صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     دردسر جنسیت....  
 

دغدغه ها، مشکلات و آرزوها: در گفتگویی انتقادی با حضور تعدادی از فعالان جنبش زنان / بخش دوم

28 اسفند 1386


8 مارس روز جهانی زن، فرصتی است برای بازنگری کنش های فعالان جنبش زنان. ما هم در مدرسه فمینیستی همزمان با انتشار چالش ماه در اسفندماه 1386، تصمیم گرفتیم برخی از پرسشهایی را که در چالش ماه مطرح کرده بودیم، با تعدادی از فعالان زن در میان نهیم. آرزوی ما در گیرشدن تعداد بیشتری از کنشگران جنبش زنان در این بحث بود چرا که شناخت شرایط و راه های برون رفت از آن با گفتگو و اشتراک نظر فعالان ممکن است. برخی از دوستان به دلایلی نتوانستند در این بحث شرکت کنند. مدرسه فمینیستی این بحث را هم چنان باز می داند و علاقمند است کنشگران بیشتری در این بحث شرکت کنند. شرکت کنندگان در بحث خانم ها نسرین ستوده، آسیه امینی ، پروین بختیار نژاد، محبوبه عباسقلی زاده، مریم زندی طلعت تقی نیا، منصوره شجاعی و جلوه جواهری هستند. برگزاری و تدوین میزگرد به عهده زارا امجدیان و ناهید کشاورز بوده است.

بخش دوم (بخش پایانی میزگرد)

زارا امجدیان: من سوالم را با اشاره به بخشی از صحبت های خانم امینی شروع می کنم خانم امینی در صحبت ها یشان به نقش رسانه در گسترش مطالبات زنان اشاره کردند و اینکه ما در ایران از داشتن یک رسانه مستقل که خواسته های ما را منعکس بکند محروم هستیم و حتی تنها نشریه کاغذی باقیمانده " مجله زنان" هم توقیف شد .اما در کنار رسانه های ملی ما دسترسی به رسانه ها ی بین المللی را داریم که همواره برای استفاده از این رسانه ها با نگاه های ایدئولوژیکی مواجه می شویم که استفاده از این رسانه ها را ممنوع می کند این ایدئو لوژیها معمولا مبتنی بر یک تقسیم بندی دوگانه از رسانه ها : "رسانه خوب" و "رسانه بد" هستند. سوال این است که تحلیل شما از این تقسیم بندی رسانه خوب و بد چیست ؟ . اینکه جنبش زنانی که هیچ رسانه ای ندارد، و می دانیم که چه قدر داشتن رسانه مهم است به چه طریقی می تواند از رسانه ها استفاده کند که هم خواسته هایش را گسترش دهد و هم به استقلالش لطمه نخورد؟

آسیه امینی: یک مسئله ای که در تحلیل رسانه ای ما اهمیت دارد این هست که تنظیم رسانه ای شما بر چه مبنایی صورت می گیرد؟ اگر بخواهم صریح وساده به سوال شما جواب بدهم باید بگویم که ما نه می توانیم این تقسیم بندی خوب و بد را در مورد رسانه ها داشته باشیم و نه می توانیم به کسی توصیه بکنیم که این مرز را بین رسانه خوب و بد مشخص بکند.

اما می شود کار دیگری کرد و آن اینکه برخورد حرفه ای و یا غیر حرفه ای یک رسانه با خبر چطوراست؟ من باز هم به تجربه های شخصی بر می گردم (چون این مسئله ای را که عنوان می کنی گرچه خیلی مهم است ولی به مقدار زیادی به نگرش گروه ها و به سلیقه گروه ها و حتی افراد بر میگردد مثلا ممکن است در یک گروه همفکر چند نفر هیچ وقت نخواهند مصاحبه کنند ولی دو نفر موافق مصاحبه باشند ولی برایشان این مهم باشد که به چه نحوی این خبر منتقل می شود) از نظر من به عنوان یک روزنامه نگار، رسانه حرفه ای، رسانه ای است که ما نگاه رسانه و گردانندگان آن رسانه را در خروجی خبر نمی بینیم بلکه نگاه تحلیل گران آن خبر را می بینیم. رسانه حرفه ای تنها خبر رسانی می کند و اگر بخواهد تحلیل خبری بدهد از کارشناسان مختلف در تحلیل خبری اش استفاده میکند . به عنوان مثال همین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ، وقتی در برابر جنبش زنان همیشه اخبارشان یکجانبه است به راحتی این اتهام به
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان