صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     دردسر جنسیت....  
 

پذیرش دگراندیشی و اعتراف به اشتباهات خود، نشانه استقلال سیاسی جنبش زنان

هایده مغیثی-16 اسفند 1387

مدرسه فمینیستی: پاسخ به پرسش «آرزوهای 8 مارس» را با این سخن آغاز می كنم كه در ایران و در سراسر خاورمیانه تلاش زنان برای كسب برابری حقوقی و اجتماعی و فعالیت فكری و عملی آنان در به چالش كشیدن باورهای زن ستیز فرهنگی مهمترین و موثرترین حركت سیاسی و اجتماعی در جهت دموكراتیزه كردن ساختارهای فرهنگی و اجتماعی این جوامع در یك قرن گذشته بوده و هست.

من زنان ایران را عاملین عمده تحول فرهنگی ای در ایران می دانم كه بیش از یك قرن محور تلاشهای متفكرین این كشور بوده. فعالیت های زنان در افشائ تبعیضات قانونی و مبارزه آنان علیه واژه ها٬ سنت ها و برداشت های تحقیر كننده زنان و علیه خشونت های خانگی ودولتی٬ و طرح پی گیرانه نیازهای عاجل و خواسته های زنان، سطح آگاهي عمومي نسبت به وجود بی عدالتی جنسيتي آشكار و پنهان در اموري مانند آموزش و اشتغال و نادرستی بعضی از آموزه های اخلاقی را به وضوح افزایش داده٬ باورها و ارزش‌هاي اجتماعي و فرهنگي زن ستیز را به مبارزه طلبیده و پذیرش توان فكری و حضور اجتماعی زنان را آسان ‌تر ساخته است.

به باور من، برجسته ترین دست آورد فعالان جنبش زنان در سال های اخیر را تحول فكری و بلوغ سیاسی آنان می دانم كه به آنان اعتماد به نفسی بی سابقه داده تا با واقع بيني و شكیبایی گام های محتاطانه اما پیگیرانه ای بردارند و برای حل مسایل عاجل و "زمینی"، برنامه های كوتاه مدت و كمتر بلند پروازانه طرح كنند و به ائتلاف های مقطعی دست بزنند. یكی از نشانه های بارز بلوغ سیاسی واعتماد بنفس زنان عدم وابستگی سیاسی ـ تشكیلاتی آنان (به جزمواردی معدود) به احزاب و دولت است. این استقلال هم شامل زنان سكولار و هم آن دسته از زنان مسلمانی می شود كه نسبت به جنبه هایی از حقوق و مسئولیت های ناعادلانه در قوانین كشور انتقاد دارند و به نوبه خود در جهت بهبود وضع زنان تلاش می كنند. استقلال فكری و سیاسی كنونی جنبش زنان از دولت و از احزاب سیاسی خوشبختانه تاكنون به بی توجهی نسبت به ارتباط مبارزات جنسیتی با مبارزه عام دموكراتیك نیانجامیده.

آمادگی بیشتر برای پذیرش دگراندیشی و دگر باشی و سخن گفتن آشكار ازاشتباها ت خود و یاران نشانه های دیگر این اعتماد بنفس و استقلال ذهنی و سیاسی است. چون «تفاوت» های بینشی٬ عقیدتی و رفتاری را تهدیدی برای خود نمی بینند امكان سوء استفاده «دشمن» از اختلاف نظرات درونی را بهانه ای برای خاموش ساختن صدای ناموافق نمی كنند. این تحول بسیار مهم و امیدوار كننده ای برای آینده مبارزات حقوقی و فرهنگی كل جامعه است.

آنچه برای فعالین جنبش زنان آرزو می كنم ادامه هوشیاری در خور تحسین آنان نسبت به پیچیدگی های تلاش برای ایجاد تغییر از طریق رفرم های تدریجی است تا واقع بینی و عمل گرایی درطرح مطالبات و درخواست ها به تنزل انتطارات و خواسته ها نیانجامد و رفرم های حقوقی تنها گام نخست برای دست یافتن به دمكراسی سیاسی ٬ احترام به حقوق و آزادی های فردی ٬ حق دگر اندیشی و دگرباشی و عدالت اجتماعی دانسته شود .
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان