صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

ادامه اعتراض‌ها به پلمب دفتر کانون مدافعان

8 دی 1387

رادیو زمانه :انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و ۴۰۰ فعال مدنی در ایران با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای به پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در تهران اعتراض کردند.
دفتر کانون مدافعان حقوق بشر یکشنبه گذشته با حکم قضائی و به خاطر «نداشتن مجوز فعالیت» پلمب شد.
انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در بیانیه خود، پلمب این دفتر را در راستای محدودیت بیش از پیش نهادهای حامی آزادی بیان و مطبوعات در ایران ارزیابی کرده است.
این انجمن همچنین آورده که تهدید کنشگران حقوق بشر و فعالان مطبوعاتی و نویسندگان، در روزهای اخیر، محدود به کانون مدافعان حقوق بشر، نبوده است.

لغو امتیاز نشریه‌ نیمروز، محکومیت امیدرضا میرصیافی (وبلاگ‌نویس) به حبس، بازداشت محسن حکیمی عضو کانون نویسندگان و نیز دور جدیدی از «محدودیت در آزادی بیان و اطلاع‌رسانی» از موارد دیگری است که انجمن دفاع از آزادی مطبوعات درباره آنها ابراز نگرانی کرده است.
در پیوند با این بیانیه، ۴۰۰ فعال مدنی با امضای بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در ایران در تعارض جدی با فصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی است.

به اعتقاد آنها، تصمیم به پلمب این دفتر از سوی «جریان تمامیت‌خواه حاکم بر دولت نهم» صورت گرفته است.
دفتر سخنگوی قوه قضائیه ایران هفته گذشته اعلام کرده که دستور پلمب این دفتر به درخواست وزارت کشور صورت گرفته است.

به گفته مقام‌های قوه قضائیه، این پلمب به صورت موقت بوده و در صورتی که کانون مدافعان بتواند مجوز فعالیت در ایران کسب کند، منعی برای ادامه فعالیت‌ آن وجود ندارد.
فعالان مدنی به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که اگر «اقدام غیرقانونی» خود را جبران نکنند «پیامدهای ناگوار آن گریبان‌گیر کشور خواهد شد و هزینه‌ای بسیار سنگین بر عهده‌ نظام سیاسی حاکم خواهد نهاد.»
به اعتقاد امضاء‌کنندگان این بیانیه، پاسخگو نبودن نهادهای امنیتی و قضایی در برابر «نقض قوانین و معاهدات رسمی» اقدامی در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی از درون است.
فعالان مدنی همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که «اقدامات نسنجیده از این دست، دستاوردی جز به مخاطره افکندن امنیت ملی نخواهد داشت.»

آمریکا، اتحادیه اروپا، نهاد‌های بین‌المللی فعال در امور حقوق بشر و فعالان مدنی خارج و داخل کشور در روز‌های اخیر با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای نسبت به پلمب این دفتر از سوی قوه قضائیه ایران اعتراض کرده و خواستار بازگشایی مجدد آن شده‌اند.

کانون مدافعان حقوق‌ بشر در ایران از سوی شیرین عبادی و چند وکیل سرشناس بنیان گذاشته و اداره می‌شود.
کانون مدافعان حقوق بشر طبق اساسنامه خود موظف به «دفاع رایگان از متهمان عقیدتی و سیاسی»، «حمایت از خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی» و «گزارش دهی منظم و مستمر در موارد نقض حقوق بشر در ایران» است.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان