صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گفت و گو با نخستین شهردار زن خوزستان

1 بهمن 1387

کانون زنان ایرانی_فریده غائب: زمانی که نخستین شهردار زن برای یکی از مناطق اهواز انتخاب شد زمزمه های اعتراضی و اینکه چرا یک زن باید شهردار این منطقه باشد ؛ هم همراهش بود. اما حالا که بیشتر از چهار ماه از کار الهه موالی زاده اولین شهردار منطقه دو اهواز می گذرد ساکنان کیان آباد ، امانیه، کیان پارس و سید خلف از بودن و کار این شهردار زن راضی به نظر می رسند اما موالی زاده با صراحت می گوید:" اگر کم کاری کردم و یا اگر شایسته تر از من کسی برای این سمت باشد شک نکنید کناره گیری می کنم."

الهه موالی زاده،عضو هيئت علمی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه شهيد چمران ، تجربه نمایندگی چهار سال در شورای شهر اهواز را داشته و سه ماه است به عنوان اولین شهردار زن در خوزستان فعالیت می کند.

شما اولین شهردار زن در استان خوزستان هستید. از شهردار شدن شما چقدر استقبال شد؟

متاسفانه در اهواز از این اتفاق استقبال چندانی نشد در حالی که اگر یک زن در هر استان دیگری به عنوان شهردار انتخاب می شد استقبال از آن بهتر از اینجا بود.

چرا؟

نمی دانم. با اینکه خودم هم جامعه شناس هستم و باید بتوانم این نگاه را تحلیل کنم اما هنوز نمی دانم دلیل این عدم استقبال چیست.

حتی نمی توانید حدس بزنید که چرا در این منطقه از روی کار آمدن شما در شهرداری استقبال نشد؟

شاید به این دلیل که این شهر ساخت اجتماعی پیچیده ای دارد و این اتفاق را باید از ابعاد مختلف قومی،سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بررسی کرد.

منطقه ای که شما شهردارش هستید شامل قوم های مختلف است. کار کردن در این منطقه چه مشکلاتی دارد؟

اگر نگاهتان را فرا قومی و منطقه ای کنید مطمئنا با مشکلی مواجه نخواهید بود.من سعی کرده ام برنامه های فرا منطقه ای داشته باشم.

خانم موالی زاده! چرا شهردار شدید؟

شهرداری یکی از پست های مناسب برای زنان است .شهر مثل خانه است. و کار شهردار مانند زنی است که باید به تمام موضوعات خانه اشراف داشته باشد. مثلا در نظر بگیرید اگر روزی زن در خانه غذای خوبی بپزد اما فضای خانه را تمییز نکند باز هم در خانواده اشکالی پیش می آید. شهر هم همین شکل است که مدیرش در آن واحد باید به فکر همه جای شهر باشد.

اگر این شعار را که زنان مدیران خوب خانه هستند و شما هم شهر را مانند خانه دانسته اید. پس چرا تا کنون کمتر از انگشتان دست شهردار زن داشته ایم؟

به این دلیل که مدیریت مردانه در کشور حاکم است. مردان مدیر هیچ گاه درباره مدیریت زنان به طور جدی فکر نکرده اند .همچنین یکی از دلایل عدم حضور زنان در سمت شهردار این است که شهرداری کاری بسیار پیچیده است که زنان کمتری تمایل به پذیرش آن را دارند.

پس چرا شما این سمت را پذیرفتید؟

من چهار سال در شورای شهر حضور داشتم و 26 سال مدیریت بخش های اجرایی و آموزشی را عهداداربوده ام. همچنین تجربه شهرداری برایم شیرین است. چون همه ابعاد را با هم و همزمان باید پی گرفت.

تفاوت یک شهردار زن با یک شهردار مرد چیست؟

گفته می شود مردان کلان نگر و زنان خرده نگر هستند.این را علم روان شناسی می گوید و شهرداری موفق است که هر دو این ویژگی را داشته باشد.

پس یک شهردار زن تنها به موضوعات خرد و جزیی نگاه می کند؟

حتی اگر زن هم شهردار باشد حتما به همراهش تیمی کار می کند که بیشترشان مردان هستند و کارهای شهردار
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان