صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

قوانین بهتر برای زنان اتحادیه اروپا و تهیه عریضه ای با یک میلیون امضاء

22 آذر 1387

مدرسه فمینیستی: به نظر می رسد الگوی کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز نه تنها به کشورهای خاورمیانه ای همچون عربستان تسریع پیدا کرده است بلکه زنان در کشورهای غربی نیز این الگو را مناسب برای تغییر در وضعیت خود قلمداد می کنند. به طوری که بر اساس گزارش رادیو آلمان: جمعی از فعالان زن اتحادیه اروپا که در تلاش هستند مجموعه ای از بهترین قوانین کشورهای مختلف اروپایی را به تصویب پارلمان اروپایی برسانند معتقدند:«تغيير اين قوانين هم راه‌هاى مختلفى وجود دارد، مثلا تهيه‌ی عريضه‌اى با يك ميليون امضا، كه از نظر قانونى بررسى سياسى اين مجموعه را در پارلمان اتحاديه‌ی اروپا ممكن مى‌كند.»

در این گزارش آمده است: «جمعى از فعالان زن اتحاديه‌ی اروپا در تلاش‌اند مجموعه‌اى از بهترين قوانين كشورهاى مختلف اروپايى را به تصويب پارلمان اروپا برسانند. اين مجموعه شامل قوانينى است كه حقوق زنان را در اولويت قرار مى‌دهد.

در واقع جمعى از فعالان زن از كشورهاى مختلف اتحاديه‌ی اروپا، تصميم گرفته‌اند، به قوانين مربوط به حقوق زنان در سراسر اين اتحادیه شکل واحدی ببخشند؛ آن‌هم با گلچينى از بهترين قوانين كشورهاى اروپاى شمالى.

ويلينه لوكاس، هماهنگ‌كننده‌ی فرانسوى برنامه‌هاى اين گروه مى‌گويد: «در درجه‌ی نخست تغيير قوانينى مطرح است كه به زنان آزادى عمل مى‌دهد تا در مورد بچه‌دار شدن يا نشدن تصميم بگيرند. در مجموعه‌ی اين قوانين به‌عنوان مثال به قانون دانمارك اشاره مى‌كنم كه بر اساس آن آموزش مسایل جنسى در مدارس اين كشور براى همه بچه‌ها از ده‌سالگى اجبارى است. نمونه‌ی خوب ديگر، قانون هلند در مورد دسترسى راحت به وسايل جلوگيرى از باردارى است. و قانون سوئدى كه به هر زنى تا هجده هفته مرخصى مى‌‌دهد تا به باردارى ناخواسته پايان دهد و سقط جنين كند. اين سه قانون بايد برای تمامى كشورهاى اتحاديه‌ی اروپا صادق باشد.»

در اساس‌نامه‌ی كوتاهى كه اين زنان تهيه كرده‌اند، به قانونى از بلژيك هم اشاره شده كه خواستار حضور بيشتر زنان در فعاليت‌هاى سياسى است. در نشستى كه چندى پيش با حضور نمايندگان تمامى كشورهاى عضو اتحاديه‌ی اروپا در پاريس برگزار شد، اين گروه فعال، غير از مطرح كردن بحث تصويب اين مجموعه در پارلمان اروپا، خواستار يكى شدن تعريف مواردى مثل «خشونت عليه زنان» بود.

يكى ديگر از اعضاى اين گروه، مونيكا گازيوروسكا، وكيل لهستانى است كه بارها از دولت لهستان به كميسيون حقوق بشر اروپا شكايت كرده است. يكى از اين شكايات ماجراى پر سر و صدایی بود كه به يكى از مهم‌ترين اخبار روز اروپا تبديل شد. موكل اين زن، به دلايل پزشكى، درخواست سقط جنين مى‌كند. ادامه‌ی باردارى بينايى مادر را تهديد مى‌كند. قوانين اجازه‌ی سقط جنين نمى‌دهند و مادر نابينا مى‌شود. گازيوروسكا از دولت لهستان به كميسيون حقوق بشر پارلمان اروپا شكايت مى‌كند و دولت لهستان متهم شناخته مى‌شود.

گازيوروسكا مى‌گويد: «اين مجموعه قوانين، بهترين قوانين موجود است و براى زنان لهستانى گام بزرگى به پیش خواهد بود. سقط جنين سالها غيرقانونى بود. در عين‌‌حال تغيير اين قانون مدام هم سخت‌تر مى‌شد. قوانين حاشيه‌اى هم همينطورند. چند وقت پيش، قانونى در مورد اجازه‌ی ل
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان