صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گروهی از مستندسازان طی بیانیه ای اعلام کردند در سومین دوره جشنواره سینما حقیقت شرکت نخواهند کرد

31 مرداد 1388

سحام نیوز:ما نمی توانیم جای خالی مستندهای ساخته نشده از وقایع اجتماعی اخیر را نادیده بگیریم و به دلیل ارزش و احترامی كه برای بیان حقیقت قائلیم از هرگونه حضور و شركت در این جشنواره (سینمای حقیقت )به عنوان دست‌اندركار، منتقد و تماشاگر خودداری می‌كنیم.

مستند سازان برجسته کشور در نامه ای سرگشاده اعلام کرده اند به دلیل محدودیت هایی که در شرایط کنونی برای فیلمسازان به ویژه روایتگران مستند ایجاد شده است در سومین دوره جشنواره سینما حقیقت شرکت نمی کنند.

به گزارش "تابناک" با این وجود فرید فرخنده کیش می گوید: اصراری برای حضور این مستند سازان نداریم و جشنواره بدون هیچ خللی برگزار می شود.

بنابر این گزارش 136 مستند ساز برجسته کشور از جمله رخشان بنی اعتماد، محمد شیروانی، کامران شیردل، فرهنگ آدمیت، مهرداد اسكویی، مهناز افضلی، مانی پتگر، فرزاد توحیدی، رضا درستكار، شادمهر راستین، محمد رسول اف، سامان سالو، ناصر صفاریان، احمد طالبی‌نژاد، محسن عبدالوهاب، بایرام فضلی، بهمن كیارستمی و ... در بیانیه خود با تاکید بر بی سابقه بودن سخت گیری و ممانعت هایی که امروز بر مستند سازان را در ارائه تصویر واقعی و منصفانه از جامعه اعمال می شود اظهار داشته اند: این شرایط ما را به كنشی ناگزیر وا می دارد كه با وجود اذعان به اهمیت برگزاری جشنواره "سینما حقیقت" که توانسته طی دو دوره قبلی فضای موثری در عرصه نمایش و گفتمان پیرامون سینمای مستند به وجود آورد؛ از شركت در جشنواره امسال خودداری كنیم.

ما نمی توانیم جای خالی مستندهای ساخته نشده از وقایع اجتماعی اخیر را نادیده بگیریم و به دلیل ارزش و احترامی كه برای بیان حقیقت قائلیم از هرگونه حضور و شركت در این جشنواره به عنوان دست‌اندركار، منتقد و تماشاگر خودداری می‌كنیم.
در حالی که این نامه به امضای افرادی رسیده است که ارکان اصلی سینمای مستند در کشور هستند فرید فرخنده کیش در رسانه ها اعلام کرد: «عدم حضور این افراد به جشنواره خللی وارد نمی کند! و این جشنواره برگزار خواهد شد. به گفته فرخنده کیش نامه‌ اخیر مستندسازان بیش از آنکه جشنواره سینما حقیقت را مخاطب خود قرار دهد و واکنشی به این جشنواره باشد اعتراضی صنفی را به نمایش می‌گذارد. این گروه همچنین اعلام کرده‌اند که به دلیل وضعیت به وجود آمده برای فیلمسازی، مایل نیستند در این جشنواره حضور داشته باشند. با توجه به این وضعیت جشنواره سینما حقیقت نیز از حرکت خود در مسیری که از دو سال قبل آغاز شده است، باز نمی‌ایستد و امسال نیز شاهد برگزاری دور جدیدی از این جشنواره خواهیم بود.

تصور نمی‌شود با وجود آنکه این تعداد از مستندسازان اعلام کرده‌اند که آثار خود را در جشنواره شرکت نخواهند داد جشنواره دچار خللی در زمینه برگزاری شود. وظیفه ما مسئولان برگزاری جشنواره سینما حقیقت برپا‌کردن این جشنواره فرهنگی است. این جشنواره مخاطبانی دارد که فقط در گروه مستندسازانی که نامه را امضا کرده‌اند، نمی‌گنجد و بر همین اساس ما کار فرهنگی خود را همچنان دنبال خواهیم کرد.البته در این میان به نامه‌ای که گروهی از مستندسازان هم نوشته‌اند احترام می‌گذاریم و اصراری برای حضور آنان در جشنواره نخواهیم داشت. برخورد ما براساس احترام متقابل خواهد بود.»

نکته مهم اما اینکه اگرچه مستند سازان کشور در نا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان