صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده....  
 

نشست مطبوعاتی کانون مدافعان حقوق بشر در اعتراض به لایحه حمایت از خانواده

14 مرداد 1387

مدرسه فمینیستی: روز دوشنبه 14 مرداد کنفرانس مطبوعاتی در اعتراضی به لایحه حمایت از خانواده با حضور فعالان جنبش زنان، شخصیت های سیاسی و احزاب در کانون مدافعان حقوق بشر برگزار شد.

در این نشست که نرگس محمدی سخنگوی کانون مدافعان اجرای آن را بر عهده داشت با اشاره به اینکه حضور اساتیدی چون عباس امیر انتظام، ابراهیم یزدی، سیمین بهبهانی و دیگر بزرگان در این جمع نشانه اهمیتی است که گروه های سیاسی در اعتراض به لایحه حمایت از خانواده دارند و از خانم عبادی خواست تا به عنوان اولین سخنران برنامه را آغار کند.

شیرین عبادی بر لزوم موضع گیری صریح مردان سیاسی در مقابل تصویب لایحه حمایت از خانواده اشاره کرد و گفت این لایحه تنها ناظر بر زنان نیست. چرا که قانون دوباره و سه باره است که به زنان ظلم می کند و نباید تصور کنیم تنها زنان هستند که باید نسبت به این لایحه معترض باشند. قانون بد، جامعه را به انحطاط می کشاند. فرقی نمی کند گروهی در قانون برنده باشد و گروهی دیگر بازنده چرا که در نهایت این جامعه است که بازنده اصلی است.

عبادی خاطر نشان کرد به این دلیل از مردان سیاسی دعوت کرده ایم و خو استه ایم واکنش نشان بدهند که معتقدیم این قانون به افراد شریف جامعه توهین می کند و باعث تزلزل بنیان خانواده است. آیا مردان ما معتقدند این گونه باید باشد؟ آیا هر مردی به صرف آنکه توانسته است با انجام چند معامله متمول شود حق دارد چند زن اختیار کند؟ مردی که هنوز زن دوم نگفته چطور می خواهد عدالت خود را اثبات کند؟ بی شک این شرط از قانون ساکت باقی خواهد ماند و تنها شرط تمکن مالی است که به او اجازه می دهد زنان متعدد اختیار کند؟ مسئله فقط این نیست که زن نمی خواهد هوو داشته باشد مسئله این است که با این قانون خانواده و جامعه به کجا کشیده خواهد شد؟ عبادی از مردان سیاسی خواست در مقابل این لایحه واکنش نشان بدهند.

وی در ادامه سخنرانی خود به این مسئله اشاره کرد که نمایندگان کمیسیون حقوقی مرتب می گویند این لایحه هیچ اختلافی با اسلام ندارد بنابراین تصویب آن بلامانع است. و عبادی اشاره کرد که ما از جنبه فقهی قضیه نمی توانیم صرف نظر کنیم. آیا واقعا اسلام چنین می گوید یا عده ای عقاید خود را به نام اسلام می خواهد قانونی کنند؟ نقد یک حکومت فقط از طریق به چالش کشیدن قانون های آن حکومت صورت می گیرد. ما قانون را از این جهت نقد می کنیم که حکومت ها ایدئولوژی و عقاید خود را از طریق قانون اجرایی می کنند. ما امروز لایحه حمایت از خانواده را نقد می کنیم چون نگاه حکومت به انسانیت و خانواده در آن هویداست. در قانون اساسی آمده است قوانین باید استحکام خانواده را منجر شوند آیا لایحه حمایت از خانواده به استحکام خانواده اندیشیده است؟

نرگس محمدی فتوای صانعی در خصوص اجازه زن اول برای ازدواج مرد را خواند. بر اساس نظر آیت الله صانعی ازدواج دوم مرد بدون اجازه زن اول حرام است.

ابراهیم یزدی به ایات سوره نسا اشاره کرد که گرچه در این سوره گفته شده است می توانید تا چهار همسر اختیار کنید اما در ادامه بلافاصله آمده است شما هرگز نمی توانید عدالت را رعایت کنید. یزدی گفت شرط عدالت تنها به معنای رفتار عادلانه مالی نیست. اتفاقا در ازدواج موفق مادیات دخالت چندانی ندارد مسائل مهمتری برای ایجاد بهداشت روانی در خانواده وجود دار
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان