صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

تقدیم به منصوره شجاعی، خادم کتاب در ایران

عبدالرضا محتشم-5 بهمن 1388

مدرسه فمینیستی: در اوقات فراغت و در معیّت دوستان و بعضی از همشهریان فرهنگ دوست برای تجهیز کتابخانه های عمومی در مناطق محروم کشور، چندین سال است که به جمع آوری کتاب مشغول هستیم. رجوع ما اغلب به ناشران خیرخواه و کتابداران و اهل فرهنگ است. ناشران فرهنگی که در مقایسه با ناشران کتابهای درسی و پُرفروش، طبعا وضع مالی خوبی هم ندارند به این امر خداپسندانه خیلی بیشتر کمک کرده اند. در طول دوازده سال که به این کار معنوی و لذت بخش سرگرم هستیم بارها شده که ناشران فرهنگی خودشان در این امر خیر، پیش قدم بوده و آستین بالا زده اند و همکاران خود را نیز به اهداء کتاب ترغیب و موظف نموده اند.

چندسال پیش در جستجوی اهداء کنندگان کتاب، به راهنمایی یکی از بانوان کتابدار که از دوستان قدیمی زنم بود و با خانم دکتر صنعتی هم آشنایی داشت سعی نمودم با موسسین کتابخانه زنان، به نام کتابخانه صدیقه دولت آبادی، تماس حاصل نمایم . ایشان دو نفر از موسسین این کتابخانه را به زنم فاطمه، معرفی کرده بود. به کمک فاطمه سعی نمودیم با آن ها تماس بگیریم اما فقط یک نفر را پیدا کردیم که با روی باز پاسخگویمان بود و آن فرد کسی نبود به جز خانم منصوره شجاعی. با او در خصوص کتابهای اهدایی به کتابخانه های مناطق محروم با ایشان صحبت کردیم و خدمت شان عرض کردم که اکثر کتابخانه های مناطق محروم احتیاج به اهداء کتابهای مربوط به مسائل زنان دارند.

خانم منصوره شجاعی با روی باز و حمایتگر از کار ما قدردانی نمودند و قول دادند که سعی شان را خواهند کرد و هر طور شده برای تهیه و اهداء کتابهای مربوط به ادبیات زنان ، کمک خواهند نمود. که بعد از یکماه به بنده تلفن زدند و مژده آماده بودن تعداد فراوانی کتاب را اعلام فرمودند.

برای گرفتن کتابها به همراه زنم باید به کتابخانه صدیقه دولت آبادی می رفتیم. فرداروزی که قرار بود به آدرس مورد نظر مراجعه نماییم فاطمه نتوانست بیاید و من به تنهایی به کتابخانه صدیقه دولت آبادی مراجعه کردم ولی تا خواستم که وارد محوطه کتابخانه بشوم خانم شجاعی خیلی محترمانه و با شرم و رودرواسی از ورود بنده به کتابخانه ممانعت به عمل آوردند و با معذرت خواهی گفتند که ورود آقایان به کتابخانه زنانه، قدغن است. من که انتظار تابلو ورود ممنوع را نداشتم از ایشان پرسیدم که سرکار خانم شجاعی اگر کتابخانه شما عمومی است بنابراین چه مشکلی هست اینجانب که به سن و سال پدر شما هستم نمی توانم وارد شوم و احیانا کتاب مورد علاقه ام را عاریت بگیرم؟

ایشان فرمودند که طبق آیین نامه مصوب هیئت امنای کتابخانه صدیقه دولت آبادی، مجوز ورود به کتابخانه و استفاده از فضای محدود آن، مخصوص خانم ها است. به ایشان عرض کردم: دخترم حالا اگر بنده کتابی را از کتابخانه شما احتیاج داشته باشم تکلیف چیست؟ که گفتند لیست بدهید برایتان تهیه و تقدیم خواهیم کرد. و در همان حال که توضیح می دادند با شیرینی و یک فنجان چای از بنده پذیرایی کردند، و چون درب کتابخانه باز بود توانستم فضای بسیار وزین و آبرومند آن را که با سلیقه آراسته شده بود ببینم. علی ایحال کتابهای اهدایی را که بالغ بر بیست و پنج عنوان بود و اکثرا زمینه ادبیات داشت برای ارسال به کتابخانه ها، تحویل گرفتم و رهین منت ایشان شدم.

این قضیه مربوط به سالها پیش است و بنده دیگر تماسی با خانم منصوره
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان