صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     دردسر جنسیت....  
 

آرزوی 8 مارسی ام برای کمپین که به غربت من معنا داده است

رویا صحرایی-24 اسفند 1387

مدرسه فمینیستی: تمام مطالبی را که فکر می کردم مناسب است پرینت گرفته بودم و دور خودم چیده بودم تا یکی از آنها را برای ترجمه انتخاب کنم ، گاهی موردی را از یکی از وب سایتهای زنان درمی آوردم و یادداشتی بر می داشتم.

آن روز مرخصی گرفته بودم و می خواستم که هر طور شده مطلبی رو به مناست هشت مارس آماده کنم که زنگ تلفن موبایل رشته افکارم رو پاره کرد و بعد ازآن تصمیم گرفتم که مطلب زیر را برای سایت بفرستم.

 زنگ زدم یاد آوری کنم که امروز که مرخصی گرفتی بهترین فرصت است که برای تمدید گذرنامه هامان با سفارت تماس بگیری، خودت می دونی که چقدر سخت می شه تماس گرفت، از سر کار که نمی تونیم زنگ بزنیم. گفتم شاید این بهترین فرصت باشه میدونی که حتما قبل از رفتن باید آنها رو تمدید کنیم . آنهم که خودش یک ماه طول می کشه به دستمان برسه ، خیلی فرصت نداریم!

آرام گفتم باشد و تلفن را قطع کردم. دلم شور زد. نمی دانم چرا این روزها فوری دلم شور می افتد، دوستی می گفت همه جای دنیا با شادمانی به استقبال روز جهانی زن می روند و آن را جشن می گیرند، تو دوباره دلشوره گرفتی؟ نگران نباش امسال اتفاقی نمی افتد، مطمئن باش که دوستان و عزیزانت در ایران خودشان بهترین برنامه را انتخاب می کنند و مشکلی برای کسی پیش نمی آید. با خودم می گویم: آره حتما همینطوره.

بعد از حدود یک ساعت بالاخره موفق می شوم که با سفارت ایران تماس بگیرم:
 ببخشید ، می خواستم بپرسم برای تمدید گذرنامه چه مدارکی لازم است...

صدایی بی حوصله و سریع می گوید: از وب سایت سفارت فرم های شماره 55 ، 56... دانلود کنید، 4 تا عکس پشت نویسی... و من هم تند و تند یاداشت می کنم.
 متاهل هستید؟
 بله
 فرم تغییر محل اقامت و خروج مکرر شما باید به تایید همسرتان برسد و امضاء ایشان باید توسط یک – معتمد ایالتی Justice of Peace مورد تایید قرار بگیرد .
 با تعجب می پرسم ولی من پاسپورت دارم و این یعنی اینکه اگر هم کسی قرار بوده به من اجازه خروج مکرر و تعیین محل اقامت بدهد قبلا این کار رو کرده.
 بله درسته اما شاید تا حالا تغییر عقیده داده باشند! ما نمی خواهیم بعدا به درسر بیفتیم!

سعی می کنم جلوی عصبانیت خودم رو بگیرم،می گویم: بله البته آقایون می تونند هر وقت دلشان بخواهد به راحتی در همه موارد زندگی تغییر عقیده دهند!
گوشی را قطع می کنم و با خودم می گویم: آرام باش، چرا عصبانی شدی مگه تازه فهمیدی که دامنه عمل تو در دنیای زیبای زنانه ات چقدر کوچک است، پس این همه تلاش های شبانه روزی و هزینه های سنگینی که فعالان جنش زنان هر لحظه در ایران می پردازند برای چیست. به خودم نهیب می زنم که به خودت مسلط باش و یک "جی، پی "به قول اینجایی ها پیدا کن. به یاد همکارم می افتم، او گواهی این کار را دارد و من باید از این روز حداکثر استفاده را بکنم. اما ای کاش انتخاب دیگری داشتم؟!

از بدو ورودم به این شرکت، زمانی که کمپین یک میلیون امضایی نبود، من شاید به منظور جبران غربت و خلاء حس تعلق به جامعه جدیدی که در آن وارد شده بودم سعی می کردم که در بیان آنچه که پشت سر جا گذاشته ام اغراق کنم، مثل خیلی از مهاجران دیگر، البته قطعا همه مهاجران این کار را نمی کنند. عده ای مخصوصا در اوایل ورود محو جاذبه های فرنگ می شوند و تا می توانند همه چیز را در پشت سر می کوبند، عده ای هم مردم و فرهنگ تاریخ ایران را چنان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان