صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

مروری بر حوادث خشونت بار همسر کشی، کودک آزاری، دیگر کشی در یک رسانه

طلعت تقی نیا-29 آذر 1387

مدرسه فمینیستی: رسانه ها همواره پل ارتباطى ميان مردم و جامعه هستند.انعكاس صحيح و به موقع اخبار می تواند نقش مؤثر و كليدى در آگاهی و امنیت جامعه داشته باشد؛ در صورتی که با بهره مندى از نظرات كارشناسان مختلف، بررسى علل و ريشه يابى انواع جرايم، ارائه آموزش هاى لازم و پیشگیرانه به خانواده ها و شهروندان را از وظایف رسانه ای خود بداند.

با نگاهى به صفحه حوادث روزنامه ها و نشريات به روشنى درمى يابيم كه افزایش قتل هاى خانوادگى بويژه همسركشى زنگ خطر هاى جدى را به صدا درآورده و تبدیل به یکی از دغدغه های مهم شهروندان شده است . گرچه این گزارش ها تمامی خشونت هایی که در جامعه اتفاق می افتد را در بر نمی گیرد مثلا از قربانیان "ایدز " کمتر گزارشی داریم در حالی که قربانیان "ایدز " زنان به ویژه زنان تن فروش که به این بیماری آلوده میشوند کم نیستند. با انکار و پنهان داشتن این بیماری خشونت بار و خطرناک نمی توان مشکلی را حل کرد. هر روز روز خشونت است و خشونت ناشی از ایدز گربیان گیر زنان و کودکانی است که از مادران و همسران خود به ویروس ایدز آلوده میشوند.
شنيدن اين گونه خبرها ضمن اعلام هشدار هاى جدى به مسئولین،نگرانى برخى زوج هاى جوان را نيز به همراه دارد كه مبادا روزى به دست همسر خود از پا درآيند! ريشه هاى پديده خشونت ، ایدز ، اعتیاد را در كجا باید جستجو کرد ؟ ازشايع ترين خشونت ها در حوادث رخ داده ،سوءظن و بدبينى نسبت به همسر است که مى تواند مقدمات آسيب به همسر و یا اعمال حرکات خشونت آمیزی مانند: ضرب و شتم همسر، آسيب هاى شديد، و در نهایت قتل را فراهم آورد. اعتیاد به حدی در کشور گسترده شده که خود مقامات هم آن را به عنوان یکی از واقعیت های زندگی مردم پذیرفته اند.
پديده همسركشى در میان افراد مبتلا به «اعتیاد » می تواند ابعاد گسترده ای پیدا کند. فرد معتاد نسبت به همسر خود دچار توهم شده و او را از پا درمی آورد. به حوادث خشونت بار ناشی از سوءظن و اعتیاد نگاهی بیاندازیم!

همسر کشی

2/8/87 - مأموران كلانترى ۱۰۷ فلسطين با جسد زن جوانی كه لباس خانه به تن داشت روبه رو شدندکه كبودى و سوختگى با سیگار روى بدنش به چشم مى خورد.در بررسى ها نشان مى داد قتل در محل ديگرى رخ داده و عامل جنايت،جسد را شبانه به كنار خيابان منتقل كرده است. وجود آثار جراحت وكبودى روى بدن مقتول نيز حكايت از آزار و اذيت و شكنجه شديد وى داشت شد. قاتل شوهرمعتاد ، انگیزه قتل توهم به خیانت به علت مصرف شیشه.

6/8/78 - اواخر سال ۸۳ تازه داماد ۳۰ ساله اى به نام «حميدرضا» به خاطر سوء ظن شديد، همسرش ليلا - 25 ساله - را در باغى واقع در شهريار به قتل رساند. قبل از سوزاندن جسد، صاحب باغ كه مردى ۶۵ ساله بود از راه رسيد و با مشاهده صحنه جنايت با حميدرضا درگير شد، اما مرد جوان با ضربه هاى ميله آهنى صاحب باغ را نيز از پا درآورد. او پس از دستگيرى مدعى شد همسرش با مرد رابطه داشته و به همين خاطر هر دو نفر را به قتل رسانده است.

11/8/87 - ـ تازه داماد كه از دخالت هاى مادرزنش در زندگى مشتركشان به ستوه آمده بود، از زن جوانش خواست براى آشتى و ملاقات او بیاید ، همسرش به محل ملاقات رسید. مرد خشمگين خودرو را با سرعت زياد به قصد زير گرفتن زن جوان به طرف او گرفت که مادر نوعروس به كمك دختر شتافت و وى را از مرگ نجات داد. محمود - 28 ساله - كه خود را كارمن
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان