صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

خانم‌هایی که موافق ازدواج موقت و مجدد هستند

10 بهمن 1388

تهران امروز: «ان‌شاءالله به همان توصیه دینی عمل کنیم که می‌فرماید مردها می‌توانند ۲، ۳ و ۴ زن اختیار کنند، اما از آنجا که نمی‌توانند شرط عدالت را در مورد همگی رعایت کنند بهتر است به یک همسر اکتفا کنند. این مصلحتی است که قرآن هم ترجیح می‌دهد.» اینها بخشی از گفته‌های نیره اخوان بیطرف، یک زن نماینده مجلس در حمایت از «لایحه حمایت از خانواده» است.

وارد ندانستن اشکالات به دو بحث نکاح موقت و ازدواج مجدد که در این لایحه طرح شده، دامن بسیاری از نمایندگان مجلس به خصوص همین چند خانم نماینده گرفته است. هر چند آنها به عنوان نماینده زنان جامعه مسئولیت بیشتری از دیگر نماینده‌ها بر عهده دارند، اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد اراده‌ای در میان است تا این لایحه هر چه زودتر تصویب شود.

هر چند از دو سال پیش که بحث لایحه حمایت از خانواده و مواد ۲۲ و ۲۳ آنکه به ازدواج موقت و شرایط ازدواج مجدد مردان می‌پردازد با اعتراض نهادهای غیر‌دولتی حامی حقوق زنان و فعالان حوزه‌های اجتماعی مواجه شد، اما در نهایت کلیات این لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به تصویب رسید و به گفته فاطمه رهبر یکی از اعضای فراکسیون هشت نفره زنان در آینده‌ای نزدیک این لایحه برای تصویب نهایی در صحن علنی ارائه می‌شود.

حالا و پیش از اینکه لایحه موردنظر در صحن علنی مجلس مطرح شود، نمایندگان به خصوص نمایندگان زن در مورد آن ابراز نظر کرده‌اند. نظراتی که می‌تواند نشان دهنده تشتت موجود در میان حامیان و مخالفان این طرح باشد. چنان که بسیاری از نمایندگان زن از قانونی شدن و ثبت ازدواج موقت به این جهت دفاع می‌کنند که به گفته انها می‌تواند از زنانی که با ازدواج موقت باردار می‌شوند، حمایت کند. مانند فاطمه آجرلو نماینده مردم کرج که می‌گوید: «تدوین قانون ازدواج موقت خواسته آن دسته از زنانی است که بواسطه ازدواج موقت فرزندی بی‌هویت دارند و مرد نیز زندگی را رها کرده است، بنابراین قانون ازدواج موقت باید طوری تصویب و اجرایی شود که عطف ‌به ماسبق باشد تا مشکل زنانی که امروز به آن مبتلا هستند را هم برطرف کند.»

در واقع با بررسی گفته‌های زنان نماینده مجلس می‌توان به این نتیجه که آنها سعی کردند با عینک خوش بینی به لایحه حمایت از خانواده نگاه کنند. به عنوان مثال بیشتر اعضای فراکسیون زنان مجلس که در این مدت به اظهارنظر در مورد ماده ۲۲ پرداخته‌اند، قانونی شدن ازدواج موقت را راهی برای جلوگیری از ماندن فرزندان بدون پدر قانونی، روی دست این زنان ارزیابی کردند.

در حالی که همه آنها به این مساله به شکل‌های مختلف اشاره کردند، هیچ حرفی از اینکه بنیان‌های خانواده‌ با رواج این نوع ازدواج و قانونی شدن آن دچار خدشه می‌شوند، حرفی به میان نیاورده‌اند.

فاطمه آجرلو، یکی از اعضای فراکسیون زنان مجلس، ماده ۲۲ و بحث ازدواج موقت را چنین تحلیل می‌کند: «ازدواج موقت هم‌اکنون در جامعه وجود دارد و یک واقعیت است، منتها مشکلی که در جامعه وجود دارد خانم‌هایی هستند که ازدواج موقت می‌کنند اما بچه‌دار می‌شوند و چون بحث موقت بودن است، مرد نیز هیچ مسئولیتی در مقابل نوزاد نمی‌پذیرد و زن را به تنهایی با یک مشکل مضاعف در جامعه رها می‌کند و پی زندگی و کار خود می‌رود.»

فرمول خوش بینی درباره ماده ۲۳، که ازدواج مجدد مردان را گرو
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان