صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

در آستانه هشتم مارس روز جهانی زن: اندیشه گران برابری خواه ایرانی از آرزوهای خود سخن می گویند / فرزانه طاهری، پرتو نوری علاء، نیره توحیدی، مهناز افخمی، نوشابه امیری، شهلا شفیق، هایده مغیثی، سهیلا وحدتی، شهلا عبقری، ژاله گوهری، ناهید توسلی، فرنگیس حبیبی، رضوان مقدم، شیرین فامیلی، ایراندخت امیدوار، فریبا داودی مهاجر، صبریه نجفی، رویا صحرایی، کاظم علمداری، مهرداد مشایخی، مهرداد درویش پور، اکبر مهدی، رضا معینی، محمد برقعی، نریمان رحیمی، کریم پورحمزاوی
8 مارس، روز جهانی ما هم بود
8 مارس و زنان آذربايجانی
زنان ایرانی در روز جهانی زن: گزارش مراسم و برنامه های مختلف در ایران و جهان
کاشتن نهال در کوهستان برای تحقق خواسته هایمان: مراسم 8 مارس در مهاباد
«روز جهانی زن» با زنانی از کمپین شهرستان ها، تلاشگرانی از جنس کارآفرینان، و همراه با نغمه های زنان افغان
گزارش مراسم بزرگداشت هشت مارس در مشهد
8 مارس در اصفهان
روز جهانی زن: فرصتی برای بازنگری / چالش ماه مدرسه فمینیستی درباره 8 مارس
مروری بر برنامه های هشت مارس در کردستان

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     8 مارس : روز جهانی زن....  
 

روز جهاني زن در تبريز: پس از سال 57

فراز یکیتا-17 اسفند 1386

موضع‌گيري مسئولان حكومت، در آغازين روزهاي انقلاب در ايجاد محدوديت براي حضور زنان در جامعه، عده‌اي از زنان را واداشت تا با تظاهراتي در هشتم مارس همان سال نسبت به سلب حقوق خويش واكنش نشان دهند.

تبريز نيز به عنوان يكي از نخستين شهرها در مطرح كردن خواسته‌هاي خود در اين راستا، نقش شايسته‌اي ايفا كرد و به اجباري شدن حجاب اعتراض نمود. چنانچه تظاهرات معروف به «ضد اجباری شدن حجاب» پس از بازگشائي مدارس در بهار 58 نيز اوج گرفت و زنان و دختران تبريزي اعتراض شديد خود را نسبت به سلب آزادي در انتخاب پوشش نشان دادند. اين تظاهرات در تبريز نيز همانند تهران و ساير شهر‌ها با عكس‌العمل عناصری كه براي متفرق كردن آزاديخواهان حتي به چاقوكشي، اسيدپاشي و... روي آورده بودند، همراه بود. متاسفانه از این تظاهرات در تبريز كه به گفته‌ي شاهدان عيني يكي از با‌شكوه‌ترين تظاهرات در نوع خود بود، فيلم يا عكسي در دست نيست.

با شروع روزهاي سرخ آتش و خون در دهه‌ي 60 و در پي برخوردهای خشن و گسترده‌اي كه هر نوع فعاليت اجتماعي را از مردم سلب نمود، مراسم روز جهاني زن در خانه‌ها و به صورت محفلي برگزار مي‌شد. گفتني است كه چندي، گراميداشت روز زن با عنوان مراسمي براي بزرگداشت پروين اعتصامي - همزمان با تولد وي دراسفند ماه- همراه شد. اين مجالس زمينه‌اي به وجود آورد تا فعالين بيشتري حول مسائل اجتماعي، از جمله مسائل زنان گرفته تا شعر و ادبيات وهنر و موسيقي گرد هم آمده و باانگيزه‌ي بيشتري به فعاليت بپردازند.

چنانچه شايد زنان و دختراني كه هم اكنون در آموزشگاه‌هاي موسيقي تبريز مشغول تدريس هستند، نخستين اجراهاي خود را در همان مجالس و در كودكي تجربه كرده‌اند.

همين محافل بود كه از زير آوار آن سال‌ها سربلند كرد و توانست فعالين سال‌هاي بعد خود را تربيت كند. در همين برنامه ها و مراسم از تاريخچه‌ي 8 مارس گرفته تا فعاليتهاي زنان اين خطه سخن به ميان آمد تا تجاربي فراهم آورد كه زنان تبريز بتوانند در فضايي مناسب‌تر، در بيرون از خانه‌ها به گراميداشت روز جهاني زن بپردازند. چنانچه بلافاصله پس از برگزاري يكي از پربارترين برنامه‌هاي هشت مارس، در اسفند ماه 76، در منزل يكي از فعالان اجتماعي كه جمع كثيري از زنان در آن شركت داشتند، اين فرصت پيش آمد كه نشر آناس نيز به برپائي نمايشگاه كتاب در محوطه پاساژ تربيت _ مقابل دفتر اين انتشارات _ روز جهاني زن را به بيرون از خانه‌ها بكشاند. اين برنامه كه تا سال 79 ادامه داشت، علاوه بر برپايي نمايشگاه كتاب ، با پخش فيلم با موضوع زنان و برگزاري جلسات نقد و بررسي آن فيلم‌ها و برپائي ميزگردها با حضور زنان فعال و نويسنده و شاعر همراه بود. در سال 79 تعدادي از زنان زنداني تبريز نيز در معيت مسؤولين زندان، به بازديد از همين نمايشگاه پرداختند.

زنان تبريز بر آن بودند تا مراسم هرچه گسترده‌تري برگزار كنند. همين بازديد، زمينه‌ي برپائي چنين مراسمي را براي سال بعد فراهم آورد. مديريت انتشارات آناس، فيروزه معيني پيشقدم شد تا با همراهي جمعي كثيري از زنان فعال، و با هماهنگي رئيس وقت زندان، مراسمي را در زندان مركزي تبريز برگزار كند. در 17 اسفند سال 80، آمفي تئاتر زندان مركزي تبريز، شاهد برپائي يكي از بي‌سابقه‌ترين مراسم گراميداشت روز جها
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان