صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     همگرایی جنبش زنان در انتخابات....  
 

پایان کار همگرایی ، آغازی دیگر برای طرح مطالبات زنان

عکس ها: صبا واصفی-18 خرداد 1388

میدان (ساقی لقایی): آخرین برنامه همگرایی جنبش زنان، مناظره پرتحرکی با نمایندگان دو کاندیدای اصلاح طلب است که پس از دوماه تلاش شبانه روزی فعالان گروه های مختلف جنبش زنان در 16 خرداد ماه 1388، با حضور جمعیتی نزدیک به دویست نفر از کنشگران اجتماعی و سیاسی و نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی در "دفتر جامعه ي زنان انقلاب اسلامي" برگزار شد. طبق برنامه ای که پیشاپیش در رسانه ها اعلام شده بود، سمینار همگرایی شامل دو پانل و نمایش فیلم بود. اما به دلیل طولانی شدن زمان پانل اول و نمایش فیلم، مناظره جریان های مطالبه محور در پانل دوم که بنا بود با حضور نوشین احمدی خراسانی از مدرسه فمنیستی و عضو کمپین یک میلیون امضا، عبدالله مومنی از ادوار تحکیم، داود رضوی از سندیکای کارکنان شرکت واحد و رضا علیجانی، فعال ملی- مذهبی صورت بگیرد به روزهای آینده موکول شد. در این نشست پس از مناظره نمایندگان کاندیداها و همگرایی که به مدت دو و نیم ساعت به طول انجامید، رخشان بنی اعتماد مستند "ما نیمی از جمعیت ایرانیم" را که کلید آن را در کنفرانس مطبوعاتی همگرایی زده بود رونمایی کرد. شهلا لاهیجی میزبان صبور جلسات همگرایی در دفتر روشنگران، پایان موفق فعالیت این ائتلاف را به امید تداوم این تجربه بی نظیر اعلام کرد.

فیلم «رخشان بنی اعتماد» را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید:

http://www.youtube.com/watch?v=l_BinbdFndI

یک گزارش دیگر از این سمینار را در لینک زیر ببینید:

وعده های انتخاباتی و مطالبات همگرایی جنبش زنان

پروین بختیار نژاد، روزنامه نگار و فعال جنبش زنان شمه ای از اهداف همگرایی و دستاوردهای آن را بیان کرده و مدیریت مناظره را به عهده گرفت. زهرا شجاعي، به عنوان نماينده ي ميرحسين موسوي، جميله كديور، به عنوان نماينده ي مهدي كروبي، و محبوبه عباسقلي زاده، به عنوان نماينده ي همگرايي جنبش زنان براي طرح مطالبات در انتخابات شرکت کنندگان این مناظره بودند.

عباسقلي زاده در آغاز اين مناظره گفت: "براي نخستين بار در تاريخ ايران، مطالبات زنان به يكي از اصلي ترين موضوعات كانديداهاي رياست جمهوري تبديل شده است و سه تن از چهار كانديداها برنامه ي خود را درباره ي مسائل زنان بيان كرده اند".

وي ادامه داد: "اين پديده بعد از چهار سال تلاش مستمر اتفاق افتاده است و نتيجه ي تلاش گروه های مختلف جنبش زنان، سازمان های غیردولتی، احزاب، اصناف، زنان فعال در شهرستانها، زنان اقلیت های قومی و مذهبی وعشاير و زنان ايراني خارج از كشور است".

او با بيان اينكه بين مطالبات همگرايي با برنامه هاي موسوي و كروبي درباره ي مسائل زنان فاصله ها و تفاوت هایی وجود دارد، گفت: "به نظر ما اين حركت خوبي است كه بحث هاي زنان مرئي شود و وارد فضاي تبليغات انتخاباتي شود. نقد این بیانیه ها به خاطر ارتقاي گفتارها و کنش های فمينيستي و طرح بیشتر خواسته های زنان است ".

نماينده ي همگرايي در اين ميزگرد، با اشاره به بحث پيوستن بی قید و شرط به كنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان و بازنگری و اصلاح قانون اساسي در اصول 19و 20و21 و 115 قانون اساسي به عنوان خواسته هاي همگرايي، خاطرنشان كرد: "مطالبات زنان در همگرايي در شرایط فعلی چندان حداكثري و دست نيافتني نيست".

وي در توضيح این که چرا همگرایی بر بازنگ
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان