صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده....  
 

ابتکار کمپین یک میلیون امضاء در کالیفرنیا برای اعتراض به موادی که برای زنان در خارج از کشور مشکل ساز است

11 مهر 1387

مدرسه فمینیستی: کمپین یک میلیون امضاء در کالیفرنیا نامه ای تهیه کرده است تا زنان ایرانی که در خارج از کشور به سر می برند از برخی موادی که برای آنان نیز می تواند دردسرساز باشد آگاه شوند و بتوانند با ارسال این نامه به سفارتخانه های جمهوری اسلامی اعتراض خود را از این طریق ابراز کنند. متن این نامه به شرح زیر است:

"نمایندگان مجلس شورای اسلامی"
لا یحه ای به نام "لایحه حمایت از خانواده" در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که اینجانب به عنوان یک شهروند ایرانی نسبت به طرح این لایحه در مجلس اعتراض دارم و از نمایندگان مجلس می خواهم هرچه سریعتر این لایحه را از دستور کار مجلس خارج کنند . زیرا این لایحه به جای حمایت از کیان خانواده، متاسفانه به تزلزل هرچه بیشتر خانواده های ما ایرانیان منجر خواهد شد.

به نظر می رسد این لایحه همچنان نیاز به بررسی بیشتری دارد و دلایل زیر می تواند کافی باشد که نمایندگانی که رایشان باید تبلور اراده و خواست جمعی شهروندان باشد، براساس اعتراض من و بسیاری دیگر از هموطنان ایرانی، این لایحه را هرچه سریعتر از دستورکار خارج کنند.

دلایل اعتراض:

۱- مطابق ماده ۴۶، نه تنها مرد خارجي که بدون گرفتن اجازه دولت با زن ايراني ازدواج کرده، بلکه پدر دختر و خود او هم مجازات خواهند شد مگر اينکه دختر بتواند ثابت کند ازدواجش اجباري بوده است پیشنهاد می شود همانگونه که ازدواج مردان ایرانی با زنان مسلمان خارجی آزاد است، زن ایرانی نیز بتواند بدون نیاز به اجازه دولت با مرد خارجی ازدواج کند.

۲. مطابق ماده 15, اگر یکی از زوجینی که در کشور دیگری اقامت دارند، در ایران سکونت موقت داشته باشد می تواند در ایران علیه دیگری اقامه دعوی کند ، بر طبق این ماده عملا مردان ایرانی می توانند در یک مسافرت کوتاه به ایران مثلا زنشان را طلاق دهند بی آن که زن از آن خبر داشته باشد.این ماده مسیر سوء استفاده را برای مردان متمکنی که با وجود اقامت در خارج از ایران، از توانایی سفرهای متعدد به ایران و اثبات این ادعا را که به طور موقت در ایران سکونت دارند برخوردارند هموار می کند تا از این طریق علیه زوجه خود که در خارج از ایران اقامت دارد و به دلیل عدم اجازه شوهر حتی از گذرنامه ایرانی برای سفر به ایران برخوردار نیست، اقامه دعوی کنند و حقوق او را کاملا ضایع نمایند پیشنهاد می شود این جمله از ماده 15 حذف شود: "و اگر زوجین مقیم خارج از کشور باشند ولی یکی از آنان در ایران سکونت موقت داشته باشد دادگاه همان محل..."

۳.فصل دوم لایحه ( مواد ۱۷ تا ۲۱) ، در واقع مربوط به مشاوره خانواده است که از سوی دادگاه اجبار می شود. سوال این است که با توجه به تبصره ۱ ماده ۲۱ که می گوید: " جلسات مشاوره لزوماً با حضور افراد مورد اعتماد طرفين و ترجيحاً از خويشاوندان آنان برگزار مي شود." تکلیف زنان یا مردانی که در خارج از ایران اقامت دارند و کار طلاق یا سایر دعاوی خانوادگی را به وسیله وکیل خود پیگیری می کنند، چیست؟ ایا وکیل باید از سوی آنها در جلسه مشاوره شرکت کند که نتیجه بسیار مضحک خواهد بود!

۴. مطابق ماده 40, در بسیاری از موارد دیده ایم که پدر یا حتی مادر، فرزندی را که حضانت با اوست، از خارج از کشور به ایران می آورد. در مواد مربوط به حضانت در این لایحه پیش بینی نشده که در این صورت تکلیف
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان