صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

مشارکت 42 درصدی زنان ایران در نیروی کار

4 دی 1387

مردمک :مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سال 2008 اعلام کرد که میزان مشارکت زنان ایران در نیروی کار کشور 42 درصد است.

میزان درآمد سالانه زنان شاغل ایران 4,475 دلار و مردان شاغل ایران 11,363 دلار اعلام شد که نشان می‌دهد مردان دوبرابر و نیم زنان درآمد دارند.

سرانه درآمد زنان ایران درحالی اعلام شده که میزان مشارکت آنها در نیروی کار سال گذشته ایران 41 درصد بوده است، اما درصد مشارکت مردان در این دوسال درحد 76 درصد ثابت مانده است.

در گزارش سال 2008 مجمع جهانی اقتصاد با عنوان شاخص فاصله جنسیتی که وضعیت تفاوت جنسیتی در 130 کشور جهان را نشان می‌دهد، ایران رتبه 116 را دارد، درحالی ‌که سال گذشته در رتبه 118 قرار داشت؛ براین اساس وضعیت تفاوت جنسیتی در کشور دو درصد بهبود نشان می‌دهد.

پاکستان با رتبه 120 یکی از پایین‌ترین وضعیت تفاوت جنسیتی را در دنیا دارد.

این گزارش هشدار داده که روند موجود تبعیض جنسیتی در کشورهای درحال توسعه به اقتصاد جهانی آسیب می‌زند و پیامدهای ناگواری برای این کشورها دارد.

علی فرزین نماینده ایران در برنامه توسعه سازمان ملل هم اعلام کرد که زنان ایرانی کمترین نرخ مشارکت و درآمد را درجهان دارند.

وی یاد‌آور شد که براساس گزارش سازمان جهانی کار، تنها 13 درصد زنان ایران با وجود میزان تحصیلات بالا شاغل هستند و بزرگ‌ترین چالشی که کشور با آن روبه‌رو است، نرخ مشارکت پایین زنان کشور است.

تبعیض فرهنگی

ایران با امضا کردن کنوانسیون جهانی کار، تبعیض کار و شغل براساس جنسیت را مردود اعلام کرده است، اما آمار پایین مشارکت زنان کشور در نیروی کار از وجود عامل تبعیض و چالش فرهنگی مشاغل زنان خبر می‌دهد.

گزارش 2008 مجمع جهانی اقتصاد اعمال دیدگاه تبعیض‌آمیز علیه زنان ایران در رده‌های مختلف شغلی را نشان می‌دهد.

درمیان 130 کشور جهان، رتبه قدرت سیاسی زنان ایران 128، رتبه زنان در مجلس 120 و رتبه زنان در جایگاه‌های وزارتی 126 اعلام شده است و ناگفته پیدا است که زنان ایران تاکنون جایگاهی در مقام ریاست جمهوری نداشته‌اند.

طبق بررسی صندوق جمعیت سازمان ملل در جوامع شرقی ازجمله ایران، نابرابری جنسیتی ریشه در فرهنگ سنتی در بخش مشارکت اجتماعی زنان دارد.

این درحالی است که بهبود فعالیت اقتصادی زنان و افزایش مشارکت آنها از طریق آموزش، دایرکردن کارگاه‌های مهارتی، سرمایه‌گذاری در بخش آموزش عالی و توسعه تولید صنایع دستی از اولویت‌های برنامه سوم توسعه دولت اعلام شده بود.

دسترسی ناکافی زنان به صندوق‌های اعتباری در سطح کلان، ناکافی بودن تسهیلات آموزشی و نبود اطلاعات درمورد فرصت‌های اشتغال، شرایط بازار و منابع موجود ازجمله چالش‌های زنان در بخش اشتغال کشور گزارش شده است.

براساس سرشماری سال 1385، جمعیت ایران 70 میلیون و 495 هزار و 782 نفر بوده که از این تعداد 35 میلیون و 866 هزار و 362 نفر مرد و 34 میلیون و 629 هزار و 420 نفر زن بوده‌اند.

به گفته ثریا احمد عبید، رییس اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل، زندگی همه انسان‌ها ارزش برابر دارد و حق توسعه، حق همه زنان و مردان است.»
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان