صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

دیدار جمعی از کنشگران جامعه مدنی با خانواده عبدالفتاح سلطانی

22 مرداد 1388

کمیته گزارشگران حقوق بشر: عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری، عضو کانون مدافعان حقوق بشر، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، در بیست و ششم خرداد ۱۳۸۸ در پی اعتراضات به نتایج انتخابات، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت ‏و به زندان اوین منتقل شد.

وی پیش از این نیز 7 ماه در زندان اوین بوده که در آن پرونده، توسط قاضی مرتضوی متهم به جاسوسی از طریق افشای اطلاعات پرونده موکلان خود، همچنین تبلیغ علیه نظام متهم شد و در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس و ۵ سال محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم گردید. اما پس از ۲۱۹ روز حبس، دادگاه تجدید نظر، وی را از کلیه اتهامات تبرئه کرد.

او در حال حاضر به موجب ماده 610 قانون مجازات اسلامی در زندان اوین به سر برده و متهم به «تشکیک در انتخابات» است. بر اساس این ماده: "هر گاه دو نفر یا بیشتر اجتماع و تبانی نمایند که جرایمی بر ضد امنیت داخلی یا خارجی کشور مرتکب شوند یا وسایل ارتکاب آن را فراهم نمایند، در صورتی که عنوان محارب بر آنان صادق نباشد، به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهند شد."

حکم بازداشت وی توسط قاضی راسخ صادر شده که پیش از این، عبدالفتاح سلطانی شکایت نامه ای را علیه او و مرتضوی دادستان تهران به دادگاه ارائه داده است. بر همین اساس صدور قرار بازداشت از طرف فرد مذکور فاقد اعتبار قانونی است.

با گذشت نزدیک به دو ماه از بازداشت او، تعدادی از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر، کمپین یک میلیون امضا، کمیته مادران کمپین و وکلا با خانواده وی دیدار کردند. در این دیدار، مهناز پراکند، یکی از وکلای سلطانی، ضمن اعتراض به روند بازجویی ها، تفهیم اتهام و بازداشت های موقت بازداشت شدگان اخیر تاکید می کند که متهم می تواند و حق دارد ماهی یک بار به قرار بازداشت صادر شده اعتراض نماید و در صورت وارد بودن اعتراض، دادگاه با تبدیل قرار بازداشت موقت او را آزاد نموده و در غیر این صورت قرار بازداشت موقت مجددا تمدید خواهد شد. این در حالی ست که چنین آگاهی و حقی از بسیاری متهمان سلب می شود. او در عین حال اشاره می کند که در جریان اخیر، بسیاری از وکلا تقاضای ملاقات با موکل خود را داشته اند که بی جواب مانده است. در صورتی که بر اساس حقوق متهم، در دادسرا حداقل یک وکیل باید در کنار وی باشد. او معتقد است مطالعه ی پرونده های پیشین ثابت کرده که بسیاری از سوالات مطروحه در دوران بازجویی، فاقد ارزش و غیر مفید است که هیچ ربطی به موضوع نداشته و تنها جریان بازجویی را طولانی تر می کند.

عبدالفتاح سلطانی تا به حال چهار بار بازجویی شده است و به دلیل غیر قانونی دانستن اساس بازداشت خود، سکوت اختیار کرده است. او به نحوه ی زندانی شدن، استفاده از چشم بند و لباس زندان اعتراض دارد و به همین دلیل همسر وی، من شکایت نامه ای را تنظیم و به هیأت نظارت بر حقوق شهروندی ارائه نموده است.

معصومه دهقان، همسر سلطانی، از ملاقات کوتاه با وی و با حضور یک مامور می گوید. او زمان اتمام ملاقات و برگشت همسرش به سلول، متوجه شد که وی در راه رفتن مشکل دارد. وی احتمال می دهد این مساله مربوط به وجود رطوبت در سلول 12 متری او و در نتیجه بروز درد در پا باشد. او می گوید آن ها با پول خودشان روزنامه می خرند و البته تنها کیهان و اطلاعات را در دسترس دارند. دهقان، اولین جرم همسرش را وفاداری وی ب
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان