صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

تفاوت رياضيات، هندسه، فيزيک، شيمى تاريخ و... دخترانه و پسرانه در چيست؟

مهدى بهلوليه/عضو کانون صنفى معلمان تهران-1 اسفند 1386

<:voir_en_ligne:> : روزنامه اعتماد

از آقاى على احمدى سرپرست فعلى و وزير پيشنهادى آموزش و پرورش سخنانى مبنى بر تغيير کتب درسى براساس جنسيت دانش آموزان نقل شده که قابل تامل است. مبناى نظر ايشان تفاوت در ويژگى ها و نيازهاى عقلانى فکرى و روحى پسران و دختران در شرايط سنى مشابه است. در مورد اين نظريه مطالب و پرسش هاى بسيارى مى توان طرح کرد که بد نيست به چند نمونه از آن به اختصار اشاره يى داشته باشيم.

1- حيطه شمول اين نظريه تا کجاست؟ آيا تمام دروس را در بر مى گيرد يا فقط تعدادى از آنها را؟ اگر روى اين سخن تنها به چند درس و حيطه خاص معرفتى برمى گردد و عموميت ندارد، آنگاه ملاک انتخاب چيست؟ چگونه مى توان مشخص کرد که دختران و پسران مثلاً در يک حيطه خاص دانش تفاوت عقلى دارند و در حيطه ديگر ندارند؟ آيا تاکنون در اين زمينه کارى علمى و پژوهشى صورت گرفته است؟

اما اگر اين نظريه در برگيرنده همه علوم است (که سياق جملات ايشان مويد اين مطلب است) آنگاه بايد پرسيد مثلاً تفاوت رياضيات، هندسه، فيزيک، شيمى تاريخ و... دخترانه و پسرانه در چيست؟ و به راستى کدام صاحب نظر مثلاً در رياضيات اعتقاد به هندسه دخترانه و پسرانه دارد؟ تا چه اندازه با صاحب نظران و اساتيد و نويسندگان کتب درسى و معلمان در اين مورد صحبت و همفکرى شده است؟

2- در اينکه زن و مرد داراى برخى ويژگى هاى فيزيولوژيک خاص خود هستند، شکى نيست. به تبع اين تفاوت ها آيا بايد در همه زمينه ها بين اين دو جنس اختلاف و تمايز وجود داشته باشد؟ مثلاً آيا بايد دو نوع تغذيه متفاوت داشته باشيم؟ (غذاى مردانه و غذاى زنانه) يا اين دو بايد از دو نوع هواى متمايز استنشاق کنند؟ قواعد راهنمايى و رانندگى آنها بايد متفاوت باشد؟ و...

3- آيا اين نظريه در سطح آموزش و پرورش باقى مى ماند يا آموزش عالى را نيز در برمى گيرد و کتب درسى و منابع و مراجع دانشگاهى نيز بايد متمايز شوند؟

4- يک نظريه علمى در بسترى تحقيقاتى و فضايى پژوهشى که پارادايم حاکم برآن نقد انديشه ها است شکل مى گيرد. يعنى شخصى که متخصص موضوعى است نظريه مربوطه را بيان مى کند و سپس آن نظريه در يک فضاى آزاد مورد نقد و بررسى قرار مى گيرد و پس از بررسي، اصلاح، تاييد و به مرحله اجرا درمى آيد. آيا اين نظريه اين ويژگى ها را دارد و اين مراحل را طى کرده است، يا فى البداهه و خلق الساعه است؟ آيا از معلمانى که بالطبع مجرى اين طرح اند نظرخواهى شده است؟ فردا که آقاى على احمدى از آموزش و پرورش به جاى ديگرى رفت و اين طرح در اجرا به شکست رسيد، چه کسى پاسخگوى معضلى است که به اين آموزش و پرورشى که ايراد و مشکل از سر و صورتش بالا مى رود تحميل شده است؟

5- به نظر مى رسد اين نظريه عجيب چندان قابل اجرا نباشد و نمى توان خيلى آن را جدى گرفت در عين حال بهتر است چنانچه مسوولان مربوطه بر اجراى آن اصرار و تاکيد داشته باشند لااقل آن را در محدوده کوچکى مورد آزمون قراردهند و بعد از نقد و ارزيابى تجربى و علمى در مورد آن تصميم نهايى گرفته شود.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان