صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

مصاحبه با ناهید کشاورز و مینا جعفری در ارتباط با پرونده اکرم مهدوی

سیامک فرهی-23 فروردین 1387

<:voir_en_ligne:> : رادیو زمانه

این روزها در ایران پرونده‌های شوهرکشی مورد توجه رسانه‌ها هستند. پرونده‌ی اکرم مهدوی که حکم اعدام او تأیید شده، یکی از این پرونده‌هاست. گفت‌وگو با مینا جعفری و ناهید کشاورز در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما می‌گذارد.

 مینا جعفری در ابتدا شرایط اکرم مهدوی را توضیح می‌دهد: اکرم مهدوی، متولد الیگودرز، الان ۳۲ سالش است و دارد وارد ۳۳ سالگی‌اش می‌شود. در ۱۳ سالگی ازدواج می‌کند؛ ولی تا کلاس پنجم ابتدایی بیشتر امکان تحصیل برایش فراهم نمی‌شود. ازدواج اول او به خاطر این که شوهرش معتاد بوده، منجر به طلاق می‌شود؛ با یک دختربچه‌ی پنج ساله. در ۱۸ سالگی از شوهرش جدا می‌شود. بچه‌ی پنج ساله‌اش را هم به پدر تحویل می‌دهند و تا ۱۴ سالگی این بچه پیش پدرش می‌ماند.

ازدواج دوم این خانم که با مقتول بوده، دو سال بعد در سن ۲۰ سالگی صورت می‌گیرد. حدود ۸-۷ سال با این آقا زندگی می‌کند. بعد از آشنایی یک هفته‌ای با آقایی که هم‌جرم ایشان بوده، مسأله‌ی قتل رخ می‌دهد. بنا به گفته‌های خانم مهدوی، او دو بار تقاضای طلاق می‌دهد. بار اول قاضی می‌گوید که تو دلایل‌ات برای جدایی کافی نیست. بار دوم هم شوهرش می‌گوید من طلاق‌ات نمی‌دهم و این خانم هم مثل خیلی از زن‌های ایرانی، دیگر پروسه‌ی طلاق را رها می‌کند.

 ناهید کشاورز جامعه‌شناس و فعال حوزه‌ی زنان با تأکید بر رشد پدیده‌ی شوهرکشی در سال‌های اخیر در مورد ریشه‌های این پدیده این طور می‌گوید: اکثر این خانم‌ها قربانی خشونت خانوادگی بوده‌اند؛ قربانی ازدواج‌های اجباری، قربانی جهل ناشی از عدم تحصیل و قربانی عدم حمایت قانون و عدم حمایت خانواده از آن‌ها. به هرحال این زن‌ها اکثرا در یک چرخه خشونت گرفتار شدند که تمام تلاش‌شان را کرده‌اند تا بتوانند از این چرخه بیرون بیایند. ولی همه‌جا بن‌بست بوده است. یعنی حمایت‌های قانونی وجود نداشته که مهم‌ترین مسأله است و همچنین عدم حمایت خانواده.

نگاه کنید، ببینید این خانواده‌ها و این قتل‌ها در کجای تهران اتفاق افتاده است. اکثراً در حاشیه‌ی شهر تهران اتفاق می‌افتد. اکثراً فقر فرهنگی، فقر اجتماعی و فقر اقتصادی برای این زن‌ها وجود دارد. یعنی این زن‌ها واقعاً تلاش‌شان را کرده‌اند که این چرخه خشونت را بتوانند بشکنند و نتوانستند موفق بشوند.

 ازدواج اجباری و تفاوت سنی زیاد از جمله نکاتی‌ست که خانم جعفری وکیل اکرم مهدوی نیز بر آن‌ها تأکید دارد: خود اکرم می‌گوید که درازدواج دوم من با سیلی پدر «بله» را گفتم. به هر صورت ما نمی‌توانیم مسأله‌ای به نام «ازدواج اجباری» را که قانون هم متأسفانه تاییدش کرده است، نادیده بگیریم. امکانی که پدر برای تصمیم‌گیری به جای فرزند و به خصوص فرزند دختر دارد، خیلی مسأله‌ی مهمی است.

این امری‌ست که باعث می‌شود به ازدواج اجباری، به عدم رضایت از زندگی منجر بشود و ای‌نکه آدم کارهایی غیرعقلانی مثل قتل انجام دهد. چون رضایت برای یک زندگی مشترک مهم‌ترین فاکتور برای ادامه‌ی یک زندگی‌ است. اگر این نباشد، امکان دارد به چیزهای مختلفی، عقلایی مثل «طلاق» و غیرعقلایی از جمله «قتل» منجر بشود. مقتول حدود ۵۰-۴۰ سال از موکل من بزرگ‌تر بود. به هر صورت آدمی که ۵۰ سال تفاوت سنی دارد، به طور طبیعی نمی‌تواند خواسته‌های یک زن را برآورده کن
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان