صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

دموکراسی چادری / نوآم فلدمن از نیویرک تایمز – شهرزاد نیوز

25 بهمن 1386

شهرزاد نیوز: غرب نمی‌داند حزب اسلام‌گرای ترکیه را دقیقاً چگونه ارزیابی کند: آیا این حزب، خیال ترکیه‌ای اروپایی و لیبرال را در سر می‌پروراند یا ترکیه‌ای اسلامی را؟ رأی‌گیری هفته گذشته درباره موضوع به ظاهر کم اهمیت آزادی رعایت حجاب اسلامی در دانشگاه‌ها به ما کمک می‌کند تا پاسخ به این سؤال را آغاز کنیم.

ممنوعیت پوشاندن موی سر در دانشگاه، مدت‌ها خاری بود در چشم "حزب عدالت و توسعه". تأثیر ناخوشایند این قانون آن بود که زنان متدین را از تحصیلات عالیه بازمی‌داشت. چند سال پیش، هنگام سفری برای تدریس درباره اسلام، با دختر نخست‌وزیر "رسپ طایپ اردوغان" ملاقاتی داشتم - البته نه در استانبول بلکه در دانشگاه ایندیانا، که حداقل نیمه وقت در کلاس‌هایش شرکت می‌کرد تا بتواند هنگام تحصیل حجابش را داشته باشد.

این ممنوعیت - از بازمانده‌های سکولاریسم اجباری است که بنیان‌گذار ترکیه مدرن، مصطفا کمال آتاتورک، به اجرا درآورد - تنها با ارائه لایحه‌ای برای تغییر قانون اساسی قابل نقض است. چنین لایحه‌ای یکی از تغییرات متعددی بود که چند هفته پیش انتظار می‌رفت "حزب عدالت و توسعه" به عنوان بخشی از روند تجدیدنظر در قانون اساسی دولت‌مدارانه و قوم‌ستیزانه ترکیه پیشنهاد کند.

توصیف این لوایح پیش‌نویس که به مطبوعات درز کرد، ترکیه را در مسیر احراز یک قانون اساسی قطعاً لیبرال‌تری خواهد انداخت. گزارش‌ها حاکی از آن است که به مردم، و نه دولت، قدرت بیش‌تری واگذار خواهد شد و این نکته به رسمیت شناخته خواهد شد که مقوله "ترک" در واقع تمام اقوام را دربرخواهد گرفت - از جمله کردها را، که هویت قومی‌شان، مدت‌هاست که سرکوب می‌شود.

قانون اساسی جدید به والدین اختیارات بیش‌تری در تعلیم و تربیت کودکان خواهد داد و آن‌ها می‌توانند مانع شرکت کودکان‌شان در کلاس‌های دینی مدارس شوند. از این نظر، می‌توان رفع ممنوعیت حجاب را گام دیگری در آزادی مذهب دانست که دولت‌های لیبرال غربی مدعی رعایت آن هستند.

اما پیش از طرح رسمی لوایح اصلاحی، یک حزب سکولار اقلیت، "حزب جنبش ملی‌گرا" لایحه‌ای پیشنهاد کرد که فقط خواهان رفع ممنوعیت حجاب بود. با حمایت این حزب، در اصل تصویب لوایح پیشنهادی دولت تضمین می‌شود - و در واقع، در رأی‌گیری مقدماتی در روز پنج‌شنبه تصویب شد و احتمال می‌رود فردا به تصویب نهایی برسد. آشکار بود که نخست‌وزیر، اردوغان، احساس می‌کرد نمی‌تواند این فرصت برای الغای ممنوعیت حجاب را از دست بدهد.

متأسفانه، با تصویب لایحه حجاب شاید سایر پیشنهادات اصلاحی قانون اساسی طرح نشوند. برخی از سرسختان درون حزب حاکم می‌پرسند که اگر اخذ امتیازاتی به نفع مذهب، نظیر رفع ممنوعیت حجاب، به شیوه‌های دیگری قابل دستیابی‌اند، آیا مبارزه بر سر ایده‌آل‌های قانون اساسی لیبرال ارزش دارد. آن‌ها یک نکته را باید در نظر بگیرند: حزب باید همواره مراقب باشد تا ارتش را تحریک نکند؛ زیرا این نیرو خود را نه تنها حافظ سکولاریسم بلکه ملی‌گرایی سنتی ترکیه می‌داند و نسبت به هر گونه تغییرات لیبرالی عمده بسیار حساس است.

این موضوع سؤال بزرگی را درباره اردوغان به وجود می‌آورد: آیا او به برنامه‌های حزب برای رفرم جامع قانون اساسی وفادار است، یا فقط در خدمت منافع مذهبی است؟ در صورت صحت مورد اخیر، این یک
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان