صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

سازمان ملل از ۳۰۰ مورد شکنجه بازداشت‌شدگان گزارش داد

23 مرداد 1388

جرس: مانفرد نواک گزارشگر ويژه سازمان ملل درباره شكنجه اعلام کرد که شكايت‌های زیادی از معترضان بازداشت شده پس از انتخابات ايران در مورد آزار و اذيت‌شان در زندان دریافت کرده است و دست کم 300 پرونده در مورد شکنجه بازداشت‌شدگان ایرانی در اختیار دارد.

به گزارش «جرس» نواک که گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو است و پیشتر در مورد آزار و اذيت بازداشت‌شدگان در زندان امريكايى گوانتانامو تحقیق کرده روز پنج شنبه گفت که شکایت بازداشت‌شدگان پس از انتخابات ایران را از برخی از بازداشت‌شدگانی که آزاد شده‌اند، وکلا و خانواده‌های بازداشت‌شدگان دریافت کرده و به مقام جمهورى اسلامى نیز اطلاع داده كه بيش از 300 پرونده اتهامى در خصوص شكنجه و بدرفتارى با دستگيرشدگان اعتراضات اخير، به سازمان ملل ارايه شده است.

به گفته مانفرد نواک اغلب شکایت‌ها از سوی بازداشت‌شدگان اخیر در ایران به ضرب و شتم،شوك الكتريكى و فشار جسمى و روانى با هدف گرفتن اعترافات از بازداشت‌شدگان مربوط است.

گزارشگر ویژه شکنجه شورای حقوق بشر سازمان ملل همچنین خبر داد که در نامه‌ای از مقام‌های ایرانی خواسته برای تحقیق در مورد این شکایت‌ها به ایران سفر کند اما حکومت به او اجازه نداده است تا از اين كشور بازديد كند و پاسخ قانع‌کننده‌ای به این نامه نداده است.

وی همچنین تاکید کرد که غیر از فعالان سیاسی و معترضان به نتایج انتخابات شماری از روزنامه‌نگار، وکیل، فعالان حقوق بشر نیز بازداشت شده‌اند.

مانفرد نواک، گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره شکنجه همچنین برگزاری دادگاه بازداشت شدگان اخیر از سوی دادگاه انقلاب تهران را براساس«اعترافات اجباری» دانست، آن را «دادگاه نمایشی» نامید و تاکید کرد که دستگاه قضایی هیچ کشوری نباید «به اعترافات اجباری ناشی از شکنجه» استناد کند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان