صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

كودكان خياباني بيش از ساير همسالان خود در معرض خشونت‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند

24 بهمن 1388

ایسنا: در گزارش اخير صندوق كودكان سازمان ملل متحد آمده است كه كودكان خياباني بيشتر از ساير همسن و سال‌هاي خود در معرض انواع خشونت‌ها قرار مي‌گيرند و سريع‌تر گرفتار بيماري‌هاي واگيردار مي‌شوند.

به گزارش سرويس «آسيب‌هاي اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «ابلا البدري» ـ رييس شوراي ملي حمايت از كودكان و زنان و نماينده يونيسف در «مصر» ـ در مصاحبه‌اي با رسانه‌هاي دولتي اين كشور، يادآور شد: هزاران كودك در سنين مختلف در خيابان‌هاي اين كشور قاره سياه زندگي مي‌كنند.

اكثر اين كودكان كه بين سه تا 12 سال سن دارند در خيابان‌هاي «قاهره» ـ پايتخت اين كشور ـ سرگردانند و هر روز خود را با تكدي‌گري و التماس از عابران پياده و رهگذران سپري مي‌كنند.

وي خاطرنشان كرد: پسران اگر چه زندگي سختي را در خيابان‌هاي «قاهره» دارند و بايد تمسخر و كنايه‌هاي ديگران و همسالان خود را كه با لباس‌هاي شيك و پر زرق و برق از كنارشان عبور مي‌كنند، بشنوند، اما دختران در اين ميان بيشتر در معرض خطر قرار دارند. بسياري از اوقات مشاهده شده كه دختران تحت تجاوز قرار گرفته و يا ربوده مي‌شوند.

در اين ميان، دولت «مصر» تا حدي نسبت به اين قضيه بي‌تفاوتي نشان داده است، اما خوشبختانه مراكز و نهادهايي هستند كه براي كودكان خياباني دلسوزي مي كنند. به آن‌ها سرپناه مي‌دهند و باعث رشد و شكوفايي استعدادهاي آن‌ها مي‌شوند.

«ندرا زكي» ـ رييس بخش حمايت از كودكان صندوق كودكان سازمان ملل متحد ـ در اين باره خاطر نشان كرد: ما با معضل كودكان خياباني در تمام نقاط دنيا مواجه هستيم. تمامي كشورها از غني و ثروتمند تا فقير و درحال توسعه كودكان خياباني در بطن خود دارند. حال آن كه چگونه، با اين پديده قرن مدرن برخورد مي‌كنند، مهم و حائز اهميت است.

كشورهاي در حال توسعه تنها قول مساعد براي جمع‌آوري اين كودكان و سرپرستي از آن‌ها را مي‌دهند، اما كشورهاي توسعه يافته به حرف‌هاي خود جامه عمل مي‌پوشانند. هم‌اكنون در بسياري از كشورها همچون ايالات متحده امريكا، ژاپن و انگلستان، مراكزي براي نگهداري از اين كودكان تاسيس شده و كودكان خياباني با اقامت در اين مراكز از تحصيل، رفاه و كار مناسب برخوردار مي‌شوند.

البته بايد به اين موضوع هم اشاره كرد كه در كشورهاي در حال توسعه نيز چنين مراكزي وجود دارد، اما نوع و شيوه عملكرد اين مراكز بسيار نامطلوب است. به طوري كه كودك بودن و ماندن و زندگي كردن در خيابان را به اقامت در اين مراكز ترجيح مي‌دهد.

وي خاطرنشان كرد: وضعيت كودكان خياباني به مراتب بسيار وخيم‌تر از ساير كودكان هم سن سال خودشان است.

اين كودكان در معرض انواع خشونت‌هاي جسمي و جنسي و ربوده شدن قرار دارند و هدف آزاد و تحرك در چشم شيادان و قاچاقچيان انسان و مواد مخدر محسوب مي‌شوند.

اين كودكان هرگز رنگ آموزش مناسب را نمي‌بينند و از تمامي حقوق مادي و معنوي و شهروندي خود نيز محروم هستند.

در اكثر جوامع كودكان خياباني را زايده‌اي ناجور و نامتعادل مي‌دانند و مردم از كمك به اين كودكان متنفرند، اما بايد به اين نكته اشاره كرد كه خود جوامع و نابرابري باعث به وجود آمدن چنين معضلي بوده است، چرا كه خانواده‌هايي كه اكثرا فقير هستند و فرزندان زياد دارند و يا كودكان نامشروع، در خيابان‌ها پرسه
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان