صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     دردسر جنسیت....  
 

به سوی تحقق خواسته های کمپین یک میلیون امضاء

مدئا احمدی-10 فروردین 1387

آخرین روز تبلیغات کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در « مهاباد » بود. به حوزه های انتخاباتی رفتیم. تصمیم داشتیم که از این فرصت به خوبی استفاده کنیم تا هم بتوانیم مستقیم و رو در رو با همشهریان، به معرفی اهداف انسانی و عادلانه کمپین بپردازیم و هم این که با جلب رضایت مردم امضاهای بیشتری جمع آوری کنیم. هدف دیگرمان این بود که بفهمیم کاندیداهای انتخاباتی مجلس هشتم تا چه اندازه به مسئله زن و کسب حقوق مساوی برای نیمه جامعه شان، اهمیت قائل اند. چون فعالیت های تبلیغاتی امسال با سالهای قبل متفاوت بود از یک طرف در مراکز تبلیغاتی، زنان زیادی نیز بودند که تبلیغ و سخنرانی می کردند. از طرف دیگر کاندیداها، «مراکز تبلیغاتی مخصوصی برای زنان» برقرار کرده بودند.

به هر یک از دفاتر تبلیغاتی که می رفتیم همینکه دفترچه ها وفرمهای جمع آوری امضاء را به آنها نشان می دادیم و در مورد کمپین و همچنین نحوه جمع آوری امضاء برایشان توضیح می دادیم همه زنان حاضر درحوزه ها و حتی مردان نیز که در آنجا حضور داشتند بدون استثناء تایید می کردند، تقریبا همه حاضران در مورد این که زنان واقعا تحت ستم هستند صحبت می کردند و با امضای فرمهای کمپین موافقت می کردند حتی قول می دادند که امضاهای زیادتری نیز جمع آوری کنند، خصوصاً زمانی که به آنها می گفتم که به دفاتر تبلیغاتی دیگر کاندیداها نیز رفته ایم و از اینکه آنان نیز موافقت کرده اند باعث می شد حس رقابتی بین شان به وجود آید . البته به آنان نیز یادآور می شدیم که «هر کدام از کاندیداها که به مسئله زنان اهمیت بدهد و هر چه بیشتر خواسته های زنان را مد نظر قرار دهد و در مجلس مطرح سازد ما زنان نیز از او پشتیبانی می کنیم» در این حالت بود که آنها نیز تعداد فرمهای بیشتری را برای جمع آوری امضاء، درخواست می کردند.

به یکی از مراکز تبلیغاتی زنان که رفتم با دختر جوانی که از مسئولین آن حوزه انتخاباتی محسوب می شد به گفتگویی خودمانی و صمیمانه نشستم، زمانی که موضوع کمپین را مطرح کردم از من کارت شناسایی خواست، هنوز نمی دانست موضوع چیست اما کارت می خواست و فکر می کرد چون فرمها معتبر و دارای آدرس سایت و همچنین این فعالیت به شیوه ای مدنی و همراه با دفترچه هایی برای ارائه توضیحات بیشتر در این خصوص است، به ویژه که تبلیغ و ترویج برای اصلاح قوانین نابرابر، این چنین علنی، صریح و آزادانه در بین مردم مطرح می شود ممکن است این تصور را برای او به وجود آورده بود که حتما باید از سوی نهادی دولتی آمده باشیم.

در پاسخ درخواست کارت شناسایی، من دفترچه کمپین را نشان اش دادم و خودم را یکی از فعالین جنبش یک میلیون امضاء معرفی کردم و استوار و سرافراز گفتم که « این، هویت و کارت شناسایی من است: جنبش ما جنبشی فراگیر است و محدود به اشخاص خاصی نیست و مدنی بودن فعالیت ما معتبرترین کارت شناسایی ما است..» با گذشت چند لحظه، اولین کسی که در آن جمع، برگه کمپین را امضا کرد همین دختر بود و بقیه زنان را نیز برای امضای بیانیه فراخواند. خوشحال از برخورد همدلانه اش، به او پیشنهاد کردم در صورت موافق بودن می تواند از همین الان فعالیت خود را در جنبش یک میلیون امضاء، آغاز کند، و با خنده و کمی شیطنت اضافه کردم که « البته بدون کارت شناسایی» او هم خنده اش گرفت، و با قرار دیدار بعد، از آنها جدا شدم.

سپس به یکی از
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان