صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

خواست‌های جنبش زنان ایران در آستانه انتخابات

گفتگو با ناهید کشاورز / رادیو آلمان -7 بهمن 1386

انتخابات مجلس ایران به زودی برگزار می‌شود. زنان چه خواست‌هایی دارند و تا چه حد در انتخابات ایران به این خواست‌ها توجه می‌شود؟ ناهید کشاورز، فعال حقوق زنان خواست‌های مطرح در کمپین یک میلیون امضا را مبرم و محوری می‌داند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران به زودی، در ۲۴ اسفند ماه، برگزار می‌شود. هر حزب سیاسی می‌تواند با اعلام برنامه‌هایی که دنبال می‌کند به میزان متفاوت اقشار گوناگون جامعه را جذب یا دفع کند. از مهمترین گروه‌های جامعه ایران که رای‌شان در انتخابات می‌تواند بس تعیین کننده باشد، زنان هستند. زنان چه خواستهای سیاسی‌ای دارند و تا چه حد احزاب داوطلب شرکت در انتخابات ایران به این خواستها توجه دارند؟ مصاحبه با ناهید کشاورز، نویسنده و فعال حقوق زنان.

مصاحبه‌گر: کیواندخت قهاری

دویچه‌وله: خانم کشاورز، الان مهم‌ترین مسایلی که برای جنبش زنان ایران مطرح است چیست؟

ناهید کشاورز: شاید جواب دادن به این سوال از یک نظر بسیار سخت باشد، یعنی اینکه ممکن است گروههای مختلف اجتماعی درخواست‌های گوناگونی داشته باشند. ولی بهرحال حدود دوسالی می‌شود که دیگر فعالین حقوق برابر تاکید کرده‌اند بر اینکه نابرابری‌های حقوقی دشواری‌های خیلی زیادی برایشان بوجود آورده است. بنابراین تمرکزشان را بر تغییرات حقوقی گذاشته‌اند. یعنی قوانینی که وجود دارد، بویژه در حوزه‌ی خانواده‌، تبعات بسیار سختی برای زندگی زنها دارد و بنابراین اینها تصمیم گرفته‌اند که برای تغییر این قوانین تمرکز کنند. عالی‌ترین نمونه‌‌ی این تلاشها هم کمپین یک میلیون امضا بوده که تا حدود یکسال و نیم گذشته علی‌رغم همه‌ی فشارهایی که برآن آمده، توانسته است این گفتمان را یک مقدار در سطح جامعه عمومی کند.

من روی سایت جدیدی که فعالان حقوق زنان درست کرده‌اند و شما از همکارانشان هستید، سایت “مدرسه‌ی فمینیستی“، می‌بینم که مسایل مختلفی مطرح است، مسایلی که ذهن فعالان جنبش زنان را به خودش مشغول می‌کند. می‌توانید نمونه‌هایی از این مسایل را برای ما بربشمرید و بگویید کدامیک از آنها مبرم‌تر و عاجل‌تر است؟

سایت مدرسه‌ی فمینستی، که من افتخار دارم بگویم یکی از اعضای هیئت نویسندگان آن هستم، کسانی که توی این سایت قرار است بنویسیم و کار کنیم، خودمان بهرحال از اعضای کمپین یک میلیون امضا هستیم و کسانی هستیم که سالهاست داریم در جهت تغییر وضعیت زنان تلاش می‌کنیم. چیزی که بهرحال برای ما توی این سایت مبرم است، این است که بتوانیم همان تلاشمان را در کمپین یک میلیون امضا را ادامه بدهیم و به سهم خودمان سعی می‌کنیم به پیشبرد کمپین یک میلیون امضا کمک کنیم. اگرهم نگاه بکنید آن بحث‌هایی که روی این سایت هست، از جمله بحث پراگماتیسم، بحث رابطه‌ی اسلام و کمپین یک میلیون امضا، گفتمانهای موجودی که در جامعه‌ی ایران فعلا هست و بحث جنگ وحقوق زنان، ما سعی کردیم بهرحال مسایلی را که برای خودمان مطرح است را با افکار عمومی درمیان بگذاریم، تا پرسش‌هایی را مطرح بکنیم، پرسش‌هایی که به نظر ما مهم است و اینها را با فعالین حقوق زنان در میان می‌گذاریم که همه‌مان بتوانیم با یک رویکرد جمعی این پرسش‌ها و چالش‌هایی را که در مبارزه‌مان با آن مواجه‌ایم، حل کنیم یا آنکه درست طرح کنیم.

من در سایت‌ت
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان