صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

در آستانه هشتم مارس روز جهانی زن: اندیشه گران برابری خواه ایرانی از آرزوهای خود سخن می گویند / فرزانه طاهری، پرتو نوری علاء، نیره توحیدی، مهناز افخمی، نوشابه امیری، شهلا شفیق، هایده مغیثی، سهیلا وحدتی، شهلا عبقری، ژاله گوهری، ناهید توسلی، فرنگیس حبیبی، رضوان مقدم، شیرین فامیلی، ایراندخت امیدوار، فریبا داودی مهاجر، صبریه نجفی، رویا صحرایی، کاظم علمداری، مهرداد مشایخی، مهرداد درویش پور، اکبر مهدی، رضا معینی، محمد برقعی، نریمان رحیمی، کریم پورحمزاوی
8 مارس، روز جهانی ما هم بود
8 مارس و زنان آذربايجانی
زنان ایرانی در روز جهانی زن: گزارش مراسم و برنامه های مختلف در ایران و جهان
کاشتن نهال در کوهستان برای تحقق خواسته هایمان: مراسم 8 مارس در مهاباد
«روز جهانی زن» با زنانی از کمپین شهرستان ها، تلاشگرانی از جنس کارآفرینان، و همراه با نغمه های زنان افغان
گزارش مراسم بزرگداشت هشت مارس در مشهد
8 مارس در اصفهان
روز جهانی زن: فرصتی برای بازنگری / چالش ماه مدرسه فمینیستی درباره 8 مارس
مروری بر برنامه های هشت مارس در کردستان

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     8 مارس : روز جهانی زن....  
 

8 مارس و زنان آذربايجانی

فرانک فرید-28 اسفند 1386

روز جهاني زن در پارك ائل‌گلي تبريز

صبح روز شنبه 18 اسفند 1386 مصادف با 8 مارس روز جهاني زن، جمعي از زنان ونيز دختران دانشجو ، با سركردن روسري‌هاي سفيد به نشانه صلح و پرهيز از خشونت، دور استخر ائل‌گلي به راهپيمايي پرداختند. در اين برنامه، مردان نيز همراهي داشتند. برنامه با خواندن سرود و شعرخواني به زبان تركي و فارسي و خواندن مطلب در خصوص 8 مارس، حقوق زنان و نيز با بحث و گفتگو در مورد چگونگي پرداختن به مساله زنان و اهميت آن و لزوم توجه به شرايط بومي هر منطقه... توام بود. اين راهپيمائي توجه حاضرين در پارك را به خود جلب كرد.

مراسم فمينيستهاي هويت طلب "ميللتچي قادينچيلار" در 8 مارس در كوه ائينالي

تعدادي از دانشجويان فمينيست دانشگاه تبريز، 8 مارس را در كوه ائينالي راهپيمايي كردند و با به دست گرفت پلاكارد در طي راه و خواندن مارش ملي آذربايجان در قله كوه، اين روز را گرامي داشتند.

مراسم 8 مارس در خوابگاه دختران دانشگاه اورميه

دختران دانشجو "قادينچيلار" به رغم وجود فشارها و تهدیدها، سرانجام به برپائي مراسم در خوابگاه دانشگاه مبادرت كردند. در اين برنامه كه با شركت تعدادي از اين دانشجويان برگزار شد، در مورد زنان و فمينيسم، زن آذربايجاني، مساله ملي و مساله جنسیت، مساله حجاب و ... سخنراني و مقاله ارائه شد. در انتهاي مراسم خلاصه ا‌‌ي از برخي كتاب‌هاي با موضوع زنان و ويژه‌نامه" چيلتيك" كه در دانشگاه تبريز چاپ شده بود، توزیع شد.
لازم به ذكر ست پس از قيام خرداد آذربايجان كه از برگزاري مراسم در دانشگاه‌ها با شدت بيشتري جلوگيري مي‌شود، دانشجويان به برگزاري مراسم به مناسبت‌هاي مختلف در خوابگاه‌ها روي آورده‌اند.

8 مارس و فریاد هویت طلبانه زن آذربايجاني

یکشنبه 19 اسفند ماه، به‌مناسبت روز جهانی زن، مراسمی از طرف دختران تورک دانشگاه تبریز برگزار گردید.
در این نشست که با حضور بیش از 70 نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز برگزار شد، مقالات و سخنرانی هایی با عناوین " تاریخچه فمينیسم" ، "فمينیسم و ملی گرایی" ، "قهرمانان زن آذربایجان" و ... ارائه گردید.
مراسم با قرائت بیانیه ای از طرف برگزارکنندگان پایان یافت.

لازم به ذکر است که مامورین حراست «نمونه»! دانشگاه ، از ابتدا تا انتهای مراسم حضور داشتند.

لغو مراسم «انجمن فراسو»

انجمن فراسو كه از مدتها پيش در تدارك برپائي پنل هايي براي پرداختن به مشكلات زنان در تبريز و بقيه مناطق استان آذربایجان بود و به مناسبت بزرگداشت 8 مارس برنامه‌ريزي كرده و در اين خصوص با جمعي از نويسندگان و سخنرانان و علاقمندان مسائل زنان در تماس و گفتگو بود، از برپائي اين مراسم منع شد.

ويژه نامه‌ي "چیلتیک" و برگزاری مراسم در دانشگاه تبريز

"چیلتیک" نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تبريز است که در اسفندماه امسال (1386)، ویژه نامهای را به مناسبت 8 مارس، روز جهانی زن منتشر کرد. کلیه مطالب این شماره "چیلتیک" به همت دانشجویان دختر جمع آوری و مقالات آن به قلم آنان به رشته تحریر درآمده است.

ویژه نامه این نشریه در پایان مراسمی که به همین مناسبت در دانشگاه تبریز برگزار شده بود، بین دانشجویان شرکت کننده توزیع شد.

[ويژه‌نامه نشريه داخلي ادوارتحكيم وحدت به مناسبت روز جهاني زن-
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان