صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

بیانیه جمعی از فعالین سیاسی، اجتماعی و دانشجویی :انـت‍‍‍خــابـات و گفتمان “مطالبه محور”

22 اسفند 1387

خبرنامه امیرکبیر: جمعی از فعالین سیاسی، اجتماعی و دانشجویی با امضای بیانیه ای مشترک بر مطالبت خود از انتخابات آینده ریاست جمهوری تاکید کردند. در این بیانیه بر خواسته ها و حقوق زنان، کارگران، معلمان و دانشجویان تاکید شده و آمده است: «تجربه مشاركت بي‌قيد و شرط و غيربرنامه‌اي در انتخابات و نيز تحريم مطلق و از ابتداي فرايند فضاي انتخاباتي، هيچكدام نتوانسته است به رشد جنبش‌هاي اجتماعي و يا حل معضلات كشور و مردم منجر شود». متن این بیانیه به شرح زیر است:

ما امضاء كنندگان اين بيانيه و كساني كه پس از اين نام خود را ارسال مي‌كنند، اعلام مي‌داريم:

به‌رغم آن‌كه:

۱- وضعيت زندگي روزمره مردم را، به‌خاطر فشارهاي اقتصادي ناشي از ركودِ تورمي، بسيار دشوار و بحران آفرين مي‌بينيم و همچنين محدودتر شدن آزادي و حقوق‌بشر در كشور، به ويژه در ساليان اخير و با فشارهاي فراواني كه به فعالان سياسي، زنان، دانشجويان، روزنامه نگاران، فعالان مدني، كارگران، اقوام، پيروان اديان و اعتقادات و مذاهب مختلف، … وارد شده را زنگ خطر دانسته و منافع ملي كشور را نيز به‌خاطر عملكرد روابط خارجي ماجراجويانه و غير شفاف و پرهزينه‌ي دولت، در خطر ارزيابي مي‌كنيم.

۲- در حال حاضر چشم‌انداز روشني براي حل معضلات فوق به دليل بسته عمل كردن و انتقاد ناپذيري قدرت مستقر مشهود نيست و شرايط برگزاري يك انتخابات آزاد، سالم و عادلانه مشاهده نمي‌شود و درنتيجه احتمال دستيابي به‌خواسته‌هاي مورد انتظار، از راه شركت در انتخابات بسيار ضعيف است. همچنين به‌علت احتمال دخالت نيروهاي غير مسوولي كه نبايد در حوزه سياست دخالت كنند، نگراني جدي درباره رابطه با نحوه برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري وجود دارد.

اما با توجه به اين‌كه :

۱- كاهش فشارهاي اقتصادي و اجتماعي بر زندگي روزمره مردم از اهميت بالايي برخوردار بوده و نبايد تحقق مطالبات و خواسته‌هاي اقشار گوناگون جامعه و حل معضلات زندگي جاري آنها را به اصلاحات بنيادي و تحقق كامل مرحله ‌گذار به دموكراسي موكول كرد.

۲- تجربه مشاركت بي‌قيد و شرط و غير برنامه‌اي در انتخابات و نيز تحريم مطلق و از ابتداي فرايند فضاي انتخاباتي، هيچكدام نتوانسته است به رشد جنبش‌هاي اجتماعي و يا حل معضلات كشور و مردم منجر شود، همچنين بدین سبب که جزء به جزء مطالبات و خواسته‌هايي كه مشاركت کنندگان در انتخابات به دنبال تحقق آن و يا اشخاص گریزان از مشارکت در انتخابات از تحقق آن مايوس بوده اند، مشخص نبوده و اعلام نمی‌شده است و رأي دهندگان، شاهد تعهد نامزدها درباره‌ي برنامه‌ها و خواسته‌هاي مشخص نبوده‌‌اند، و كساني كه رأي نمي‌داده اند نيز بجز بیان سخنان آرماني و كلي، رابطه‌ي آگاهي‌بخش ديگري با اقشار مختلف مردم برقرار نمي‌كرده‌اند، به‌ويژه كه اينك برخي جنبش‌هاي خاص (صنفي – سنديكايي، زنان، اقوام، معلمان، دانشجويان، دگرانديشان، …) با مطالبات مشخصي در جامعه حضور و فعاليت دارند.

در نتيجه ما:

۱- برخورد كنشگرانه‌ي مطالبه محور، با فرايند و فضاي انتخاباتي خواهيم داشت تا به تدريج “گفتمان مطالبه محور” را (به‌جاي مشاركت بي‌قيد و شرط و نيز تحريم از ابتداي فرايند انتخابات) مطرح كنيم. بنابراين در سطرهاي در پي‌آمده، مطالبات ع
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان