صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

فتوای راه اندازی تاکسی ويژه زنان در مصر صادر شد

17 بهمن 1388

ایونا: کميته فتوا در الازهر مصر با صدور فتوايي اجازه اشتغال زنان به عنوان راننده تاکسي مخصوص بانوان را صادر كرد .

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري زنان ايران ، اسلام آنلاين افزود که در فتواي الازهر آمده است که راه اندازي اين تاکسي ها براي حفاظت از زنان در برابر تعرضات صورت مي گيرد.

کميته صدور فتوا در عين حال خواستار وضع قوانيني در حمايت از رانندگان تاکسي زن در برابر قانون شکنان شد زيرا که به گفته اين کميته زنان قدرت درگيري و مشاجره را نداشته و ممکن است آسيب ببينند و برخي اهانتهاي لفظي کرامت آنها را مخدوش سازد.

اين اقدام بازخوردهاي متفاوتي در مصر داشته و برخي با اجراي آن مخالفت و برخي موافقت نموده اند.

در اين زمينه "سعاد صالح" استاد فقه در دانشگاه الازهر اختصاص تاکسي به زنان را يک گام مهم در حفاظت از آزار و همچنين صيانت زنان دانست که اسلام به آن دستور داده است.

شيخ "سيد عامر "دبير کميته فتوا در الازهر نيز گفت که اگر حفظ کرامت زنان ضرورت اختصاص تاکسي هاي ويژه آنان را ايجاب مي کند اين اقدام از نظر شرعي مقبول و جايز است.

در مقابل وزير امور خانواده و مسکن مصر با ابراز مخالفت با اين اقدام آن را مخالف احترام زنان دانست و گفت که توجيهي براي آن وجود ندارد زيرا هيچ سابقه اي از تعرض رانندگان تاکسي به مسافران زن وجود ندارد و علاوه بر آن اين امر با منطق نيز مغاير است زيرا اگر قرار باشد، راننده زن تاکسي از مسافر حمايت کند پس چه کسي از راننده حمايت خواهد کرد.

نهاد ابو القمصان رئيس مرکز حقوق زنان در مصر نيز ضمن مخالفت با طرح تاکسي ويژه زنان، خواستار برداشتن واگن هاي ويژه بانوان در مترو شد. صادر کرد مشروط به اينکه قوانيني در حمايت از آنها وضع شود .
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان