صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     دانشگاه و زنان....  
 

توزیع بروشورهاي اعتراضی نسبت به طرح بومي گزيني جنسيتي

15 مهر 1387

مدرسه فمینیستی: كميسيون زنان تحكيم با انتشار بروشوری طرح بومی گزینی جنسیتی را مورد سئوال قرار داده است و از همه هموطنان درخواست کرده که اعتراض خود را به این طرح اعلام کنند.

لازم به یادآوری است که طرح جامع پذيرش بومي در دانشگاه كه با هدف اصلاح مصوبه بومي گزيني شوراي عالي انقلاب فرهنگي تدوين شده در كميسيون آموزش در حال بررسي است و الزام دانشگاه ها به پذيرش دختران در دانشگاه هاي محل سكونتشان نيز از جمله اين طرح هاست.

طرح الزام دانشگاه ها به پذيرش دختران در محل سكونت آن ها، با امضاي بسياري از نمايندگان در دستور كار كميسيون آموزش قرار دارد. بر اساس این طرح دانشگاه ها ملزم هستند كه دانشجويان دختر را به صورت بومي و در شهرهاي محل سكونتشان پذيرش كنند.

در اعتراض به این طرح کمیسیون زنان تحکیم وحدت اقدام به تهیه بروشور فوق الذکر کرده است که در این بروشور در اعتراض به بومی گزینی جنسیتی آمده است:‌

"اگر اين طرح تصويب شود، داوطلبين دختر حق ادامه تحصيل در تهران يا ساير شهرهاي بزرگي كه از آن ها فاصله دارند را نخواهند داشت.اين طرح نه تنها داوطلبين دختر شهرستاني را از ادامه تحصيل در تهران باز مي دارد بلكه سبب مي شود داوطلبين دختر تهراني نتوانند در شهرهاي بزرگ ديگر در رشته هايي پر طرفداري چون پزشكي، مهندسي و حقوق ادامه تحصيل دهند. همچنان كه اعمال بومي گزيني در كنكور سال 87 بسياري از داوطلبين دختر و پسر را از پذيرفته شدن در رشته هاي مورد علاقه شان در دانشگاه هاي برتر بازداشت.

اگر این طرح تصویب شود، تبعيض عليه نيمي از جامعه (زنان) در آموزش نهادینه می شود. تبعيضي که فرصت رشد هويت اجتماعي دختران را از آنان مي ستاند و مانعي بر سر راه حضور آنان در اجتماع ايجاد مي کند.

اگر این طرح تصویب شود، از تحرک اجتماعي و طبقاتي جامعه جلوگيري کرده و امکان برخورد فرهنگ هاي گوناگون و رشد آنان را مسدود مي نمايد.امري که از سرعت توسعه و پيشرفت کشورمان مي کاهد."

در بخش ديگري از اين بروشور تاكيد شده است كه "اعمال چنين محدوديت هايي آشكارا با اصل بيست و يکم قانون اساسي كه ايجاد زمينه هاي مناسب براي رشد شخصيت زن و احياي حقوق مادي و معنوي او را از وظايف دولت دانسته است،در تضاد است."

آخرين اخبار در زمينه اين طرح حاكي از آن است كه نمايندگان مجلس، تصميم دارند طرح بومی گزینی جنسیتی را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارسال كنند. به گزارش خبرگزاري ايلنا، در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تصميم گرفته شد تا طرح الزام دانشگاه به پذيرش دانشجويان دختر در محل سکونتشان به همراه اهداف و توضيحات نمايندگان در زمينه ضرورت اين طرح به شوراي انقلاب فرهنگي ارايه شود.

بروشور اعتراض به بومي گزيني جنسيتي و سهميه بندي جنسيتي

بروشور اعتراض به بومی سازی جنسیتی

با تهیه کپی از این بروشور و توزیع آن در میان شهروندان، می توانید در اعتراض به چنین طرحی که با حقوق برابر زنان در تضاد است مشارکت کنید.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان