صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

۳۳درصد تهرانی‌ها به اینترنت دسترسی دارند

2 اسفند 1388

ایلنا: تنها ۳۳درصد تهرانی ها به اینترنت دسترسی دارند که این دسترسی تأثیر معناداری بر روی زندگی روزمره شهروندان تهران دارد.

این یکی از نتایج طرحی پژوهشی است که در پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی اردیبهشت و خرداد امسال انجام گرفته و روز چهارم اسفند در سومین جشنواره پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری که در برج میلاد تهران برگزار می‌شود ، ارائه خواهد شد.

سید حسین نبوی مدیر گروه جامعه شناسی فرهنگی جهاد دانشگاهی ضمن بیان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا بخش هایی از نتایج این تحقیق را اعلام کرد.

بنابراین پژوهش ۲۸ درصد تهرانی ها اصلاً کتاب مطالعه نمی کنند، ۵۳ درصد اصلاً مجله مطالعه نمی کنند و ۲۸ درصد نیز اصلاً روزنامه نمی خوانند. جامعه آماری این تحقیق ۱۶۵۰ شهروند تهرانی است.

بر اساس همین گزارش تنها ۱۱ درصد از تهرانی ها به رادیو گوش می دهند، اما ۹۵ درصد آنها تلویزیون ایران را تماشا می کنند و از سوی دیگر ۳۱ درصد نیز ماهواره تماشا می کنند . همچنین ۲۵ درصد از شهروندان تهران به موسیقی پاپ و ۳۱ درصد به سنتی علاقمند هستند.

این پژوهش نشان می دهد که شهروندان تهرانی از میان کالاهای فرهنگی بیشترین زمان خود را پای تلویزیون ایران می گذرانند، اما علیرغم این، تلویزیون تأثیر معناداری بر روی زندگی روزمره شهروندان تهرانی ندارد.

بخش دیگری از از این پژوهش به هنجارگزیری ها در تهران اختصاص دارد که هنجارگریزی های ناشی از داشتن خودرو، هنجارگریزی های ناشی از رعایت نکردن حقوق یکدیگر در معابر عمومی از آن جمله است که در این پژوهش بر اساس مناطق مختلف تهران مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است .

یکی از پرسش های این پژوهش درباره آلودگی صوتی توسط ضبط خودرو بوده است که تنها ۳۳ درصد اظهار کرده اند که خیلی کم صدای ضبط داخل خودرو را بلند می کنند . درباره سرعت غیرمجاز نیز تنها ۳۱ درصد اظهار کرده اند که از سرعت غیرمجاز پرهیز می کنند و ۳۳ درصد نیز گفته اند که از بوق زدن زیاد و مستمر اجتناب می کنند.
از سوی دیگر بنا بر این پژوهش تنها ۵ درصد از شهروندان تهرانی گفته اند که از آب لوله کشی برای شست و شو استفاده می کنند و ۹۵ درصد از شهروندان تهران هرگز به این کار مبادرت نمی ورزند.

و اما بحث بعدی این است که این هنجارگریزی ها در سطح شهر و زندگی روزمره تهرانی ها چقدر تأثیر داشته است؟

درباره هنجارگریزی نوع اول ۸۰ درصد گفته اند خیلی کم، ۱۵ درصد گفته اند کم، پنج درصد گفته اند زیاد و یک درصد گفته اند خیلی زیاد.

این پژوهش نشان می دهد که تهران با آنومی و هنجارگریزی مربوط به رانندگی خودرو روبه­رو است.
در مقابل این پرسش که هنجارگریزی ها در تهران چقدر قابل مشاهده است و آیا شهروندان شاهد هنجارگریزی ها هستند،۱۳ درصد از تهرانی ها اظهار کرده اند، خیلی کم شاهد ناهنجاری ها بوده اند. ۳۵ درصد گفته اند کم، ۱۲ درصد گفته اند زیاد و ۲ درصد اظهار کرده اند خیلی زیاد.

مدیر گروه جامعه شناسی فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: این طرح پژوهشی با عنوان «فرهنگ تأثیر و هنجارگریزی در شهر تهران» در شهرداری تهران در حال انجام است که از سال آینده اجرایی می شود.

به گفته سید حسین نبوی، فیلم، موسیقی، کتاب و رسانه های گروهی و هم چنین مفاهیم مربوط به فرهنگ و بررسی انواع هنجارگریزی ها در بین شهروندان (مانند زیر پا گذاشتن قوانین
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان