صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده....  
 

این ره که تو می روی به ترکستان است

لیلا اسدی-23 مرداد 1387

لایحه حمایت از خانواده یا تکریم تعدد زوجات

مدرسه فمینیستی: این روزها هر زن و مرد ایرانی دیگر برایش طبیعی شده است که اخبار فعالیت های درخشان دولت نهم و مجلس هشتم را بشنود و هر لحظه انگشت حیرت بر دهان نگذارد. از غنی سازی انرژی هسته ای که دیگر به جای شام شب مهمان سفره های بی رونق هر خانواده ایرانی شده بگیرید تا محو اسرائیل از صفحه روزگار، از طرح پرداخت نقدی یارانه ها تا وزارتخانه های بی وزیر، از قطعی مکرر برق تا ... که در کنار گرمای تابستان هر روز بر تب داغ زندگی ما اضافه می کند و ما در نوسان داغی این حرارت ها مدام بالا و پائین می رویم و دیگر هیچ ... در این شرایط دیگر تردیدی نداریم که دولت نهم دولت شگفتی ها است. حداقل این شگفتی ها هیچ چیز که نداشته باشد هراز چندگاهی خنده را بر لبهای ایرانی ها که می نشاند حالا مهم نیست این خنده اساسا از چه نوعی باشد.

یادمان نرود که باید به فرهنگ لغت هم نگاهی بیندازیم تا معنای خوشبختی را دوباره در ذهن خود مرور کنیم. حداقل اگر اشتباهی در تعریف آن صورت گرفته خودمان دوباره خوشبختی را معنا کنیم چه این که به زعم برخی مردم ایران از خوشبخت ترین مردم جهان اند.

حالا نمی دانم در میان این همه مسائل متعدد که روز به روز دریغ و افسوس سال های گذشته را برای هر شهروند به همراه دارد، مسئولان مملکت اعم از دولت و مجلس چرا آنقدر به فکر تحکیم خانواده های ایرانی اند؟ چرا در میان این همه مسائل کلان سیاسی, اجتماعی، اقتصادی اعم و... بحث تعدد زوجات ذهن مسئولان را اینچنین به خود مشغول کرده است؟ جالب این که بر خلاف دیگر طرح ها، برنامه ها و سیاست ها که ممکن است سال های متمادی در آرشیو کمیسیون های مجلس و یا دولت به بهانه های متعدد خاک بخورد چرا لایحه حمایت از خانواده که از این به بعد باید بخوانیم اش "لایحه تکریم تعدد زوجات" به سمبلی برای نشان دادن تلاش بی شائبه نمایندگان مجلس و یا طراحان آن در دولت تبدیل گردیده است؟

آیا مسائل اقتصادی، افزایش شکاف طبقاتی، گرانی که روز به روز سنگینی خود را بیشتر بر گرده قشر آسیب پذیر جامعه می اندازد، بیکاری، اعتیاد جوانان و قس علی هذا همه حل شده اند و تنها معضل ازدواج است که برخی را به این تکاپو واداشته تا هر چه سریعتر تکلیف تصویب "لایحه تکریم تعدد زوجات" را یک سره کنند؟

اصلا در شرایطی که صدا و سیما پرچمدار بلامنازع دفاع از کیان خانواده است آن هم به قیمت این که هنجارها و کلیشه های جنسیتی را چنان رواج دهد که دیگر به ذهن بیننده حتی خطور هم نکند که در عالم واقع ممکن است واقعیت به گونه ای دیگر باشد؛ در اوضاع و احوالی که چند همسری به شدت در سریال ها و فیلم های تلویزیونی و سینمایی تبلیغ می شود؛ در شرایطی که لوایح و طرح های ارزشمند متولیان امور زنان در دولت نهم راه را برای خانه نشین کردن هر چه بیشتر زنان باز می کند؛ بودجه های زنان صرف تکایای مذهبی می شود و فعالیتهای رئیس امور زنان به دیدار با خانواده های شهید منحصر می گردد؛ در روزهایی که هرگونه فعالیت برای حمایت از حقوق زنان به قیمت توقیف, زندانی شدن و حبس فعالان تمام می شود و در روزگاری که برای رفع معضل بیکاری جوانان، برای ورود به دانشگاه سهمیه بندی جنسیتی در نظر گرفته می شود, اصلا نیازی به تصویب و تدوین این لایحه نیست که همه این فعالیت ها خود در نهایت منجر به تحکیم
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان