صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

فاطمه راکعی: دليل ندارد مجلس به‌ عنوان حمايت از خانواده مدافع حقوق مردان باشد

7 بهمن 1388

ایلنا: دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش معتقد است فضاي كنوني جامعه براي بررسي لايحه حمايت از خانواده مناسب نيست و نبايد نمايندگان مجلس در اين شرايط به تصويب موادي بپردازند كه به نفع زنان نيست. او مي‌گويد: تقسيم مهريه به دو بخش متعارف و نامتعارف خلاف شرع است و مجلس نبايد به نفع گروهي، چيزي به شرع اضافه يا كم كند.
فاطمه راكعي، نماينده مردم تهران در مجلس ششم، در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا اظهار كرد: تا آنجايي كه من اطلاع دارم در سنت اسلام هر مردي كه علاقه‌مند به ازدواج با زني است بايد در حد توان و هنجار اجتماعي روزگاري كه در آن زندگي مي‌كند، مهريه‌اي را در نظر بگيرد.

رئيس كميته زنان خانه احزاب ايران ادامه داد: اين مهريه در واقع نشان‌دهنده احترام به زن و علاقه‌اي است كه مرد به زن دارد و در عين حال نوعي ضمانت مادي است كه بر اساس آن مرد متعهد مي‌شود باعث آزار روحي و جسمي زن نشود و حقوق او را رعايت كند.

راكعي با بيان اينكه در جامعه امروز ما متاسفانه خانواده‌ها براي چشم و همچشمي ارقام نجومي را براي مهريه را در نظر مي گيرند و اين بر اساس موازين اسلامي صحيح نيست،‌گفت: مردي كه قصد ازدواج دارد، بايد با توجه به توان مالي خود مهريه را در نظر بگيرد چون مهريه عندالمطالبه است و در صورتي كه زن طلب كند، مرد موظف به پرداخت آن است و زنان نيز بايد همين نكته را در نظر بگيرند و توقعي بيش از آنچه توان مالي مرد است از او نداشته باشند.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش ادامه داد: فرض بر اين است كه مردي كه مي‌خواهد ازدواج كند، عاقل و بالغ است و وقتي مهريه‌اي را مي‌پذيرد و تعهد مي‌كند كه چيزي را به عنوان مهريه به زن پرداخت كند، توانايي آن را دارد بنابراين وقتي مرد تعهد كرد يا توانايي مالي دارد يا دروغ گفته است و اگر راست گفته بايد بدهد اگر دروغ گفته بايد مجازات شود و جريمه او پرداخت مهريه است.

راكعي گفت: بنابراين اگر كسي تعهد پرداخت ميزان مشخصي مهريه مي‌كند بايد آن را بپردازد چون فردي كه مي‌خواهد ازدواج كند مجنون و نابالغ نيست كه بگوييم اشتباه كرده است بنابراين هيچ دليلي ندارد كه مجلس به دنبال دفاع از حقوق اين مردان باشد و قوانيني به نفع مردان تصويب كند آن هم به عنوان حمايت از خانواده.

رئيس كميته زنان خانه احزاب ايران تاكيد كرد: تقسيم مهريه به دو بخش متعارف و نامتعارف شرعا اشكال دارد و نمايندگان مجلس حق ندارند به نفع مردان چيزي به شرع اضافه يا كم كنند.

او گفت: براي حل مشكل مهريه بايد فرهنگ‌سازي صورت گيرد به صورتي كه وقتي مردي توان پرداخت مهريه بالا ندارد، گمان نكند كه مي‌تواند بدون هيچ پشتوانه‌اي از مهريه بالا بيشتر از حد توان مرد سخن بگويد و به زنان هم اين آگاهي داده شود كه نبايد خواستار مهريه اي بالاتر از حد توان مرد باشند.

راكعي همچنين از بررسي لايحه حمايت از خانواده در كميسيون حقوقي و قضايي انتقاد كرد و گفت: در موقعيت كنوني جامعه و فضاي خطرناك سياسي كشور، بررسي لايحه حمايت از خانواده صحيح نيست زيرا با استفاده از شرايط كنوني جامعه عده‌اي در مجلس در حال تصويب قوانيني هستند كه به نفع زنان نيست و بايد فعلا لايحه حمايت از خانواده مسكوت باقي بماند.

دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش بيان كرد: لايحه حمايت از خانواده، وقت و انرژي زيادي از زنان و مر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان