صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

پارادوکس چندهمسری و امنیت ملی / گفتگو با شیرین عبادی

27 بهمن 1386

دادگاه انقلاب، روز شنبه، ۲۷ بهمن برای دو عضو کمپین یک میلیون امضا، قرار وثیقه‌‌ی میلیونی صادرکرد. راحله عسگری‌زاده و نسیم خسروی اینک در زندان اوین هستند. شیرین عبادی، نسرین ستوده و لیلا علی‌کرمی، وکالت ‌پرونده را برعهده گرفته‌اند. آنها متهم به اقدام علیه امنیت ملی شده‌اند • گفت‌وگو با شیرین عبادی، وکیل دو متهم

این دو عضو کمپین، عصرپنجشنبه، ۲۵ بهمن در پارک دانشجوی تهران، توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. راحله عسگری‌زاده و نسیم خسروی، هر یک به ترتیب ۲۶ و ۲۷ سال دارند و هردو در رشته گرافیک تحصیل کرده‌اند.

شیرین عبادی، وکیل این دو در گفت‌وگو با دویچه‌وله در باره پرونده آنها توضیحاتی داد.

دویچه وله: شما در جریان جزییات دادگاه خانم‌ها عسگری زاده و خسروی هستید؟

شیرین عبادی: اینها پس از اجرای یک تئاترخیابانی در مورد تقبیح تعدد زوجات، شروع کرده‌اند به جمع آوری امضا از حاضران در خیابان برای کمپین یک میلیون امضا که ناگهان به وسیله پلیس دستگیر می‌شوند. امروز آنها را به دادگاه انقلاب برده‌اند و برای هرکدام ۲۰ میلیون تومان وثیقه صادر می‌کنند. اینها می‌گویند ما کاری نکرده‌ایم و جمع‌آوری امضا گناه نیست و این پول را هم نداریم بدهیم. در دادگاه، این خانم‌ها متهم به اقدام علیه امنیت ملی می‌شوند. من بسیار متاسفم اگر بازپرسی، به مسائل مملکت آنچنان اشراف نداشته باشد که نداند امضا جمع کردن، امنیت ملی را به مخاطره نمی‌اندازد و اگر زنی با تعدد زوجات مخالفت کند، باعث حمله آمریکا به ایران نمی‌شود. کسی که امنیت ملی را اینقدر ضعیف می‌پندارد، خودش اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی کرده‌است. مردم مشوش می‌شوند، نگران می‌شوند که آیا امنیت ملی ما این چنین صدمه‌‌‌‌‌پذیراست که دو دختر جوان با جمع‌اوری امضا به آن آسیب می‌زنند؟

اصلا از نظر قانونی، این اصطلاح "اقدام علیه امنیت ملی" یعنی چه؟

علت این‌که این موضوع دائما در برخورد با زنان برابری‌خواه تکرار می‌شود، این است که مقامات قضایی ابا دارند از بیان " مافی ه‌ضمیر" خود. اینها معتقدند که برابری‌خواهی جرم است اما چون از سروصدای بین‌المللی واهمه دارند، از عبارت مبهم و پیچیده‌‌ای به نام اقدام علیه امنیت ملی استفاده می‌کنند. هرکس که کوچک‌ترین انتقادی به قانون داشته باشد و خواهان برابری باشد، متهم می‌شود بلافاصله که علیه امنیت ملی اقدام کرده است.

حال که دستگیرشدگان گفته‌اند، قدرت پرداخت وثیقه را ندارند، تا تامین وثیقه در زندان خواهند ماند؟

بله! این دختران جوان برابری‌خواه، در بازداشتگاه اوین هستند و در آنجا می‌مانند تا انشاءالله بازپرس کمی درایت حقوقی داشته باشد و بداند که کارآنها اقدام علیه امنیت ملی نبوده و وثیقه را تبدیل به کفالت کند.

مهیندخت مصباح (رادیو آلمان)
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان