صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نظر نمایندگان مجلس درباره “روز عشق” ایرانیان

1 اسفند 1388

عصرایران: در چند روز گذشته بازار هدیه گرفتن و هدیه دادن بین برخی جوانان گرم بود البته به مناسبت روز ولنتاین!

در حالی طی سال های اخیر ، ولنتاین در میان بخشی از جامعه ایران گرامی داشته می شود که ایرانیان از قدیم الایام سنت روز عشق ورزی را داشته اند؛ روزی که در تاریخ کهن ایرانیان سپندارمذگان نامیده شده و همزمان با پایان بهمن و شروع اسپند ایرانیان قدیم جشن گرفته می شد و مردان برای نامزد و همسر خود هدیه می دادند و آنها را تکریم می کردند.

البته آنچه که منجر به رسیدن به وضع فعلی شده قطعا بی توجهی نهادهای فرهنگی، رسانه ها و به خصوص رسانه ملی است که تا کنون با کوچک شمردن این موضوع به آن نپرداخته اند.

در همین باره ، سایت عصرایران ، موضوع روز ایرانی “سپندار مذگان” را با نمایندگان مجلس در میان گذاشت تا نظرات آنها را نیز جویا شود و جالب اینکه برخی نمایندگان مجلس گویی اساسا چیزی به نام سپندارمذگان به گوششان نخورده بود و حتی یکی از آنان گمان کرد “سپندارمذگان” فحش است که به او داده می شود و گوشی را قطع کرد!

یکی دو نفر دیگر ابتدا برای مصاحبه اعلام موافقت کردند ولی بعد از اینکه موضوع مصاحبه یعنی “سپندارمذگان” با آنان مطرح شد ابتدا چند بار سوال کردند: چی؟! چی؟! و بعد به بهانه های مختلف از جمله موقعیتم مناسب نیست؟ داخل جلسه هستم! صدا نمی آید ، بعداً تماس بگیرید و … از مصاحبه خودداری کردند و شاید هم اساسا در این باره اطلاعات و ایده و نظری نداشتند که بخواهند مطرح کنند .

یکی از آنان هم در باره این موضوع اینگونه گفت: تو این گیری بیری به چه چیزی گیر دادید!!

یکی دیگر از نمایندگان هم در خصوص علل گرایش جوانان به ولنتاین فکر کرد ولنتاین نوعی ماده مخدر جدید است و مفصل درباره نقش اشغالگران افغانستان به خصوص انگلیس در افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان حرف زد و نسبت به افزایش مواد مخدر صنعتی هشدار داد!

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی: احترام به آداب ملی ، دستور علوی است

در نهایت خبرنگار عصرایران با مجید نصیرپور نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و خسرو معتضد تاریخ دان معاصر در رابطه با موضوع سپندارمذگان گفتگو کرد که متن آن را می خوانید:

نصیرپور نماینده مردم سراب در رابطه با جایگزین شدن سپندارمذگان با ولنتاین خاطرنشان کرد: عشق همواره و در همه جوامع امری پسندیده بوده و در مذهب ما نیز نسبت به آن اشارات و توصیه های فراوانی شده است و از این گذشته در فرهنگ ما از گذشته فرهنگ هدیه دادن به همسر و زن جایگاه خاصی داشته است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: در اصل اینکه باید در روز خاصی از سال علاقه مندان به هم به یکدیگر هدیه بدهند شکی نیست و این امر نشان دهنده مهر و محبت است و این سنت نه تنها خوب که “ضروری” است چون در روابط اجتماعی همبستگی مضاعف به وجود می آید.

نصیر پور در عین حال تاکیدکرد: اما خاستگاه ولنتاین غرب است و آداب آن نیز با عرف و سنن ما سازگار نیست و به نظر من ماهواره و اینترنت باعث تاثیر پذیر شدن جوانان از فرهنگ غربی شده است. ما نیز متاسفانه ما خیلی به این مسئله نپرداخته ایم با توجه به اینکه مصداق هدیه دادن در ولنتاین جنس مخالف است آن را خوب و پسندیده نمی دانسته ایم و از اصل موضوع که گرایش جوانان به آن بوده غافل شده ایم.

این نماینده مجلس یادآور می شود: اگر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان