صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

گفتگو با نجما رحمانی، وکیل فروغ میرزایی، از بازداشت شدگان حوادث عاشورا

7 بهمن 1388

مدرسه فمينيستي: درميان زنان دستگير شده در حوادث اخير وكلاي زن نيزميان آنان ديده مي شود از جمله فروغ ميرزايي وكيل جواني است كه در مدت كوتاه وكالت اش پرونده درخشاني از خود به جاي گذاشته است . فروغ میرزایی (دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق بشر و وکیل دادگستری) به همراه همسرش، روزبه کریمی، شنبه شب، 11 دی ماه در خانه شخصی شان بازداشت شدند. بدين سبب با نجما رحماني يكي از وكلاي فروغ ميرزايي مصاحبه اي كوتاه درمورد موكل ايشان داشته ايم .

- خانم رحمانی در مورد نحوه دستگيري خانم ميرزايي موكل اتان برايمان بگوييد.

نجما رحماني: در ارتباط با دستگيري خانم فروغ ميرزايي وكيل پايه يك دادگستري لازم به ذكر است كه ايشان درنيمه شب 11/10/88 به همراه همسرشان در منزل شخصي خويش بازداشت شدند و ميهمانان ايشان نيز كه همان شب براي شام به خانه آنها دعوت شده بودند، دستگير شده اند. اين در حالي است كه طبق مواد 112 و118 آيين دادرسي كيفري بازداشت متهمين به اين شيوه غير قانوني است زيرا طبق قانون متهمين در مرحله اول بايد احضار شوند و درصورت عدم حضور مي توان آنان را جلب نمود. درحاليكه در مودر همكار گرامي مان در همان وهله اول مامورين اقدام به جلب آنان نمودند.

- ايشان تا به حال اجازه ملاقات با خانواده را داشته اند؟

نجما رحماني:عليرغم اعلام وكالت وكلا، تقاضاي ملاقات با موكلين وفق قانون حفظ حقوقق شهروندي را داشتيم كه متاسفانه در مراجعه اي كه به اوين داشتم اعلام شد كه نام ايشان در فهرست بازداشت شدگان اوين موجود نيست. و همچنين از اتهام و دلايل آن نيز اطلاعي در دست نيست. و البته مي دانيد كه اين به دليل آن است كه ايشان در بند 209 به سر مي برند.

- آيا ايشان در اين مدت تماسي باخانواده خويش داشته اند؟

نجما رحماني: ايشان صرفا يكبار آنهم يك روز پس از بازداشت اشان تماس با مادرشوهر خود داشته اند و موفق نشدند كه با مادر خويش كه ساكن آبادان هستند تماس ديگري بگيرند و از آن تاريخ متاسفانه هيچ اطلاعي از ايشان نداريم.

- خانم رحمانی فكر مي كنيد كه دليل اينكه هيچ اطلاعي از موكل تان در اختيار شما قرار نگرفته چيست ؟

نجما رحماني: اين ببيشتر به اين علت است كه متاسفانه بازپرس شعبه سوم دادسراي انقلاب در اوين به سر مي برد و عليرغم مراجعه مكرر امكان ملاقات با ايشان را نداشته ايم. اين در حالي است كه مطابق قانون اساسي تظلم خواهي و مراجعه به مراجع قضايي از حقوق اساسی هر شخص است.

-خانم رحماني حوزه وكالتي خانم فروغ میرزایی بيشتر در چه حوزه های حقوقی است ؟

نجما رحماني: ايشان به عنوان وكيل دادگستري جهت انجام وظايف انساني و قاوني خود ونظر به رشته تحصيلي اشان از پرونده هاي زنان و كودكان بی بضاعت غالبا به طور رايگان فعال بودند.

- اقداماتي كه تا كنون انجام داده ايد چه بوده است ؟

نجما رحماني: وكلاي ايشان چندين بار به سرپرستي دارسراي انقلاب و معاون دادستان خانم دكتر اسدي و ديگر مقامات قانوني مراجعه نموده اند كه متاسفانه تا اين تاريخ بدون نتيجه بوده است . به هر حال بنده و خانم چراغي هردو به عنوان وكلاي ايشان ضمن اعتراض به قرار بازداشت شان از مقامات قضايي و قانونی، تقاضاي رسيدگي و آزادي هرچه سريعتر ايشان را داريم.

- خانم رحمانی از وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگزاریم
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان