صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

احضار نسرین ستوده به دادگاه در گفتگو با مینا جعفری

1 بهمن 1387

دویچه وله (میترا شجاعی): روز یکشنبه (۲۹ دی‌ماه)، نسرین ستوده، فعال زنان و وکیل گروهی از کنشگران زن، طی ابلاغیه‌ای که برای وکیل وی ارسال شده ‌بود، به دادگاه احضار شد. مینا جعفری، وکیل وی این نوع احضار را غیرقانونی می‌داند.

مینا جعفری وکیل نسرین ستوده می‌گوید ابلاغیه باید مستقیم برای خود متهم ارسال شود و نه وکیل وی. در حالی که احضاریه‌ی ستوده به وکیلش ابلاغ شده. این احضاریه در ارتباط با پرونده ۲۲ خردادماه سال جاری است که طی آن شش تن از فعالان زنان بازداشت شدند.

دویچه‌وله: خانم جعفری موکل شما، خانم نسرین ستوده، به دادگاه احضار شدند. علت احضار ایشان به دادگاه چه بوده؟

مینا جعفری: همان‌طور که مطلع هستید، روز ۲۳ خردادماه سال جاری جمعی از فعالان زنان که روز ۲۲ خرداد را روز همبستگی زنان ایران نامیده بودند، قرار بود در گالری “ابریشم” نشستی داشته باشند که متاسفانه از طرف ماموران امنیتی لغو شد و عده‌ای هم در این رابطه جلوی گالری ابریشم در فرمانیه تهران دستگیر شدند، بدون این‌که هیچ اتهامی به لحاظ قانونی به آنها وارد باشد.

خانم ستوده هم ازجمله آن شش نفری بودند که جلو گالری در واقع برای دفاع از حیثیت موکلین‌شان رفته بودند که خود ایشان را هم دستگیر کردند. حالا براساس ادعایی که دادیار یکم دادسرای امنیت داشت، دو بار به منزل ایشان احضاریه فرستاده بودند که گویا به دستشان نرسیده بود. در صورتی که خب آدرس دفتر ایشان را دارند و می‌توانند به آدرس دفتر ایشان بفرستند. حالا ابلاغیه را به دفتر من فرستاده بودند که این کار به لحاظ قانونی مشکل دارد. چون حالا اگر چنان‌چه جرمی هم رخ داده باشد، من متهم نیستم، من وکیل متهم هستم.

پس به این ترتیب خانم ستوده در دادگاه حاضر نشدند؟

نخیر، حاضر نشدند. چون ابلاغیه به دست ایشان نرسیده بوده.

و بعد شما که مراجعه کردید، قرار بر این شد که برای ایشان احضاریه فرستاده بشود یا این‌که این درخواست شما را هم قبول نکردند؟

چرا. قرار شد که احضاریه به آدرس دفتر ایشان ارسال شود چون به لحاظ قانونی من وکیل پرونده‌ام، همان‌جا هم این را گفتم که من وکیلم، کفیل پرونده نیستم، کفیل متهم نیستم که الزامی به معرفی متهم داشته باشم و این یکی از اصول خیلی بدیهی حقوقی است. یک مسئله دیگر در پرونده‌هایی از این دست که آن‌جا هم این را مطرح کردم، این است که در کدام پرونده‌ سابقه داشته که این قدر به وکیل ارج و قرب بگذارید که حالا وکیل را دعوت کنید که من فقط کار مامور ابلاغ را انجام بدهم! کار من دفاع است، نه این‌که احضاریه را به دست موکل برسانم.

اتهام موکل شما، خانم ستوده، دراین پرونده چیست؟

به من که نگفتند، اما به احتمال خیلی زیاد این هم از آن همان پرونده‌هایی‌ست که در ادامه‌ی دستگیری ۶ نفری که جلوی گالری ابریشم دستگیر شده بودند، خانم جلوه جواهری و خانم ستوده هم، اتهامشان اخلال در نظم و تمرد در برابر نیروی پلیس است. احتمالا باید همین باشد. چون برای همه بچه‌های دیگر اتهام همین بوده و به احتمال خیلی زیاد برای این دو نفر هم همین باید باشد.

آیا در برگه‌ی احضاریه‌ای که برای شما فرستادند، عنوان اتهامی‌ خانم ستوده نیامده؟

نه، نیامده. دقیقا انگار فکر کردند که من مامورابلاغم و وظیفه دارم به موکل بگویم بلند شو برو دادگاه‌‌‌‌! در صورتی که ا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان