صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

تفکیک جنسیتی در اتوبوس‌های بین‌شهری در مسیر قزوین،‌ تهران

22 آذر 1387

روزنامه اعتماد : اتوبوس‌های بین‌شهری قزوین از این پس به صورت اتوبوس ویژه مردان و اتوبوس ویژه زنان و خانواده‌ها به‌سوی تهران حرکت خواهد کرد. این تصمیم را فرماندهی انتظامی شهر قزوین گرفته است، اما به گفته فرمانده قزوین هیچ شکایتی هم درباره اختلاط زنان و مردان در اتوبوس‌های بین شهری وجود نداشته است و فرماندهان انتظامی آن شهر، خود تصمیم به تفکیک جنسیتی اتوبوس‌ها گرفته‌اند. این تصمیم با اعتراض مردم قزوین نیز همراه بوده، اما فرمانده انتظامی قزوین گفته است که در اینگونه طرح‌ها همیشه ناراضیانی وجود دارند که در ادامه این نارضایتی‌ها برطرف خواهد شد.

همزمان با ادامه طرح ارتقای امنیت اجتماعی در تهران، فرماندهان انتظامی سایر استان‌ها نیز تصمیم گرفته‌اند که این طرح را به اجرا برسانند، اما در اجرای طرح امنیت اجتماعی در سایر استان‌ها، به نظر می‌رسد که اعمال سلیقه بسیار بیشتر مدنظر قرار گرفته است. ایسنا گزارش داده است که فرماندهی انتظامی استان قزوین، در یک تصمیم‌گیری ناگهانی دستور داده است که اتوبوس‌های بین‌شهری قزوین به تهران در پایانه مسافربری این شهر، تفکیک شوند و به‌صورت زنانه و مردانه حرکت کنند.

سردار هدایتی، فرمانده انتظامی استان قزوین درباره اجرای طرح تفکیک جنسیتی اتوبوس‌های مسافربری ترمینال گفته است: «این طرح به درخواست دانشجویان دختر دانشگاه‌های استان و همچنین خانواده‌ها از تاریخ ۱۵ مهرماه امسال اجرا شده است.» او با اشاره به اینکه این طرح در اردیبهشت و خردادماه به‌صورت آزمایشی انجام شده بود، گفته است: «بنابراین طرح اتوبوس‌های مسیر قزوین ـ تهران به اتوبوس‌های ویژه آقایان، ویژه خواهران و خانواده‌ها تفکیک شده است.»

سردار هدایتی در پاسخ به این سوال که «آیا تاکنون مواردی درباره ایجاد مشکلی در اتوبوس‌ها به پلیس گزارش شده بود که منجر به اجرای این طرح شود؟»، گفت: «تاکنون در این زمینه شکایتی را دریافت نکرده‌ایم، همچنین برای ارتقای سطح امنیت در جامعه نیز نباید منتظر به‌وجود آمدن مشکلی بود تا اقدام به اجرای طرحی کرد.»

وی طرح تفکیک جنسیتی اتوبوس‌های ترمینال قزوین را یک طرح کارشناسانه دانسته و گفته است: «پلیس جلسات متعددی را با دانشجویان و پدر و مادرها در دانشگاه‌ها در این رابطه داشته و روند اجرای این طرح در حال حاضر مطلوب است.»

سردار هدایتی در رابطه با به‌وجود آمدن برخی بی‌نظمی‌ها نیز که به دلیل اجرای طرح در ترمینال قزوین ایجاده شده و نارضایتی برخی از مردم را به دنبال داشته نیز گفته است: «در ابتدای اجرای هر طرح ممکن است بعضی از مردم احساس نارضایتی داشته باشند که در ادامه، این نارضایتی نیز برطرف خواهد شد.»

طرح تفکیک زنان و مردان در اتوبوس‌های بین‌شهری تا به حال سابقه نداشته و مدیران شهر قزوین اولین مدیرانی هستند که چنین تصمیمی را در این زمینه گرفته‌اند. اولین‌بار، طرح تفکیک جنسیتی در وسایل حمل‌و‌نقل عمومی در اتوبوس‌های واحد اتوبوسرانی در اواسط دهه ۶۰ اعمال شد که مخالفت‌هایی را نیز برانگیخته بود، اما با اصرار مسوولان این تصمیم اجرا شد. طرح تفکیک جنسیتی در مترو تهران نیز اعمال شده و دو واگن ابتدایی و انتهایی هر قطار مترو به خانم‌ها اختصاص یافته است. البته ورود خ
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان