صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

رد صلاحیت ها بیشتر شامل خانم ها شده تا آقایان/ گفتگو با شیرین عبادی و آدر منصوری

2 اسفند 1386

رادیو زمانه (مریم محمدی): تعیین صلاحیت‌های کاندیداهای نمایندگی برای مجلس هشتم با تاکید بر موقعیت زنان در چنین انتخابات دشواری که به‌طور طبیعی، در جریان حذف اصلاح طلبان و سایر گروه‌های سیاسی غیر وابسته به محافظه کاران، صورت گرفته است؛ باعث اعتراضات زنان در جبهه‌ی اصول گرایان شده است.

در برنامه‌های پیش، نظر خانم مریم بهروزی، دبیر جامعه‌ی زینب و عضو جبهه‌ی اصول گرایان را شنیدید که اعتراض زنان این جبهه را به عدم قرار دادن ده زن در لیست انتخاباتی شهر تهران که مطالبه‌ی زنان این جبهه بوده است، اعلام کرد. او گفت در صورتی که این مطالبه مورد موافقت جبهه‌ی اصول گرایان واقع نشود، ممکن است زنان اصول گرا، لیست جداگانه‌ای منتشر کنند.

خانم بهروزی اعلام کرده است که این لیست ده نفره از جانب زنان اصول گرا، تهیه شده ولی آن‌ها هنوز امیدوارند که جبهه‌ی متحد اصول گرایی، این نام‌ها را در فهرست نهایی خود وارد کنند تا آنان نیازی به اعلام جداگانه نداشته باشند.

اتفاق دیگری که در این فضا قابل توجه بود، بسته شدن چند سایت اینترنتی متعلق به موافقان و مخالفان دولت بود. و آنچه به بحث ما ارتباط دارد، بسته شدن سایت خانم فاطمه رجبی، از اصول گرایان تندرو، همسر آقای الهام، سخنگوی دولت و وزیر دادگستری است.

خانم رجبی از جمله، به تقاضای خانم بهروزی و سایر زنان اصول گرا، برای افزایش سهمیه زنان در فهرست اصول گرایان، متعرض بودند. در مورد این مساله و مجموعه‌ی این مسائل، صحبت کرده‌ام با خانم آذر منصوری، معاون سیاسی جبهه مشارکت و خانم شیرین عبادی، سخنگوی کمیته‌ی دفاع از انتخابات آزاد.

خانم عبادی در مورد شکایت زنان از طیف‌های مختلف اجتماعی و سیاسی درباره‌ی تبعیض در مورد زنان در حوزه‌ی انتخابات گفتند:

«وقتی انتخاباتی آزاد، سالم و عادلانه باشد؛ هم برای زنان و هم برای مردان واجد این صفت است. نمی‌توان تصور کرد که انتخاباتی آزاد و سالم و عادلانه فقط برای مردان باشد و زنان محروم باشند. طبیعی است وقتی رد صلاحیت‌ها به این گستردگی است و از آن مهمتر، قانون، اجازه‌ی رد صلاحیت را به شورای نگهبان می‌دهد؛ این انتخابات نه برای زنان و نه برای مردان، آزاد، سالم و عادلانه تلقی نخواهد شد.»

ایشان سپس با اظهار تاسف از اخباری که در مورد رد صلاحیت زنان، نه تنها در مورد اصلاح طلبان و نیروهای مستقل، بلکه حتی در حوزه‌ی اصول‌گرایان است؛ گفتند:

«این هم نشانه‌ای است از صحت آنچه که ما ادعا می‌کنیم. که این انتخابات آزاد، سالم و عادلانه نیست و نشانه‌های بارز عدم سلامت انتخابات، آنچنان هویدا است که حتی زنان اصول گرا را هم وادار به واکنش کرد.»

خانم منصوری نخست درباره‌ی زنان جبهه‌ی اصلاحات در این انتخابات می‌گویند:

«با توجه به اینکه ما از ابتدا مبنای‌مان این بود که این دوره از انتخابات یک وضعیت متفاوت‌تری را نسبت به حضور خانم‌ها در مجلس داشته باشیم و این تفاوت هم به هر حال ناشی از ارتقای جایگاه خانم‌ها باشد، متاسفانه الان فضایی که در کل کشور برای داوطلبان بوجود آمد، به نظر می‌رسد در مورد خانم‌هایی که از طرف اصلاح طلبان، به اصطلاح تشویق شده بودند که بروند و ثبت نام بکنند، این فضایی که ایجاد شده به مراتب برای خانم‌ها تنگ‌تر و محدود کننده‌تر بوده، بطوری که به هر حال اگر ق
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان