صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

حمايت 2000 تن از فعالان حقوق برابر و جامعه‌ مدنی از درخواست وكيل زينب بايزيدی مبنی بر بازنگری در حكم صادره عليه اين فعال زن

23 دی 1387

كانون دانشجويان مدافع حقوق بشر كردستان: دو هزار تن از دانشجويان، مدافعان حقوق برابر و فعالان جامعه‌ی مدنی طی بيانيه‌ای ضمن اعتراض نسبت به وضعيت زینب بایزیدی فعال زن در مهاباد و دیگر فعالان زن دربند حمايت خود را از درخواست سيدمهدی حجتی وكيل زينب بايزيدی مبنی بر بازنگری در حكم صادره عليه اين فعال حقوق زنان و عضو كمپين “يك ميليون امضاء برای تغيير قوانين تبعيض آميز” اعلام نمودند.

بيش از 6 ماه از بازداشت و حبس زينب بايزيدی می‌گذرد. زينب بايزيدی فعال زن در مهاباد و عضو كمپين “يك ميليون امضاء برای تغيير قوانين تبعيض آميز” به دنبال بازداشت در تير ماه سال جاری طی يك روند شتاب‌زده و غيرمعمول در دادگاهی غيرعلنی و بدون حضور وكيل مورد محاكمه قرار گرفت و در حالی كه هنوز يك ماه از بازداشت وی نمی‌گذشت حكم بدوی مبنی بر چهار سال حبس تعزيری توأم با تبعيد به زندان مركزی زنجان برای او صادر گشت. همين حكم به فاصله‌ی ده روز از صدور آن در دادگاه استان آذربايجان غربی مورد تجديد نظر قرار گرفت و عيناً تائيد گرديد. وی اكنون در حال گذراندن دوران محكوميت خود در زندان مركزی شهر زنجان است بدون آن‌كه از حق مرخصی برخوردار باشد.

هر چند طبق حكم صادر شده برای زينب بايزيدی، دادگاه ضمن غيرقانونی دانستن سازمان حقوق بشر كردستان و عضويت وی در آن و همچنين همكاری او با كمپين يك ميليون امضاء به عنوان ديگر فعاليت‌های غيرقانونی نامبرده اشاره كرده است. اما اتهامات اصلی زينب بايزيدی اقدام عليه امنيت ملی به واسطه‌ی هواداری از يك حزب اپوزيسيون كُردی و نيز فعاليت تبليغی عليه نظام از طريق مصاحبه با رسانه‌های خارجی عنوان شده است. اين اتهامات در تمامی مراحل بازجويی و در جلسه‌ی دادگاه و حتی‌ پس از صدور حكم از سوی خود خانم بايزيدی به جد رد شده و بنا بر گفته‌ی وكيل ايشان هم دلايلی كه برای اثبات اين اتهام در پرونده موجود است به گونه‌ای نيست كه بتواند محكوميت متهم را به دنبال داشته باشد.

از اين رو و با توجه به اشكلات حقوقی وارده بر روند رسيدگی به اين پرونده، به‌ويژه در مرحله‌ی تجديدنظر خواهی كه وكيل متهم به دليل شتاب‌زدگی غيرمعمول مرجع قضايی رسيدگی كننده از امكان حضور در دادگاه تجديدنظر و دفاع از موكل خود در اين مرحله بازمانده است. به همین دلیل، سيدمهدی حجتی وكيل زينب بايزيدی با استناد به ماده 18 قانون تشكيل دادگاه‌های عمومی و انقلاب نسبت به این حکم در دادگستری کل استان آذربایجان غربی اعتراض لازم را صورت داده و با طرح درخواست اعاده دادرسی بازبينی مجدد در حكم صادره عليه موكل خود را از مراجع ذی‌صلاح خواستار شده است.

ما امضاء كنندگان اين بيانيه ضمن اعتراض به روندی كه از ابتدای بازداشت تا صدور حكم عليه زينب بايزيدی طی شده و نيز اعمال فشارها و ايجاد محدوديت‌هايی كه در دوران بازداشت و زندان بر وی تحميل گرديده است. همچنين با تأكيد بر حق استفاده هر زندانی از جمله زينب بايزيدی از مرخصی قانونی طی دوران محكوميت، حمايت خود را از درخواست وكيل وی مبنی بر بازبينی مجدد در حكم صادره عليه اين فعال كُرد اعلام می‌داريم و خواهان يك دادرسی عادلانه در اين رابطه هستيم تا ضمن اثبات بی‌گناهی زينب بايزيدی شاهد تبرئه و آزادی وی باشيم.

همچنين علاوه بر زینب بایزیدی دیگر فعالا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان