صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

سایت مدرسه فمینیستی بازنگری می‌کند یا اسطوره‌سازی؟

افسانه پایدار-23 اسفند 1386

<:voir_en_ligne:> : شهرزاد نیوز

در مقدمه‌ی "فرصتی برای بازنگری"(۱) که اخیراً در سایت مدرسه‌ فمینیستی منتشر شده است، هدف از تنظیم و تدوین این متن چنین بیان شده است: "در آستانه‌ی روز جهانی زن- 8 مارس- (۱۸ اسفند ماه ۱۳۸۶) قرار داریم. در این ایام فعالان جنبش زنان معمولاً کارنامه‌‌ی فعالیت‌های خود را مورد سنجش و بازبینی قرار می‌دهند تا ببینند چه انجام داده‌اند، چه دستاوردهایی داشته‌اند و دچار چه بن‌بست‌هایی شده‌اند. سنجش عملکردها به این منظور که بتوانند فعالیت‌های خود را بر مبنای مشکلات و دستاوردهای یک ساله‌شان بازتعریف کنند و ره‌توشه‌ای برای سال دیگر که از پی آن می‌آید جمع‌کنند تا در پیچ و خم‌های راه دشوارشان حساب شده‌تر قدم بردارند."

بر مبنای این تعریف، اولین انتظار خواننده این است که همانطور که در این مقدمه آمده "کارنامه‌ی فعالیت‌های فعالان جنبش زنان"، کارهای انجام شده در عرصه‌های گوناگون، بازدهی و راندمان آن در معرض دید و قضاوت همگان قرار گیرد. اما در پاراگراف بعدی و در اولین قدم، نویسندگان مقاله، فعالیت‌های فعالان جنبش زنان را محدود به کمپین یک میلیون امضاء می‌کنند و در ادامه‌، این کمپین یک میلیون امضاء است که معادل "جنبش" قرار گرفته و با موقعیت انحصاری که در این بازنگری به دست آورده، به زعم ویرایشگران، عملاً هویت آن در جایگاه هویت "جنبش زنان" قرار می‌گیرد. اما در سراسر مقاله به این سؤالات پاسخ داده نمی‌شود که به طور مشخص کمپین یک میلیون امضاء این امتیاز ویژه را در این بازنگری از کجا کسب می‌کند؟ آیا کارنامه‌ی خود را ارائه می‌دهد تا این نتیجه‌گیری را معقول جلوه دهد؟ آیا در این مقاله و مقالات دیگری از این دست که نقشی حماسی به این کمپین می‌دهند، حتی در یکی از گزارش‌های مربوط به آن حداقل آماری از تعداد امضاهای جمع‌آوری شده داده می‌شود؟ آیا از تعداد افرادی که با آنان صحبت شده و عکس‌العمل‌های مثبت و منفی آنان و ... صحبتی می‌شود؟ بر چه مبنایی در این مقاله مطالبی از این دست به عنوان ره‌آوردهای کمپین یک میلیون امضاء طرح می‌شود؟ به طور نمونه:

 " گسترش گفتمان برابری خواهی، مسئولیت کنشگران کمپین یک میلیون امضاء را در راهی که پیش گرفته اند، صدچندان می کند، ... هر کدام از ما کنشگران جنبشی هستیم که چشم ها به آن دوخته شده، امیدها به آن بسته شده است و می رود تا داغ ننگ تبعیض را از چهره زنان این کشور اگر نه نابود که بی رنگ سازد."

 "هرگز در تاریخ ایران مطالبات زنان تا این حد در شهرهای بزرگ و کوچک ایران مطرح نشده بود."

 "نمونه ی حضور درخشان جوانان را می توانیم در کمپین یک میلیون امضاء ببینیم که در آن نسل های متفاوت فعالان زن با هم اشتراک و همکاری دارند و می تواند نمونه خوبی برای دیگر جنبش های اجتماعی نیز محسوب شود."

 " جنبش یک میلیون امضاء در تجربه مبارزه اجتماعی و دمکراتیک در کشور ما از موارد نادری است که توانسته است در حرکتی که زنان مبتکر و طراحش بوده اند، مردان را جذب کند"

و حتی اعطای جایزه‌ی اولاف پالمه به مجموعه‌ی فعالیت‌ها و تلاش‌های پروین اردلان، به حساب کمپین یک میلیون امضاء گذاشته می‌شود:

" اعطای جایزه معتبر اولاف پالمه به پروین اردلان از فعالان جنبش یک میلیون امضاء و از اعضای مرکز فرهنگی زنان، نمونه دیگری از حمایت و قدردانی جنبش بین المللی زنا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان