صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

پاسخ‎ آیت ا… صافی گلپایگانی به استفتائاتی درباره ازدواج موقت

2 اسفند 1388

هفته ‎نامه پنجره: در پرونده‎ای به بررسی ابعاد مسئله ازدواج موقت پرداخت و در استفتائاتی از مراجع محترم تقلید، کوشید تا دیدگاه‎های موثق ایشان را درباره این موضوع منتشر کند.

در آن شماره پاسخ‎های حضرات آیات ناصر مکارم شیرازی، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، حسین وحید خراسانی و حسین نوری همدانی که به دست ما رسیده بود، منتشر شد. پاسخ حضرت آیت‎الله سید موسی بشیری زنجانی نیز در شماره ۳۱ پنجره منتشر شد. و اکنون پاسخ‎های حضرت آیت‎الله صافی گلپایگانی را با هم می‎خوانیم:

آیا دختر رشیده بدون اذن ولی می‎تواند ازدواج موقت کند؟

به نظر این‎جانب در ازدواج دختر باکره چه دائم و چه موقت بنابر احتیاط واجب اذن پدر یا جد پدرش شرط است.

۲- اگر شرایط ازدواج دائم برای دختری رشیده یا غیر رشیده فراهم نباشد و در صورتی که ازدواج نکند ترس از این دارد که به گناه آلوده شود، آیا می‎تواند بدون اذن ولی ازدواج نماید؟

برای صحت ازدواج او بنابر احتیاط واجب، اذن پدر لازم است. در این مسئله می‎توانند به مرجعی که اذن ولی را شرط نمی‎دانند مراجعه نمایند با رعایت الاعلم فالاعلم.

۳- آیا دختران به دلیل نیاز عاطفی می‎توانند با شرط نداشتن رابطه جنسی بدون اذن ولی ازدواج موقت کنند؟

شرط مزبور تأثیری در حکم ندارد.

۴- ترویج و تقبیح ازدواج موقت در جامعه چه حکمی دارد؟

به‎طور کلی جایگاه ازدواج موقت جایگاه یک عمل مشروع فی‎نفسه و مورد ترغیب و متضمن فوائد مهم اخلاقی و اجتماعی است. وظیفه همگان در جامعه اسلامی این است که سنت‎ها و حلال‎های شرعی را جایگزین بدعت‎ها و خرافات نمایند هرچند که متأسفانه روحیه لاابالیگری و بی‎تفاوتی نسبت به امور محرمه در جامعه رواج یافته ولی هرکس وظیفه دارد که احکام شرعی و امور حلال را رعایت کند و تبلیغ آن به صورتی که عرف‎پسند باشد و موهن نباشد و رغبت اشخاص را به ازدواج دائم کم نکند در حد متعارف مفید است.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان