صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

جنایات «فرهنگی» و انكارها / هایده مغیثی، شهرزاد مجاب

به نقل از وب سایت شهروند-25 اسفند 1386

<:voir_en_ligne:> : شبکه همبستگی

اشاره: "اقصا پرویز" دختری ۱۶ ساله ساکن می سی ساگا در تورنتوی بزرگ و در یک خانواده مسلمان بود که بر سر پوشیدن حجاب با پدر و برادر بزرگترش اختلاف داشت. پیکر بی جان اقصا 10 دسامبر2007 به بیمارستان منتقل شد و چند ساعت بعد مرگ او اعلام و پدر 57 ساله اش "محمد پرویز"، به جرم قتل دستگیر شد. اقصا پس از یک درگیری لفظی به خاطر نداشتن حجاب مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته بود. مقاله زیر توسط دو تن از استادان ایرانی دانشگاه های تورنتو به زبان انگلیسی در مجله زد * منتشر شده است که ترجمه فارسی آن را در زیر میخوانید:

یک پدر متعصب مسلمان به خاطر آنکه دخترش حجاب اسلامی را رعایت نکرده بود، او را به قتل می رساند. نژادپرستان ضد اسلام آن را پیراهن عثمان کردند، رهبران مذهبی مدعی شدند که جنایت فوق ربطی به اسلام ندارد، و بسیاری از طرفداران حقوق بشر و حقوق زنان و پاره ای چپ ها، از ترس اینکه مبادا به آنها تهمت ضد مسلمان و نژادپرست زده شود، سکوت اختیار کردند.

رسانه ها برخوردهای گوناگونی ارائه دادند؛ معدودی از آنها بدون چون و چرا جنایت فوق را محکوم کردند، و پاره ای محتاطانه آن را به خشونت در خانواده که ناشی از سنت های پدرسالارانه است نسبت دادند. عده ای نیز آن را یک اتفاق استثنایی قلمداد کردند و اخطار کردند که نباید یک نتیجه گیری عمومی از این جنایت کرد.

بدون شک خشونت وارده بر زنان یک مشکل قدیمی اجتماعی است که ریشه در ارزشهای مردسالارانه دارد، اما این جنایت بخصوص مبتنی بر توجیه مذهبی و با اتكاء به اخلاقیات اسلامی صورت گرفته و دختر جوانی كه حاضر نبوده لباس تحمیلی مورد اعتقاد پدرش را به تن كند، جان خود را از دست داده است.

واقعیت این است که در کانادا شاهد رشد جدی و فزاینده تعصبات مذهبی هستیم. سیاست چند فرهنگی کانادا، ضمن عدم موفقیت اش در مقابله با تمایلات نژادپرستی و ضد مسلمانی، به سوی یك سیاست چند فرهنگی مبتنی بر مذهب گام بر می دارد، و اجازه می دهد كه گتوهای فرهنگی جداگانه ایجاد شوند و حقوق بشر را نقض كنند. این سیاستی است كه حافظ منافع رهبران مذهبی محافظه كار است.

رهبران مذهبی محافظه کار كه از سوی دولت های فدرال و ایالتی و شهری به رسمیت شناخته می شوند، با بی پروایی هنجارهای رفتار مدنی را رد می كنند و برداشت های ارتجاعی و تاریك اندیش خود را از «تقوا» و «حجب» به مردم مهاجری که سخت در تلاش انطباق با زندگی جدید هستند، تحمیل می كنند.

نظریات مطرح شده توسط بعضی از رهبران مذهبی در یك کنفرانس مطبوعاتی بعد از قتلاقصا پرویز، روشن کننده این حقیقت بود که آنها به طور غیرمستقیم از قاتل حمایت می كنند. اینان مدعی شدند که فرهنگ نمی تواند جایگزین مذهب شود و خواستارآن شدند كه مومنین همچنان به تلاش خود برای «متقاعد کردن» فرزندان دختر در حفظ حجاب ادامه دهند.

قضیه اقصا پرویز نمونه بارزی است از وضعیت زندگی فرزندان خانواده های اسلامی مهاجر که از دهه 90 وارد کانادا شده و هم اكنون به سن بلوغ رسیده اند. اکثریت این نسل به طور اجتناب ناپذیر تحت تاثیر فرهنگ مسلط و الگوهای رفتاری كانادائی قرار گرفته اند. بسیاری ازوالدین این فرزندان با این امر مشكلی ندارند و تركیب سالمی از فرهنگ وسیع تر جامعه و فرهنگ خودی را می پذیرند، اما بخش رو به افزایشی از خانواده ها، ناخرسند از موقعیت اجتماعی شان و تحت تاثیر تبلیغات
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان