صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

حمایت انجمن بین المللی «زنان سیاهپوش» از جنبش زنان در ایران

مریم افشنگ، گزارشگر دویچه وله در رم -15 اسفند 1386

<:voir_en_ligne:> : رادیو آلمان

انجمن بین المللی «زنان سیاهپوش» در ایتالیا یکی از انجمن‌های فعال در حوزه زنان ، صلح و مخالفان جنگ و خشونت در جهان است. این انجمن در نظر دارد حمایت و همبستگی خود را در روز هشت مارس با جنبش زنان ایران اعلام کند.

آغاز فعالیت انجمن «زنان سیاهپوش»: این انجمن در سال ۱۹۸۸در ایتالیا شکل گرفت و زنان پایه گذار آن در اعتراض و به نشانه عزاداری برای قربانیان انتفاضه، جامه سیاه را برای فعالیت‌های خود انتخاب کرده اند. پس از آن «زنان سیاهپوش» عمده فعالیت‌های خود را بر روی مسئله صلح و جهانی بدون جنگ متمرکز کردند.

فعالیت‌های آنان از فلسطین به بالکان بعد به عراق و افغانستان و همچنین کردستان و تمام کشورهایی که به نوعی قربانیان جنگ در سال‌های اخیر هستند گسترش یافت. این انجمن در کنار فعالیت‌های ضد جنگ، عمده فعالیت خود را به کمک به حقوق زنان و حمایت از جنبش‌های فمنیستی با برگزاری کمپین‌های اعتراض آمیز به خشونت علیه زنان و تظاهرات در کشورهای مختلف اختصاص داده است.

نادیا چرونی Nadia Cervoni یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن زنان سیاه پوش است او ضمن اعلام این خبر که این انجمن قصد دارد روز هشت مارس را روز همبستگی با جنبش زنان ایران اعلام کند، در باره چگونگی شکل‌گیری این انجمن می‌گوید: «ما با الهام از جنبش کوچکی از زنان صلح طلب و فمینیست اسرائیلی که در سال ۱۹۸۸ در دوران انتفاضه اول در اورشلیم بر علیه اشغال فلسطین شروع به شکل گیری کردند، جنبش مرکزی خود را در ایتالیا تاسیس کردیم. بعضی از زنان ایتالیایی به آنجا رفتند و از نزدیک با آنها آشنا شدند. با نمایش لباس سیاه که برای ما سمبل سوگواری است و در سکوت با کارت‌هایی سیاه، به شکل کف یک دست که با رنگ سفید روی آن شعارهایمان را می‌نویسیم اعتراض خود را به اشغال اعلام می‌کنیم و خواهان توقف آن هستیم. همچنین که خواهان توقف جنگ در فلسطین هستیم خواهان توقف آن برای تمام نقاط دیگر دنیا هم هستیم.»

چرونی در ادامه سخنانش تاکید دارد که انجمن «زنان سیاهپوش» رابطه خود را نه تنها با انجمن‌های مدنی فلسطینی بلکه با انجمن‌های صلح‌طلب اسرائیل برای پیدا کردن راهی در جلوگیری از جنگ در منطقه ادامه داده است. این انجمن همیشه با تکیه بر مستنداتی که در دست دارد به دنبال برقراری گفتگو بین دو طرف است.

او در ادامه سخنانش به فعالیت‌های اخیر انجمن در این رابطه اشاره می‌کند: «به عنوان مثال در آخرین نمایشگاه کتاب تورین، ما حرکت‌های رو به جلویی داشتیم. چرا که ایتالیا از اسرائیل به عنوان میهمان افتخاری در این نمایشگاه دعوت کرده بود و از فلسطینی‌ها دعوتی به عمل نیاورده بود. به نظر ما یک بی عدالتی عمیق در این رابطه اتفاق افتاد. درست در لحظه سالگرد تشکیل اسرائیل خوب بود که یادی هم از شروع نقبه کرده باشیم منظورم ویرانی روستاهای فلسطینی در جنگ ۱۹۴۸ است که تاریخ آن لحظه حساس واقعی را همیشه تیره و مخدوش می‌کند.»

حمایت از جنبش زنان در ایران: چرونی با اشاره به نزدیک شدن روز هشت مارس و روز جهانی زن، ضمن تقدیر از جنبشهای فمنیستی ایرانی اعلام می‌دارد که انجمن «زنان سیاه پوش» قصد دارد روز هشت مارس همبستگی خود را با جنبش زنان ایران اعلام کند.

او در این رابطه خاطرنشان می‌سازد: «ما مدام خبرهایی از پیشرفت زنان ایران می‌شنویم. به عنوان مثال در رابط
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان