صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

شکايت از معجزه هزاره / مهراوه خوارزمي

22 مرداد 1388

اعتماد ملی: معجزه هزاره سوم براي خالقش زير سوال رفته است. فاطمه رجبي مولف کتاب معجزه هزاره سوم که چند سالي است حمله هايش در مورد بسياري از مردان سياست و نسبتش با مرد چندکاره دولت او را بنام کرده است اينک پس از چهار سال دفاع بي بديل از کسي که او را مرضيه السجايا، محموده الخصايل مي دانسته است از تصميم وي براي معرفي يک وزير زن برآشفته است. رجبي که گفتمان خاتمي، موسوي و هاشمي را همواره شماتت کرده است اگرچه هنوز هم احمدي نژاد را مي ستايد اما از درک رفتار تبليغي او بازمانده است و از همين رو است که با شنيدن اين جمله رئيس دولت نهم در اولين گفت وگوي تلويزيوني اش پس از انتخابات رياست جمهوري دهم که «من با تحجر مخالفم» به ترديد مي رسد و با ديدن نام يکي دو زن در ليست بلندبالاي پيشنهادي کميته نخبه يابي دولت آنقدر آن گفتمان «رهيده از بيماري روشنفکري»، را در خطر مي بيند که ناچار به نصيحت گويي و هشدار دادن به «مردي از تبار معجزه،» مي شود.

رئيس دولت نهم پيش از اين بسياري از همراهي ها را از دست داده است.

ماجراي انتخاب مشايي به سمت معاونت رياست جمهوري و عاقبت استعفاي مشايي و برگزيده شدنش براي رياست دفتر رياست جمهوري از جمله عواملي بود که بسياري از محافظه کاران حامي احمدي نژاد را عليه وي قرار داد. همچنين ويژگي هاي رئيس دولت نهم و نوع تصميم سازي هايش سبب شده است در سال هاي گذشته و به ويژه پس از اعلام نتايج انتخابات بسياري از نخبگان سياسي وي را به لزوم مشورت و استفاده از تجربه کارشناسان و صاحب نظران امور فراخوانند.

اما آنچه اينک فاطمه رجبي را در برابر کسي قرار داده است که چهار سال مورد ستايش و بزرگداشت وي قرار داشته از جنس ديگري است.

محمود احمدي نژاد به عنوان کانديداي رياست جمهوري دهم تنها کانديدايي بود که خود را ملزم به پاسخگويي در مورد برنامه هايش براي زنان جامعه نمي دانست و ترجيح داد در برابر پرسش هاي فعالان حقوق زنان که از همه کانديداها خواسته بودند نسبت شان را با خواست هاي مورد پيگيري جامعه زنان ايران تبيين کنند، سکوت کند.

اين سکوت در کنار سابقه دولت احمدي نژاد در چهار سال گذشته به زنان اين حقيقت را نشان داده بود که در صورت پيروزي وي در انتخابات سال هاي سخت ديگري را در پيش خواهند داشت؛ سال هايي که صداي زنان جامعه و تلاش آنها براي پيگيري مطالبات شان از راه هاي مدني و مسالمت آميز با موانع جدي مواجه خواهد شد و لوايحي همچون لايحه به اصطلاح حمايت از خانواده با محتواي تسهيل چندهمسري به مجلس خواهد رفت و معاونت امور زنان رياست جمهوري که به نهاد امور خانواده بدل شده است همچنان به دست کساني اداره خواهد شد که نه تنها دغدغه يي در مورد مسائل و مشکلات زنان ندارند بلکه با صداي بلند اعلام مي کنند تا پاي جان حاضر هستند در برابر طي شدن برخي راه هاي ممکن براي احقاق حقوق زنان همچون پيوستن به کنوانسيون رفع تبعيض از زنان بايستند.

فعالان حقوق زن در ايران هيچ حسابي روي همراهي دولت احمدي نژاد باز نکرده بودند و اگرچه بسياري از آنها همواره از اينکه زنان توانمند جامعه در مديريت هاي سطح کلان جامعه به کار گرفته نمي شوند، شکايت دارند اما اينک معرفي شدن زنان براي به دست گرفتن سکان يکي دو وزارتخانه که البته بيشتر امري تبليغاتي به نظر مي رسد، آنها
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان