صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده....  
 

لایحه پیشنهادی مهرانگيز منوچهريان‌ در مورد مجموعه قوانین خانواده در سال 1342

4 شهریور 1387

مدرسه فمینیستی: مهرانگیز منوچهریان در سال 1285 در مشهد به دنیا آمد. وی به زبان های فرانسه، انگلیسی و آلمانی و عربی آشنایی داشت. برای اولین بار با تلاش او، در دانشگاه برای تحصیل در رشته حقوق بر روی زنان باز شد. منوچهریان از اولین زنان حقوقدان در ایران محسوب می شود که در سال های 1327 تا 1361 وکیل دادگستری بود. وی در سال های 1342 تا 1351 سناتور مجلس سنا بود.

منوچهریان اتحادیه زنان حقوقدان ایران را در سال 1340 تاسیس کرد و عضو اتحادیه بین المللی وکلای دادگستری بود. او اولین زن عضو هیئت منصفه مطبوعات بود. از وی نزدیک به 40 کتاب ترجمه و تالیف برجای مانده است. او در سال 1968 برنده جایزه صلح حقوق بشر سازمان ملل متحد شد و در سال 1971 برنده جایزه صلح مرکز صلح جهانی از طریق حقوق شد. مهرانگیز منوچهریان در سال 1379 در تهران فوت کرد.

لایحه زیر، متن لایحه پیشنهادی است که در سال 1342 توسط مهرانگیز منوچهریان نوشته شده است. این لایحه با توجه به قوانین خانواده موجود در آن زمان به نگارش درآمده است. در آن دوره بحث و خواسته تغییر قوانین خانواده و مجموعه قوانین به نفع زنان شدت گرفته بود که در نتیجه در سال 1346، قانون خانواده ای به تصویب رسید که نسبت به گذشته مترقی بود. پس از آن نیز تغییرات در حوزه قوانین خانواده ادامه یافت و در سال 1353 نیز همان قوانین خانواده دچار اصلاحاتی مجدد به نفع وضعیت زنان در خانواده شد. (در اینجا می توانید متن قانون خانواده سال 1356 را ببینید).

كليات‌

زن‌ و مرد در حقوق‌ مدني‌ و جزا و سياسي‌ و اجتماعي‌ با يكديگر برابرند و كليه‌ اختلافاتي‌ كه‌ در زندگي‌ زناشويي‌ پيش‌ مي‌آيد و در اين‌ قانون‌ مقرراتي‌ براي‌ آن‌ در نظر گرفته‌ نشده‌ است‌ محاكم‌ بايد مطابق‌ اصل‌ برابري‌ زن‌ و مرد با توجه‌ به‌ ماده‌ 3 قانون‌ دادرسي‌ مدني‌ آنها را فيصله‌ دهند.

فصل‌ سوم‌

در شرايط‌ و جمله‌ موانع‌ ارث‌

ماده‌ 878 اصلاحي‌ ـ هر گاه‌ در حين‌ موت‌ مورث‌ حملي‌ باشد كه‌ اگر قابل‌ وراثت‌ متولد شود مانع‌ از ارث‌ تمام‌ يا بعضي‌ از وراث‌ ديگر مي‌گردد تقسيم‌ ارث‌ به‌ عمل‌ نمي‌آيد تا حال‌ او معلوم‌ شود و اگر حمل‌ مانع‌ از ارث‌ هيچ‌يك‌ از ساير وراث‌ نباشد و آنها بخواهند تركه‌ را تقسيم‌ كنند بايد براي‌ حمل‌ حصة‌ كه‌ مساوي‌ حصة‌ دو وراث‌ از همان‌ طبقه‌ باشد كنار گذارند و حصة‌ هر يك‌ از وراث‌ مراعا است‌ تا حال‌ حمل‌ معلوم‌ شود.

ماده‌ 882 ـ نسخ‌ مي‌شود.

ماده‌ 883 ـ نسخ‌ مي‌شود.

ماده‌ 884 ـ نسخ‌ مي‌شود.

فصل‌ چهارم‌

در حجب‌

ماده‌ 886 مكرر ـ در صورتي‌ كه‌ در طبقه‌اي‌ از وراث‌ وارثي‌ قبل‌ از مورث‌ فوت‌ شده‌ باشد اولاد او به‌ قائم‌مقامي‌ آن‌ وراث‌ ارث‌ مي‌برد.

ماده‌ 887 اصلاحي‌ ـ حجب‌ بر دو قسم‌ است‌:

قسم‌ اول‌ آن‌ است‌ كه‌ وراث‌ از اصل‌ ارث‌ محروم‌ مي‌گردد مثل‌ برادرزاده‌اي‌ كه‌ به‌ واسطه‌ زنده‌ بودن‌ برادر متوفي‌ (يعني‌ پدر خود) از ارث‌ محروم‌ مي‌شود.

قسم‌ دوم‌ آن‌ است‌ كه‌ فرض‌ و ارث‌ از حد اعلي‌ به‌ حد ادني‌ نازل‌ مي‌گردد مثل‌ تنزل‌ حصه‌ هر يك‌ از زوجين‌ از نصف‌ به‌ ربع‌ در صورتي‌ كه‌ براي‌ مورث‌ اولاد باشد و تنزل‌ حصه‌ مادر و پدر از سدس‌ به‌ ثمن‌ در صورتي
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان