صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

گفت و گو با نسرین ‌ستوده، عبدالفتاح ‌سلطانی، شیرین عبادی و صبریه ‌نجفی درباره ممنوع‌الخروجی فعالان حقوق بشر

مریم محمدی-22 آذر 1387

<:voir_en_ligne:> : راديو زمانه

بیستم آذر‌ماه ۱۳۸۷ خورشیدی برابر است با دهم دسامبر ۲۰۰۸ میلادی، این روز در تاریخ، روز جهانی حقوق بشر نامگذاری شده است و شصتمین سالگرد تصویب اعلامیه‌ی جهانی حقوق ‌بشر است. تقریباً در تمامی کشورهای جهان به مناسبت این روز مراسمی برگزار می‌شود و در جوامع دموکراتیک با مشارکت دولت‌ها و تقریباً تمامی روزنامه‌ها در همه‌جای دنیا در صفحه‌ی اول خود به این مناسبت پرداخته یا اساساً صفحه‌ی اول را به آن اختصاص داده‌اند. نسرین ‌ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به مناسبت فعالیت‌های خود برای گسترش حقوق زنان و کودکان ایرانی، برنده‌ی جایزه‌ی حقوق‌ بشر کمیته‌ی بین‌‌المللی حقوق‌ بشر ایتالیا شده است. او هنگام عزیمت به این کشور در فرودگاه ممنوع‌الخروج اعلام شده و بازگردانده شد. در همین رابطه، با خانم نسرین ‌ستوده‌، برنده‌ی جایزه‌ی حقوق بشر ایتالیا، خانم صبریه ‌نجفی، همکار کمیته‌ی حقوق‌ بشر ایتالیا و همچنین آقای عبدالفتاح ‌سلطانی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که برنده‌ی جایزه‌ی حقوق بشر نورنبرگ هستند، گفت و گو کرده‌ام. همچنین خبر حضور خانم شیرین عبادی، برنده‌‌ی جایزه‌ی صلح نوبل در سازمان ملل و ایراد سخنرانی در آنجا به مناسبت این روز را می‌خوانیم.

با خانم نسرین ‌ستوده تماس گرفتم تا ببینم در چه تاریخی عازم ایتالیا هستند که به من اطلاع دادند از فرودگاه به منزل برگردانده شدند.

 صبح روز چهارشنبه زمانی که به دعوت کمیته‌ی بین‌المللی حقوق ‌بشر ایتالیا به همراه خانواده عازم ایتالیا بودم در فرودگاه پس از اعلام اسم من در بلندگو‌ی فرودگاه، مأموری به من مراجعه کرد و خودش را «مأمور نهاد ریاست‌ جمهوری» معرفی کرد،در قبال اصرار من برای رویت کارت شناسایی اعلام کرد که داشتن بی‌سیم، کارت شناسایی ما محسوب می‌شود. طبیعی است که من زیر بار این صحبت نرفتم و مأمور بعدی از نهاد ریاست‌ جمهوری، کارت شناسایی را به من ارایه کرد و در مقابل اصرار من، رسیدی به من ارایه شد و پاسپورت من گرفته شد.

 قبل از عزیمت هیچ اطلاعیه‌ای از مقامات قضایی دریافت نکرده بودید؟

 اساساً هیچ کدام از تشریفات قضایی در این پرونده رعایت نشده است. به موجب قانون هیچ قرار یا حکمی قبل از ابلاغ به فرد، قابلیت اجرا ندارد. چنین حکمی نه به اداره‌ی گذرنامه و نه به اینجانب ابلاغ شده بود. پس از این‌که از بخش کنترل گذرنامه رد شدم از خروج من جلوگیری به عمل آمد. یعنی طبق مدارکی که در اداره‌ی گذرنامه موجود بود، من کاملاً مجاز به خروج از کشور بودم و هیچ حکم قضایی به اداره‌ی گذرنامه اعلام نشده بود.

 پس از این حادثه، شما اعتراض به خصوصی کردید یا اقدامی قانونی انجام دادید؟

 اولاً من اعتراض خودم را اساساً به این‌که باید حکمی صادر می‌شد و این حکم قبل از امروز به من ابلاغ می‌شد به آنان ارایه کردم. همچنین در پی روزهای آینده، در پی موکلانم که به همین طریق و بدون تشریفات قانونی ممنوع‌الخروج شده‌اند، اعتراض خودمان را به مراجع ذی‌صلاح ادامه خواهیم داد. امیدوارم به نتیجه‌ی قانونی خودمان برسیم.

 خانم ستوده، امیدوار بودم که این سوال را بعد از دریافت جایزه از شما داشته باشم. حالا خواهش می‌کنم مقداری درباره‌ی این جایزه و این‌که چرا به شما اهدا شده، برای ما توضیح بدهید.

 کمیته‌ی ‌
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان