صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

نقش رییس جمهور آینده، در تامین حقوق اقتصادی زنان

گفتگو با دکتر بهروز هادی زنوز-17 فروردین 1388

مدرسه فمینیستی: دکتر بهروز هادي زنوز در سالهاي 56- 1350، ابتدا به عنوان كارشناس، همكار كارشناسان سازمان ملل در ايران و سپس به عنوان مدير دفتر تحقيقات و برنامه ريزي سازمان فعاليتهاي غير كشاورزي، به كار پرداخت. ايشان مدت يكسال نيز در كشور موريس به عنوان كارشناس سازمان ملل به كار اشتغال داشته است. پس از بازگشت به ايران در سال 1356 به عنوان عضو هيئت علمي وارد خدمات دانشگاهي شد و تا زمان بازنشستگي خود در سال 1387 به اين كار ادامه داد. دكتر زنوز در حوزه آموزش، به تدريس دروس اقتصاد ايران، اقتصاد كلان، اقتصادشهري و منطقه اي، و اقتصاد صنعتي علاقه داشت و اين دروس را در مقاطع مختلف كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتراي اقتصاد تدريس مي كرد.

در دوره خدمات دانشگاهي، به عضويت انجمن اقتصاددانان خاور ميانه درآمد. ايشان همچنين عضو قطب علمي اقتصاد ايران در دانشگاه علامه طباطبايي بوده است. افزون بر اين خدمات، وي همچنين در هيئت تحريريه چندين نشريه علمي- ترويجي كشور عضويت داشته است.

بهروز هادي زنوز علاوه بر آموزش در دانشگاه و فعاليت هاي پژوهشي، در دستگاههاي مختلف با سمت مشاور اقتصادي فعاليت مي کند. ايشان مشاور اقتصادي مركز پژوهشهاي مجلس، سازمان توسعه معادن و صنايع معدني، شهرداري تهران، و اطاق بازرگاني بوده است و هم اكنون نيز با برخي از اين مراكز همكاري دارد. همچنين در سه دهه اخير در حوزه تأليف و ترجمه كتاب نیز فعال بوده است. ترجمه اقتصاد كلان (1366)، تأليف کتاب سرمايه گذاري مستقيم خارجي در ايران(1379) و تأليف تجربه سياست هاي صنعتي در ايران(1383) از جمله كتابهايي است كه تا كنون از ايشان به چاپ رسيده است. مصاحبه زیر توسط جواد موسوی خوزستانی با دکتر زنوز انجام گرفته است:

موسوی خوزستانی: باز هم موسم انتخابات فرا رسیده و جامعه با فوران خواسته ها و مطالبات معوق مانده روبرو است. از جمله مشکلات ساختار اقتصادی است که زندگی اقشار فرودست جامعه، خاصه بانوان را در منگنه قرار داده. معضلاتی که همه شاهدیم و آمارهای رسمی هم نشان می دهد که زندگی بسیاری از بانوان کشور را ـ از هر قشر و گروه که باشند ـ با مشکلات زیادی درگیر ساخته است. بحران و تورم اقتصادی هم که مزید بر علت شده است. از سوی دیگر تامین معیشت و استقلال مالی شاید از پایه ای ترین منابعی است که شهروندان ایرانی ـ به ویژه بانوان کشور ـ محتاج آن هستند تا بتواند آزادی و توانایی خود را لااقل برای بهره گیری از آزادی تامین کنند. به طوری که بسیاری از بانوان معتقدند که اولویت اول زندگی شان، برخورداری از «استقلال مالی» است. بسیار شنیده ایم که زنان دور و اطراف مان می گویند که بدون استقلال مالی هر گونه حمایت قانونی بی تاثیر است. اما می دانیم که تحقق عملی این آرزو (استقلال مالی و اقتصادی) به داشتن شغل و ممر درآمد، گره خورده است. حالا آقای دکتر به نظر جنابعالی به عنوان یک اقتصاد شناس باسابقه، چه راهکارهای عملی برای ارتقاء و امنیت شغلی بانوان وجود دارد؟

دکتر زنوز: ابتدا اجازه دهید تحول وضعیت زنان را در زمینه اشتغال روشن کنیم . واقعیت این است که در کشور ما ایران طی 50 سال اخیر زنان پیشرفت هایی در این حوزه داشته اند. اما به رغم تحولات مثبت باید اذعان کنیم که در همسنجی با کشورهای در حال توسعه موفق، در این حوزه عقب مانده ایم.

در دوره 1335- 1385 ن
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان