صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     دانشگاه و زنان....  
 

بومی گزینی جنسیتی ادامه پروژه سرکوب و خانه نشین کردن زنان

مریم رحمانی -12 دی 1387

مدرسه فمنیستی :اگرچه پروژه محدودیت زنان از بعد از انقلاب با نداشتن حق کنترل برروی پوشش وحجاب اجباری شروع و با ملغی کردن قانون حمایت از خانواده به سبب داشتن منافات با شرع اسلام!وارد فاز جدیدی شد،اما اینک این پروژه ابعاد گسترده تری به خود گرفته است. به گفته مسئولین سازمان سنجش سهمیه بندی جنسیتی حتی در سالهای قبل نیز اعمال می شده، اما طرح کردن علنی آن ، همچنین مطرح کردن اعمال بومی گزینی دختران و ارائه آن به صورت طرح به مجلس برای تصویب قانونی ، حاکی از خوابهای ناخوشی است که حاکمیت برای محدود کردن هرچه بیشتر زنان و ایستادگی در مقابل خواستهای حداقلی جنبش زنان دیده است.با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، پروژه سرکوب و خانه نشینی زنان ابعاد تازه تری یافت .از بعد از انقلاب 57 در ایران زنان به تدریج از برخی عرصه ها کنار گذاشته شدند، مانند: حوزه های قضاوت و یا تحصیل در رشته هایی خاص مانند: مهندسی معدن،کشاورزی و نظایر آن.اگر چه عرصه قضاوت همچنان بر روی زنان بسته است، اما به تدریج دختران اجازه تحصیل را در برخی رشته ها که در ابتدای انقلاب مغایر با شان و کرامت زن مسلمان قلمداد می شد، یافتند و آمار تحصیل کردگان دختر در این رشته ها فزونی یافت تا آنجا که مثلا در رشته کشاورزی تنها امسال در دانشگاه پردیس 75درصد قبول شدگان را دانشجویان دختر تشکیل می دهند(1).

همچنین رژیم برای اجرای طرح انطباق پزشکی که بیماران زن تنها توسط پزشکان زن و بیماران مرد توسط پزشک مرد، ویزیت شوند اجازه تحصیل به دختران در رشته پزشکی را داد و حتی تخصص زنان و زایمان را به سبب برداشت خاصشان مختص دختران کردند. اما زمانی که نسبت بین پذیرفته شدگان دختر و پسر در این رشته ها به نفع دختران چرخید و دختران بیشترین ورودی های کنکور را تشکیل دادند، ساز سهمیه بندی جنسیتی،کوک شد. سازی که آواز ناخوشش گوشها را (البته بیشتراز جنس مونث)آزار می دهد وصحنه را برای ترک صحن دانشگاه و حتی تحصیلات اولیه دختران آماده می کند.سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی همگام با هم سعی در خانه نشین کردن دختران و القای نقش های خاص جنسیتی را فراهم می کنند.

طرح تفکیک کتب درسی پسران و دختران ، طرح کاهش سالهای تحصیل دختران، ایجاد محدودیت برای ورود به برخی رشته ها برای دختران، سهمیه بندی جنستی و درنهایت بومی گزینی جنسیتی ،که همگی سعی بر حذف فیزکی دختران از عرصه علم و تحصیل دارند.بومی گزینی جنسیتی طرحی که ناپختگی و بی منطقی اش را حتی مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد، امسال بی عدالتی هایی به مراتب دردناک تر را رقم زد و سرنوشت دخترانی را که می توانستند و مستعد درخشیدند بودند را به نیستی کشاند. حال آنکه در دین اسلام تحصیل علم جایگاه ویژه ای دارد . پیامبر اسلام در احادیث متعدد زنان و مردان را به کسب دانش فراخوانده است، مانند: طلب علم بر هر زن و مرد مسلمان واجب است یا علم را بیابید حتی اگر در چین باشد. احادیثی که به کرات بر در و دیوار مدارس و مکانهای آموزشی نوشته شده است. آیا حاکمان که خود را مسلمین واقعی می نامند تاکنون این احادیث را نشنیده اند یا خود را به نشنیدن زده اند؟

بومی گزینی جنستی نهایت ظلم در حق دختران که نه در حق شایستگانی است که می توانند به پیشرفت و توسعه کشور کمک کنند، در حالی که استعدادهای نهان خویش را هم بالفعل می
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان