صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

’تجمع غیر قانونی’ در راه قم: اتهام شیوا نظرآهاری

13 دی 1388

رادیو فردا: شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر که اندکی پس از انتخابات خرداد ماه بازداشت و سپس به قید وثیقه آزاد شده بود، بار دیگر -درحالی که برای شرکت در مراسم ختم آیت‌الله منتظری راهی شهر قم بود- بازداشت شد.

پس از بازداشت دوباره، در تماسی تلفنی با خانواده خود گفت که در زندان اوین به سر می‌برد و «پرونده جدیدی را برای وی تشکیل داده‌اند و به همین جهت خود را برای حبس طولانی مدت آماده کرده است.»

از روز بازداشت خانم نظرآهاری بیش از دو هفته می‌گذرد.

شهرزاد کریمیان، مادر شیوا نظرآهاری پس از آخرین ملاقات با دخترش به رادیو فردا می‌گوید:

بعد از ۱۰۲ روز زندان، کمتر از سه ماه بود که شيوا آزاد شده بود. اما روز ۲۹ آذر در مسير رفتن به مراسم تشييع جنازه آيت الله منتظری با اتوبوس، در ميدان هفت تير به سمت انقلاب يکی يکی به وسيله پليس امنيت از ماشين پياده می‌شوند و در نهايت از حدود ۴۰ نفری که در اتوبوس بودند، چهار نفر بازداشت می‌شوند که يکی از آنها شيوا بوده است.

از زمان بازداشت تا امروز شما موفق شده ايد با شيوا تماس تلفنی داشته باشيد يا حتی او را ببينيد؟

او دو روز بعد از بازداشت تماس گرفت و پنجشنبه هم او را ديدم و ملاقات کابينی با هم داشتيم. هرگاه او را برای بازجويی می‌برند اجازه دارد تلفن کند. اين پنجشنبه شيوا گفت که دو روز در اعتصاب غذای خشک بوده و بعد حالش خيلی بد می‌شود و او را به بهداری منتقل می‌کنند، ولی ما اصلاً از اين ماجرا اطلاع نداشتيم.

در بازداشت‌های دفعات گذشته شيوا تا مدت‌ها با شما تماس تلفنی يا ديدار حضوری نداشت، اما گويا اين بار شرايط فرق کرده است. به نظر شما دليل آن چيست؟

اين بار دادستان محترم از زندان ديدار کرده و با خود شيوا هم گفت‌وگو داشته و گويا خود دادستان اجازه ملاقات به شيوا داده است و در بخشنامه جديد به همه ابلاغ کرده‌اند بعد از بازداشت افراد حق دارند بلافاصله به خانواده‌های خود اطلاع دهند و خيلی زود تفهيم اتهام شوند.

شيوا هم روز اول تفهيم اتهام نشده ولی بعد تفهيم اتهام شده که اتهام او تجمع غير قانونی است.

شما پيش از اين وثيقه هنگفتی را برای آزاد شدن شيوا از زندان سپرده بوديد. تکليف اين وثيقه چيست و آيا آن را به شما بازگرداندند؟

خير، هنوز آن وثيقه ۲۰۰ ميليونی وجود دارد. با وکيل شيوا که صحبت می‌کردم، گفتم من قانون را نمی‌دانم اما وقتی به عقلم رجوع می‌کنم می‌بينم اگر کسی از خانه اش بيرون رفت فقط به جرم اين که فکر می‌کند، نبايد بازداشت شود.

تا موعد دادگاه شيوا زمان زيادی نمانده و با وجود چنين وثيقه سنگينی، بازداشت مجدد او برای همه جای تعجب دارد.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان