صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

اولويت خواسته هاي زنان در مجلس مطرح نشد / کانون زنان ایرانی

24 اسفند 1386

كانون زنان ايراني : نمايندگان زن مجلس هفتم روزهاي آخر ترك صحن علني مجلس و ورود زودهنگام به تعطيلات نوروزي از نحوه عملكرد خود در حوزه زنان راضي بودند اما گفت و گو با صاحب نظران و كارشناسان اين حوزه نشان داد كه نقدهايي بر نحوه عملكرد زنان در مجلس وجود دارد.

زنان در مجلس هفتم زماني فعاليت سياسي اجتماعي خود را آغاز كردند كه در همين حال گروه‌ها و طيف‌هاي سياسي و اجتماعي و فعالان مدني در ايران تغيير قوانين را در حوزه زنان در دستور كار خود قرار دادند.

برخي از زنان اصولگرا نسبت به عملكرد مجلس هفتم و به ويژه عملكرد زنان اين نهاد نقد دارند.مريم بهروزي كه خود تجربه فعاليت در چند دوره مجلس را در كارنامه فعاليت‌هاي سياسي خود دارد، اين روزها به عنوان دبير جامعه زينب(س) و مشاور رييس جمهوري در حوزه زنان فعاليت مي‌كند.

او عملكرد زنان مجلس هفتم را قابل قبول نمي داند و بر اين باور است كه حوزه‌هاي اساسي و موضوع هاي ضروري تر بايد در اين مجلس براي حمايت از زنان مورد بررسي قرار مي‌گرفت.

او علاوه بر انتقادي كه بر طرح لايحه حمايت از خانواده در مجلس هفتم دارد، تنها اقدام مثبت اين مجلس را بررسي موضوع سهم ارث زنان مي‌داند و البته مي‌گويد:« در همين زمينه هم زنان بايد جسورانه‌تر و با درايت بيشتري اقدام كنند.»

فخرالسادات محتشمي پور نيز برخي قوانين تصويب شده در مجلس هفتم در خصوص خانواده و همسر دوم گرفتن مرد بدون اجازه زن و تنها در صورت تمكن مالي را شرم‌آور مي داند و معتقد است كه چنين رويه از سوي مجلس تنها توهيني بزرگ به انسانيت، جايگاه خانواده و در راستاي حمايت ازمردان هوسباز و ثروتمند است.

فاطمه آليا كه به عنوان يك نماينده زن در جريان مصوبات مجلس هفتم است كارنامه مجلس در اين دوره را مثبت مي داند و در همين زمينه از تصويب 54 مصوبه در حوزه زنان خبر مي‌دهد:« تصویب منشور زنان از دیدگاه‌های امام (ره) و رهبر معظم انقلاب در 148 ماده و لایحه صندوق بیمه زنان خانه دار كه در دولت آماده شده، اختصاص اعتبار 30 ميليارد توماني براي تحت پوشش قرار دادن زنان سرپرست خانوار و معلولان و جذب 450 میلیارد تومان دیگر نیز برای سال آینده از جمله اين 54 مصوبه مجلس هفتم براي زنان ايران است.»

آليا همچنين در پاسخ به اينكه كدام مصوبه دامنه شمول و تاثيرگذاري بيشتري داشته مي‌گويد:« اينطوري نمي شود پاسخ داد. مثلا قانون تابعيت براي شرق ايران و به ويژه ساكنان استان خراسان و سيستان و بلوچستان راضي كننده بود. چون غالب ازدواج ها با مرد خارجي در اين استان ها صورت مي‌گرفت و در نهايت بر اساس اين مصوبه حق تابعيت فرزند زن ايراني به او رسيد.»

شهلا اعزازي جامعه شناس نيز عملكرد مجلس را از منظر يك نهاد قانون‌گذار مورد بررسي قرار داده و بر اين باور است كه مجلسيان و نه تنها زنان حاضر در مجلس ديد جنسيتي نسبت به مصوبات و طرح ها ندارند و همچنان برخي ديدگاه‌هاي سنتي و منسوخ در راي آنها تاثيرگذار است.

بر اساس آماري كه اعزازي ارايه مي دهد بيش از ‌٥/٩١ درصد از زنان و مردان مخالف ازدواج موقت و چند همسري هستند و در حدود ‌٦١ درصد مردم موافق داشتن حق طلاق براي زنان اند.

او اين آمار ها را نتيجه بررسي‌ و پژوهش هاي آكادميك مي داند و بر اين باور است كه اگر بخواهيم به نتايج اين تحقيقات استناد كنيم مجلس مي تواند خواسته ها
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان