صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

فعالان حقوق مدنی و زنان در زندان در گفتگو با میترا شجاعی

16 دی 1388

دویچه وله (کیواندخت قهاری): در روزهای اخیر چندین تن از فعالان حقوق مدنی و حقوق زنان بازداشت و روانه زندان شده‌اند. از وضعیت بیشتر آنان خبری در دست نیست. میترا شجاعی در مصاحبه‌ای، از جمله درباره وضعیت منصوره شجاعی، از فعالان حقوق زن می‌گوید.

مقامات امنیتی جمهوری اسلامی پس از وقایع روز عاشورا آغاز به دستگیری بسیاری از فعالان حقوق مدنی ایران کردند. در میان دستگیرشدگان چندین تن از فعالان حقوق زن نیز بودند، که در منزل و گاه با یورش شبانه بازداشت شدند. در میان بازداشت‌شدگان خانم منصوره شجاعی، خواهر خانم میترا شجاعی، ‌همکار دویچه وله، بود که چهره شناخته‌شده‌ای در جنبش حقوق زنان ایران است.

دویچه وله: خانم شجاعی، چه خبر جدیدی در مورد بازداشت‌شدگان پس از عاشورا، از جمله در مورد خواهرتان خانم منصوره شجاعی، دارید؟

میترا شجاعی: متأسفانه امروز با وجود اینکه درست یک هفته از زمان بازداشت کسانی می‌گذرد که بعد از وقایع روز عاشورا در تهران دستگیر شده‌اند، از جمله خواهر من منصوره شجاعی، هنوز هیچ‌گونه اطلاعی، حتی از محل نگهداری آن‌ها در دست نیست. تنها خانم نوشین عبادی، خواهر خانم عبادی، همان روز اول بازداشت‌شان موفق شدند با منزل تماس بگیرند و روز گذشته هم آقای مرتضی کاظمیان با منزل تماس گرفتند، ولی خانم منصوره شجاعی هیچ تماسی تا به حال با منزل نداشته‌اند. و براساس تماسی که آقای کاظمیان و خانم عبادی گرفتند، ما حدس می‌زنیم که ایشان هم در بند ۲۰۹ اوین باشند. ولی این فقط یک حدس است، نه بیشتر.

خانواد‌ه‌ها موضوع را پیگیری کرده‌اند و به آن‌ها جوابی داده شده است؟

به سفارش وکلای این افراد، تا ۴۸ ساعت هیچ اقدامی صورت نگرفت، برای اینکه وکلا می‌گفتند تا ۴۸ ساعت اصلاً بی‌فایده است. ولی درست ۴۸ ساعت بعد خانواده‌ها مراجعه کردند، ازجمله همسر خواهر من، آقای داودی، روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته به دادگاه انقلاب مراجعه کردند که به ایشان فقط یک شماره پرونده دادند و گفتند که پرونده‌ها از اوین نیامده است. و در پاسخ ایشان که پرسیدند چقدر طول می‌کشد، گفتند که چیزی حدود ۲۰ روز طول می‌کشد تا پرونده‌ها بیاید.

امروز هم باز آقای داودی به دادگاه انقلاب مراجعه کردند، متأسفانه حتی ایشان را بالا راه ندادند و گفتند که شما با همان پرونده می‌توانید به اوین مراجعه کنید، شاید مسئولان زندان اوین پاسخگو باشند، ولی ما پاسخگو نیستیم. وکیل خواهر من و دو تن دیگر از بازداشت‌شدگان، خانم نسرین ستوده، روز شنبه (۱۲ دی) به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بودند که به ایشان هم فقط یک شماره پرونده دادند و گفتند ما هیچ گونه اطلاعی از محل نگهداری این‌ها و حتی از نهادی که این‌ها را بازداشت کرده نداریم. این برای ما واقعاً جای پرسش است که قوه قضاییه یک کشور اظهار بی‌اطلاعی می‌کند از کسانی که بازداشت شده‌اند و یک هفته از دستگیری‌شان می‌گذرد.

چه تعداد زن فعال حقوق مدنی بعد از وقایع عاشورا دستگیر شده‌اند و الان در زندان‌‌ها هستند؟

الان طبق آخرین اطلاعاتی که ما داریم، که البته با توجه به وضعیت بد اطلاع‌رسانی در ایران اصلاً مشخص نیست که دقیق باشد، ۱۲ زن بعد از عاشورا دستگیر شده‌اند و این غیر از تعداد زنانی است که قبل از عاشورا و بعد از انتخابات دستگیر شده بودند. در حال حاضر ۱۲ زن د
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان