صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

موج انتقاد از حجاب وزیر‌خارجه‌ سوئیس در ایران

4 فروردین 1387

رادیو زمانه: به دنبال سفر میشلین کالمیره، وزیر خارجه سوئیس به ایران و امضای قرارداد عظیم گاز بین دو کشور، رسانه های سوئیس به ویژه رسانه های فرانسوی زبان به انتقادات گسترده ای از او پرداختند، گذشته از زمان و موضوع قرارداد، چیزی که بیش از همه برای این رسانه ها حائز اهمیت بود نوع پوشش اجباری وزیر امور خارجه چپ گرای میانه این کشور در ملاقات با دولتمردان جمهوری اسلامی بود.

مطبوعات ژنو سفر کالمیره به تهران درست در زمانی که سران جمهوری اسلامی در جهان به سرکوب زنان و فعالان حقوق بشر بدنام شده اند را با بر سر کردن اجباری حجاب سبب زیر سوال رفتن اعتبار سوئیس به عنوان کشوری مدافع حقوق بشر دانسته اند.

وزیر خارجه سوئیس که روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه در تهران با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور اسلامی ایران ملاقات کرد شال سفید رنگی بر سر داشت که خشم فمنیست های سوئیسی را برانگیخت.
کالمیره و احمدی نژاد در این ملاقات شاهد امضای قرارداد عظیم گاز بین دو کشور و شرکت ملی گاز ایران و ای جی ال سوئیس بودند.

روز چهارشنبه لومتن پرتیراژترین روزنامه سوئیس با چاپ عکس بزرگ باحجابی از کالمیره تیتر زد: همچون یک زن گوش به فرمان!

حجاب وزیر خارجه سوئیس در تهران خشم بسیاری از نمایندگان مجلس این کشور را نیز برانگیخت و خواستار پاسخگویی وی در باره این شیوه پوشش شدند. لیلان مواری پاسکوئه هم حزبی سوسیال دمکرات وزیر خارجه سوئیس در مجلس در این باره گفت: البته ما به انتخاب آزادانه پوشش احترام می گذاریم اما همبستگی با زنانی که برای مبارزه علیه حجاب پیکار می کنند چه می شود؟در این میان احزاب راست گرای سوئیسی نیز صدای اعتراض خود را بلند کرده اند: ماریانه بیندر سخنگوی حزب دمکرات مسیحی به مطبوعات گفت: این یک دریوزگی رقت بار در برابر احمدی نژاد بود، کسی که به سرکوب مبارزات زنان ایران و انکار هالوکاست شهره است.

تریبون دو ژنو نیز در همان روز تیتر اصلی خود را به کالمیره اختصاص داد و نوشت: میشلین کالمیره حجاب ناجوری بر سرکرده است.

روز سه شنبه در هنگام بازگشت کالمیره به سوئیس و پس از آنکه آماج پرسش های خبرنگاران و انتقادات روزنامه نگاران قرار گرفت گفت: من به این دلیل روسری به سر کردم تا احترام خود را به میزبانم نشان بدهم و این نشانه ای از تسلیم نیست.

روز پنچ شنبه وی ناچار شد در مصاحبه ای به توضیح حجاب اجباری برای دیپلمات ها در ایران در روزنامه بازلر زایتونگ بپردازد و تاکید کند که همه زنان دیپلمات در ایران ناچار به رعایت پوشش اسلامی هستند و به علاوه به سر کردن روسری سبب کاهش التزام وی به حقوق بشر نمی شود.

منو دکوروئه پژوهشگر جامعه شناسی در ژنو در پاسخ به این سوالم که چرا پوشش کالمیره در تهران تا این حد در سوئیس جنجال برانگیز شده است، می گوید: سوئیس کشوری لیبرال و مقید به اصول غیرمذهبی در سیاست است که در جهان کم و بیش از شهرت خوبی در زمینه دفاع از حقوق بشر برخوردار است، به سر کردن روسری در برابر دولتمردان جمهوری اسلامی در زمانی که توجه جهانیان به سرکوب مبارزات زنان در ایران جلب شده است، نزد برخی از سیاستمداران و رسانه های سوئیسی به اطاعت از قوانینی که زنان را به جنس پست تر بدل می سازد تعبیر شده است.

ارزش قرارداد صادرات گاز ایران به سوئیس در بیست و پنج سال آینده به بیش از چهل میلیارد فرانک می
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان